Bardzo proszę o przyblizenie terminu - estywacja.Jak to wygląda dla żólwika.Czy po zapadnięciu w sen letni mozna go obudzić, czy reaguje na bodźce, czy sie rusza?
Estywacja to stan, pewna faza cyklu rocznego zwierząt, w tym sporej części żółwi. Jest to stan odrętwienia, głębokiego snu i spowolnienia procesów życiowych wywołany wysoką temperaturą (przekraczającą optimum dla danego gatunku) niedoborem pokarmu i wody. Zewnętrznie przypomina sen zimowy czyli hibernację. Zwierzę reaguje ale bardzo słabo (po dotknięciu tylnej łapki powinno mieć odruch chowania), ale nie rusza się - co najwyżej na początku się nieco wierci, potem zasypia na dobre.
Zwierzęta estywują i hibernują aby przetrwać, w przeciwnym razie grozi im wycieńczenie i odwodnienie, zagłodzenie lub zamarznięcie. Jest to zatem forma przystosowania do danego środowiska.
Oczywiście w macierzystym środowisku zwierzę znajdzie odpowiednie warunki do estywacji. Żółwie estywują (a także i hibernują) w podziemnych norach, gdzie temperatura jest stała a zarazem w zimie wyższa zaś w lecie niższa od temperatury na powierzchni, panuje wyższa wilgotność. Żółwie stepowe kopią takie nory w porze wilgotnej (wiosna) kiedy ziemia jest wystarczająco miękka albo wykorzystują nory innych zwierząt. W ich wypadku estywacja przechodzi w sen zimowy z uwagi na raptowny spadek temperatury jesienią co występuje w klimacie kontynentalnym. Dla żółwi z obszarów pustynnych z kolei estywacja ma miejsce w lecie zaś pora aktywności przypada na kalendarzową "zimę" bo wtedy temperatura osiąga optymalny poziom. Gatunki te zaś nie hibernują.
U żółwi hodowanych w domach zgodna z potrzebami cyklu życiowego hibernacja jest wywoływana w sposób sztuczny natomiast wiosna i lato a nawet wczesna jesień jest okresem aktywności i żerowania. Nie ma potrzeby estywowania żółwia, aczkolwiek może mieć miejsce sytuacja że żółw z uwagi na nadmierną temperaturę i niedobór wody popadnie w ewidentną apatię przypominającą stan estywacji. Takich sytuacji należy unikać zapewniając żółwiowi odpowiednią dla danego temperaturę i wilgotność. W naszym klimacie nie powinno być z tym problemów. Jeśli w danym dniu jest gorąco po prostu nie dogrzewajmy żółwia lampą.