Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:42:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia  (Przeczytany 4379 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mroova

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« dnia: 04.11.2012, 14:19:18 pm »
Witam ,
Jestem Michał i mam 13 lat . W lutym tego roku dostałem od cioci żółwia stepowego . Nie wiem w jakich warunkach żył przed otrzymaniem go . Gdy było ciepło ( mam na myśli lato , wiosna) wypuszczałem go na podwórko aby połaził sobie po świeżym powietrzu . Teraz chodzi po domu ) mam nadzieje że nie jest to złe ) , był bardzo ciekawski , zaglądał w każdy kąt , a teraz jest taki zmarkotniały , teraz w zimę zamierzam mu zrobić terrarium z drewna ( chyba to dobry pomysł) , ponieważ teraz wkładam go do terrarium gdy przychodzi pora karmienia . W ogóle pozwalam mu chodzić po całym domu ( który jest może całkiem spory) . Również wydaje mi się że coś z jego nogą jest nie tak , ponieważ ma taką wyprostowaną (tylnią , lewą ) w porównaniu do reszty , ale chyba tylko mi się wydaje . Ponieważ normalnie chodzi . Teraz mam jeszcze dostęp do świeżych roślin , lecz nie wiem co robić gdy zacznie padać śnieg i jaki pokarm mam mu kupywać w czasie zimy . (Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA MOJE CHAOTYCZNE PISMO)

Pozdrawiam Michał .

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 04.11.2012, 14:32:43 pm »
czesc i witam na forum :)
po pierwsze to warunki w jakich zyje twoj zolw,sa dla niego nie odpowiednie :) Zolwie nie zyja na podlodze,nie chodza po calym domu i nie "zagladaja w kazdy kat".Zolwie mieszkaja w odpowiednio dla nich przygotowanych terrariach.zyja i mieszkaja tam caly czas a nie tylko jak jedza :) wiec czeka cie przygotowanie terra ;) piszesz ze zaobserwowales ze cos sie dzieje z lapka gada,powody moga byc rozne,moze byc rowniez powodem wlasnie zycie na podlodze a nie w terrarium.
Zolw zrobil sie "MARKOTNY" bo idzie zima.zdrowe zolwie w tym okresie zimuja (spia) skoro twoj przyjaciel nie zimuje powinien miec odpowiednie lampy w terra uvb+lampa grzewcza.tylko w taki sposob zolw bedzie troszke bardziej aktywny.
napisz jaka ma diete.moze udaloby ci sie wstawic fotki zolwia :) na ich podstawie bedzie mozna cos wiecej powiedziec o stanie zdrowia gada.
jak bedziesz mial jakiekolwiek pytania,zadawaj smialo :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Mroova

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 04.11.2012, 14:40:08 pm »
Wiem że to podłoże jest nie odpowiednie , ale postanowiłem zabrać się za niego :)
Normalnie daję mu to co uzbierałem w trakcie lata i ususzyłem (rośliny zebrałem i ususzyłem) są to rośliny które znajdziemy w ogrodzie .
Okazjonalnie , raczej rzadko daję mu do jedzenia marchew .
Wiem że nie jest to prawidłowe żywienie , lecz jeśli otrzymam listę co taki gad ma jeść to lecę do sklepu kupić :P

Pozdrawiam Michał .

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 04.11.2012, 14:49:49 pm »
fajnie ,ze na zime masz suszki.roslinki z ogrodka(kwiatki) nie wszystkie sie nadaja.niektore moga sie okazac dla zolwi trujace.warzywa i owoce podajemy bardzo zadko.max raz w miesiacu.musisz wiedziec,ze zolw musi miec bardzo urozmaicona diete. popatrz tutaj,jest duzy wybor tego co zolwie moga jesc i co jest nie polecane http://forum.zolw.info/zywienie/
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Mroova

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 04.11.2012, 14:54:48 pm »
Są jakieś roślinki które mogę kupić w sklepie ? Ew. pokarmy ? ( Lecz nie chcę karmić go sztucznymi pokarmami)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 04.11.2012, 15:42:45 pm »
Fajnie że chcesz poprawić jego warunki :)
W sklepie możesz mu kupić rukole, roszponke, różne zioła: bazylie, tymianek, melse, mięte itd. Możesz też czasem dać mu cykorie, cukinie, dynie, melona. I najlepiej coś świeżego mieszać z suszkami. Jakby CI się własne suszki skończyły to w sklepie zoologicznym możesz kupić np z firmy zuzala albo herbal pets. Jeśli chodzi o granulaty to niewiele jest odpowiednich, wiele z nich ,ma fatalny skład który szkodzi zdrowiu żółwi. Można ewentualnie kupić JBL Herbil ( raczej w internecie, w sklepach zoologicznych rzadko jest dostepny), albo Grassland Tortoise Food. Ale oczywiście najlepsze własne suszki :)
Możesz też podawać mu rośliny takie jak trzykrotka, zielistka, żyworódka, echeveira, hibiskus, grudnik, kaktus wielkanocny, rozchodniki.... - może masz coś z tego w domu :)
Jakie masz plany co do terrarium? Z drewnianych płyt? Otwarte? Jakiej wielkości? Możesz nam opisać swoje plany to doradzimy jak najlepiej, bo jednak wielu z nas ma już z tym pewne doświadczenie i wiemy co się najlepiej sprawdza :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Dziwne zachowanie, zmiana warunków życiowych żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 04.11.2012, 18:22:35 pm »
Tutaj zdjęcia i spis roślin jadalnych:
http://www.zolw.info/galerie-zdjec/rosliny/rosliny-polne-jadalne-dla-zolwi

PS:
Witam w małym klubie "małolatów" an forum.  ;)
 

Dodano 04.11.2012, 18:25:41 pm
Fatalnie żółw chodzi po podłodze... Żółw może nabawić się krzywicy, która może być powodem tego problemu z łapką :(
Zmień to jak najszybciej  ;)
« Ostatnia zmiana: 04.11.2012, 18:25:42 pm wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z