Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 15.05.2024, 02:40:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: W dobre ręce biedaka po przejściach  (Przeczytany 15798 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kraf83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
W dobre ręce biedaka po przejściach
« dnia: 30.05.2008, 19:01:54 pm »
Witam.
Może zacznę od początku. 2 lata temu, we wrześniu lub październiku, spacerując z psem po działkach (takich jakie spotyka sie w większych miastach,na pewno wiecie o co chodzi) zauważyłam na drodze żółwia. podniosłam go i zamarłam. Żółw pozbawiony był dwóch łapek tak ok w 2/3 długości. jednej z przodu drugiej z tyłu, po skosie. łzy mi w oczach stanęły. rany były już dość dobrze zrośnięte. nie wiem czy to wynik ludzkiego okrucieństwa czy nieszczęśliwego wypadku. nie wiem ile czasu żółw tułał się po działkach. nie wiem czy ktoś go wyrzucił czy też może komuś uciekł. w każdym razie serce bolało mnie jak na niego patrzyłam.był taki chudziutki, biedny. zabrałam do domu. Żółwik w chodzeniu radzi sobie dobrze. jest to żółwik stepowy. teraz czuje sie w miarę dobrze. wiem jednak że nie najlepiej ma u mnie mimo że je juz normalnie choć na początku było kiepsko. czasami niestety puchną mu oczka, to podczas jedzenia i ostatnio z noska wycieka mu wydzielina. poczytałam tu trochę i myślę ze to wina warunków w jakich przebywa. on nie ma terrarium,chodzi po całym domu,wygrzewa sie w słońcu przy balkonie a potem idzie w ulubiony kącik i śpi. jest dość często "kąpany". powiem jeszcze że  wymaga on dużego zaangażowania. jest strasznie wybredny.je praktycznie pomidory i sałate.nic innego nie chce ruszyć.nie zje żadnej polnej rośliny.aha dziwne ale uwielbia świeży chleb.to wyda sie dziwne co powiem ale on nie je sam.trzeba go karmić.jak np. dostanie sałate i próbuje sam ją zjeść i mu nie wychodzi jej złapanie to rezygnuje i odchodzi i nic nie je.wiec pierwsze co robie jak wracam do domu to go karmie. niestety coraz później wracam z pracy i często zdarza sie że pozostawione jedzenie jest nietknięte.z drugiej strony nie chce go budzić na jedzenie jak już śpi. wiem że troche mi sie od was dostanie za jego diete i warunki.ale nie zmuszę go do zjedzenia czego innego a terrarium chyba nie wypaliło.ciągle chodził wzdłuż jednego z boków,nie wchodził do baseniku z wodą. wiem że nie ma u mnie odpowiedniej opieki dlatego proszę, jakby znalazł się wśród was ktoś kto mógłby się w odpowiedzialny sposób nim zaopiekować byłabym wdzięczna. nie chce oddawać go przypadkowej osobie bo wiem jak dużo musiał przejść i dlatego szukam wśród was. wstawiłabym zdjęcie ale nie wiem jak to sie tu robi dlatego zdjęcia zółwika moge przesłać mailem

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #1 dnia: 30.05.2008, 20:43:45 pm »
Witam. Rzeczywiście warunki które zapewniłaś żółwikowi nie przyspieszą jego powrotu do zdrowia, ale i tak zawdzięcza Ci bardzo dużo bo gdyby nie Ty mógłby już nawet nie żyć, jego organizm musi być bardzo osłabiony. Myślę, że mogło go skrzywdzić jakieś zwierze. Przede wszystkim żółwiem powinien się zająć dobry weterynarz, który zna się na gadach, musi mieć terrarium i zmienić dietę. Mogłabym się zdecydować na przygarnięcie żółwia, na razie byłby w terrarium 80/40, ale zamówiłabym mu miesiąc większe u stolarza. Napisz tylko skąd jesteś bo nie wiem czy mogłabym go odebrać. Dodam, ze mam już żółwia stepowego, który trafił do mnie od właścicieli, którzy źle go karmili i kilka lat trzymali na podłodze, ale teraz widzę, że i tak jest szczęściarzem. Jak pomyślę ile Twój stepcio wycierpiał to płakać mi się chce.

Offline kraf83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #2 dnia: 30.05.2008, 20:47:28 pm »
jestem z Kielc

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #3 dnia: 30.05.2008, 21:09:20 pm »
Oj to bardzo daleko bo jestem z Białegostoku. A taka długa podróż autobusem (podobno można podać żółwia przez kierowcę) byłaby dla żółwia męcząca. Do Lublina czy Warszawy mogłabym podjechać samochodem, ale do Kielc nie bardzo. Miejmy nadzieję, że ktoś mieszkający bliżej zaopiekuje się żółwiem. Do tego czasu nie karm go chlebem. O ile warzywa są szkodliwe to pieczywo, makarony, kasze itp. mogą nawet doprowadzić do zdechnięcia. Mam nadzieję, że żółwik przekona się do roślinek, mój też początkowo nie chciał nic odpowiedniego jeść a teraz wsuwa wszystko co dostanie czego nigdy bym się nie spodziewała, musisz tylko być cierpliwa.

Offline kraf83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #4 dnia: 30.05.2008, 21:40:38 pm »
chleba nie dostaje dużo ale i tak od dzisiaj koniec, nawet nie wiem jak sie z tym chlebem zaczęło ale wiem ze go uwielbia.i uwielbia pomidory...teraz dotarło do mnie, po przeczytaniu paru wątków ze chciałam dobrze a wychodziło źle :(  niedługo pojawią się zdjęcia tuptuśka (tuptuś - bo przez ten brak przedniej nóżki tupie strasznie),miły użytkownik forum mi w tym pomoże za co mu dziękuje bardzo. ps. do warszawy mogłabym jechać ale praca mi na to nie pozwala :( a o dniu urlopu moge na razie pomarzyć.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #5 dnia: 30.05.2008, 22:15:03 pm »
Miało być przez Fotosik, ale nie mogę jakoś tam wejść- zdjęcia zamieszczę później , chyba że ktoś będzie szybszy. Na teraz proponuję zdjęcia w  skrzynce onetu, pod adresem :

szukampomocy@vp.pl

hasło: pomocy1

Chciałbym tylko zaapelować, by w tym wątku: nie krytykować warunków , żywienia itp.
Dziś szukamy opieki dla Tuptusia...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline kraf83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #7 dnia: 30.05.2008, 22:30:06 pm »
mogę tylko obiecać że sie poprawie. po przeczytaniu wątków zmądrzałam. wiem dobrze że nie ma u mnie warunków i dlatego szukam odpowiedniej osoby.

Offline kraf83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #8 dnia: 30.05.2008, 22:33:41 pm »
Raab70 nic mi sie nie stanie jak ochrzan dostane. wiem ze nie najlepiej sie nim opiekuje.nie mam warunków i czasu,głupie wytłumaczenie wiem

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #9 dnia: 30.05.2008, 23:57:16 pm »
Ja i tak Cię podziwiam bo przecież nie planowałaś opieki nad żółwiem a mimo to starasz się zapewnić mu dobre warunki poprzez znalezienie nowego właściciela. Znam osoby, które gdy słyszą ode mnie, że żółwi nie można karmić sałatą odpowiadają, że ich żółw jadł tylko sałatę i żył u nich "aż" 10 lat. Żałuję bardzo, że nie mogę podjechać po żółwia i bardzo mi zależy żeby znalazł właściciela, który zapewni mu wszystko na co zasługuje. Zwierzak w końcu musi bardzo chcieć żyć skoro przeżył utratę kończyn. Swoją drogą zastanawiam się czy nie znalazłby się weterynarz, który zrobiłby mu protezy, w końcu wykonuje się coś takiego dla psów czy kotów. Gdyby mu się zakładało takie przedłużenia łapek na pewno łatwiej byłoby mu się poruszać.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #10 dnia: 31.05.2008, 00:15:52 am »
Najważniejsze ,że byłaś przy Nim wtedy , kiedy Cię najbardziej potrzebował. Trudno powiedzieć ilu ludzi zachowałoby się w takiej sytuacji na poziomie, na pewno nie wszyscy (choć wśród nas mamy pozytywne przykłady). Czytając to forum wielu dochodzi do wniosku, że robili dokładnie na odwrót niż należało robić, choć mieli dobre i szczere chęci. Skorzystaj z treści forum, by poprawić w miarę możliwości bieżące warunki swego żółwika.
Dziś i tak głównie chodzi o znalezienie właściwego domu dla Tuptusia, a przeszłości się nie zmieni.
Powodzenia
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #11 dnia: 31.05.2008, 07:33:14 am »
Żółwik milusi się wydaje, co zrobić, lekko to mu w życiu nie było.

Jeśli ktoś ma za daleko do Kielc to ja mogę jakoś pomóc. Jeśli ktoś ma bliżej do Ostrowca Świętokrzyskiego to po dogadaniu mogę odebrać żółwia z autobusu i potem ktoś go ode mnie odbierze.

Taka luźna propozycja.
Sam żółwikiem się nie mogę zaopiekować bo mieszkam na stancji no i brak czasu.

Offline kraf83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #12 dnia: 31.05.2008, 10:09:26 am »
oddaje komputer do naprawy,bede na forum jutro wieczorem. bardzo dziekuje wszystkim za chęć pomocy tuptusiowi. ps. dzis juz po kąpieli wygrzewa sie na sloncu,potem dostanie do jedzenia koniczyne i mlecz.zobaczymy czy sie przekona

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #13 dnia: 31.05.2008, 12:06:19 pm »
Podziwiam cie za to, że pomogłas żółwikowi.
Biedny zwierzaczek  :-\
Na tym zdjęciu co sie wygrzewa jest taki słodki..........
Trzymam kciuki za to, że znajdzie nowy ciepły dom.
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: W dobre ręce biedaka po przejściach
« Odpowiedź #14 dnia: 31.05.2008, 12:10:45 pm »
Swoja drogą, aż niemożliwe, że takie rzeczy je a ma tak piękna skorupę!
TUPTUŚ


Sorry, this topic is locked. Only admins and moderators can reply.