Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 01:15:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]  (Przeczytany 18399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« dnia: 11.11.2009, 09:29:52 am »
wstaje o 7, ciemna noc za oknem a moja żółwica zawsze na wierzchu.... parę razy zdarzyło się by była jeszcze zakopana
dziś 4 w nocy, słysze jak chodzi po terrarium i wcina nawet pozostawione od wczoraj suszki...
czy to normalne??

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #1 dnia: 11.11.2009, 09:39:23 am »
Moim zdaniem to nie jest do końca normalne, ale nie wydaje mi się z drugiej strony, żeby był to powód jakichś większych zmartwień, o ile żółw jest zdrowy. Przykryj na noc terrarium jakimś kocem itp. tak aby nastała w nim całkowita ciemność - może reklamy z ulicy lub jakieś latarnie rozjaśniają Twój pokój w nocy i może to żółwiowi przeszkadza?! A swoją drogą, to jak długo "cierpi on na bezsenność" i czy za dnia dużo śpi?
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #2 dnia: 11.11.2009, 11:31:29 am »
Ja mysle ze maz poprostu za cieplo w pokoju , przeciez one nie reaguja tak mocno na odglosy czy swiatlo tylko na cieplo. Moje w nocy co jedynie wkopuja sie glebiej w ziemie albo wierca bo np. drugi zolw wkopuje sie w jego kryjowke. U mnie w kuchni jest lodowa w nocy bo kaloryfery mam powylanczane za to w dzien jest cieplutko szczegulnie pod lampami.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #3 dnia: 11.11.2009, 11:46:45 am »
a ja spotkałam się z dorosłym samcem stepowym, który w nocy okropnie drapie o ściany terra. kiedy reszta żółwi śpi - on drapie w rogu. potem zasypia, potem znów się budzi i drapie, za chwile się uspakaja a po jakimś czasie znowu. a całkowicie zdrowy podobno

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #4 dnia: 11.11.2009, 11:54:43 am »
A moja zółwica przy 6 st. wcale nie spi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #5 dnia: 11.11.2009, 12:47:43 pm »
Myślę, podobnie jak Malwa, że temperatura jest podstawowym problemem - ile masz w domu stopni w nocy? Bo rozumiem, że terra stoi w pokoju, a nie w jakimś chłodniejszym pomieszczeniu skoro żółwik nie zimuje?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #6 dnia: 11.11.2009, 13:22:41 pm »
terro stoi w pokoju, na parapecie, nad kaloryferem, zero swiatla w nocy, temperatura w pokoju nieznana z powodu braku termometru,
właśnie polozyłam na ziemie do terra termometr taki co na oknie wisi na zewnatrz, jak pomiar sie dokona to wieczorem napisze ile stopni,
w dzien spi, dzis np. po nocnej bezsennosci, rano polazila, bo reaguje, kiedy ja wstaje to i ona sie rusza, zjadła kolo 10 i o 11 juz zanurkowała i spi
poprzestawiało sie jej coś w główce ;)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #7 dnia: 11.11.2009, 13:56:43 pm »
Nic sie jej nie poprzestawialo , ciepla ziemia nie daje jej spac, mysle ze nie jest najleprzym pomyslem trzymanie jakich kolwiek gadow blisko kaloryferow i innych grzejacych uzadzen. Juz chyba lepiej zestawic tero na ziemie gdzies w kacik z dala od drzwi zeby nie bylo przeciagow , oprucz wezy nigdy nie podgrzewa sie gadow od spodu , w taki sposob mozesz jej popsuc uklad trawieniowy. Sprubuj przeniesc tero gdzies gdzie temp. jest stala , bo grzejniki tez raz grzeja raz nie , my nie odczowamy ruznicy ale gady tak.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #8 dnia: 11.11.2009, 13:57:42 pm »
Hmmm... To niedobrze stoi. Nad kaloryferem jest gorąco i sucho - żółwiowi się poprzestawiały noc z dniem. Zmierz tą temperaturę, przydałoby się też stwierdzić, jak jest wilgotność, bo ja obstawiam, że żółwiowi jest za gorąco i za sucho i dlatego tak "lunatykuje" w nocy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #9 dnia: 11.11.2009, 17:13:38 pm »
a wiec tak, polozylam termometr na kaloryfer i wskazywal 30 stopni, jednak juz polozony na ziemi w terrarium 20 cm powyzej kaloryfera wskazywał 20 stopni, wiec stwierdzam ze to dobra temperatura, poza tym ona zawsze śpi w kącie przy oknie, więc jeszcze dalej od kaloryfera... ziemia ma grubość 10 cm

co do wilgotnosci ziemi, to podlewam ziemie srednio raz na tydzień, czy dwa, ziemia nie jest sucha jak wiór

i dlaczego przez temperature miala by pomylic noc z dniem, skoro temperatura za dnia i w nocy jest taka sama

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #10 dnia: 11.11.2009, 17:26:27 pm »
Droga Oliko, wyszło przy okazji szydło z worka- koniecznie trzeba coś z tą temperaturą zrobić! Za dnia żółw powinien mieć stworzone odpowiednie warunki- powinna grzać lampa grzewcza, by pod nią było ok 32-35 stopni. żółwiowi jest to bardzo potrzebne, by mógł się wygrzać, a co za tym idzie- by dobrze funkcjonowały jego narządy- by trawił, byl zdrowy. W chłodniejszej części terrarium powinna być temp. 25-26 stopni. Jak żółw nie chce się grzać, to sobie tupta w tą część gdzie potrzebuje. W nocy natomiast nie ma lamp i temperatura spada do pokojowej. I wtedy żółw czuje różnicę. Musi ją czuć. Czy w terrarium Kubicy są lampy? Radzę też zainwestować w termometr- nie jest to taka droga zabawka ( chociażby taki naklejany), a da Ci bardzo ważne informacje.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #11 dnia: 11.11.2009, 17:27:57 pm »
a ja spotkałam się z dorosłym samcem stepowym, który w nocy okropnie drapie o ściany terra. kiedy reszta żółwi śpi - on drapie w rogu. potem zasypia, potem znów się budzi i drapie, za chwile się uspakaja a po jakimś czasie znowu. a całkowicie zdrowy podobno

To akurat mnie nie dziwi, bo przcież stepki znane są z tego, że bardzo lubią się zakopywać, dlatego nawet czasami we śnie słychać jak drapią  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #12 dnia: 11.11.2009, 17:41:38 pm »
Czy w terrarium Kubicy są lampy? Radzę też zainwestować w termometr- nie jest to taka droga zabawka ( chociażby taki naklejany), a da Ci bardzo ważne informacje.
tak ma lampe na dzień, więc pod nią jest cieplej zapewne.... no a w nocy te 20 stopni pozostaje, więc wydawałoby się wszystko w porzadku....
ale jak ona mi poszła dziś spać na przykład po bezsennej nocy o 11 to lampę wyłączyłam.... a może powinnam zostawić mimo, że spi co?
a co do termometra to poradź od razu jaki to ma być? kupiony w zoologicznym? jak go przykleje do szyby to temperature bedzie mi podawał tylko w tym miejscu, a pod lampą jak mierzyć? przy ziemi tez jest chyba troszke inna, niż w ziemi prawda?

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #13 dnia: 11.11.2009, 17:58:02 pm »
ale jak ona mi poszła dziś spać na przykład po bezsennej nocy o 11 to lampę wyłączyłam.... a może powinnam zostawić mimo, że spi co?

Lampa za dnia powinna być włączona cały czas niezależnie od tego, czy żółw śpi czy nie. Chodzi o to aby nie dezorientować zwierzęcia, bo przecież lampa symuluje słońce, a więc dzień.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Aktywność żółwia w nocy - czy to normalne? [scalony]
« Odpowiedź #14 dnia: 11.11.2009, 18:03:47 pm »
Ja mam termometr połączony z higrometrem- mierzy mi temperaturę w dwóch miejscach- po tej stronie chłodnej i ciepłej- za pomocą sondy.
Kapsel, Rambo i Pestka