Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 14:21:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hodowla pojedynczo a w grupie i jej wpływ na rozwój żółwia [wydzielony]  (Przeczytany 10698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nemira

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Na początku, chciałabym się przywitać. Mam na imię Paula. Postanowiłam zakupić żółwia, zrobić mu stosowne terrarium a zapewnić by czuł się w nim jak najlepiej. Chciałabym jak najlepiej przygotować się do opieki nad takimi cudnym gadem. Czytam wiele artykułów, przeglądam dziesiątki stron w internecie jednakże na żadnej nie jest napisane, czy żółwika należy hodować jednego, czy raczej wskzany jest chów w grupach? Czy ilość osobników w terrarium ma wpływ na rozwój gadów? proszę o pomoc. pozdrawiam i z góry dziękuje

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Hodowla pojedynczo a w grupie i jej wpływ na rozwój żółwia [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 25.04.2008, 07:55:10 am »
Lepiej żółwiki trzymać osobno.
Nie mieszamy gatunków, np step i grek w jednym terra, choć to się zdarza.
Owszem możesz trzymać samca i samiczkę, ale pamiętaj, że samiec będzie dręczył samiczkę więc lepiej trzymać je osobno. Jak nastawiasz się na rozmnażanie to czasami można je łączyć.
Żółwie nie są zwierzętami stadnymi, bywają spotykane w grupach, ale wydaje mi się, że to raczej w czasach godów. Tak to żółwik jest samotnikiem.
No i trzeba pamiętać, że im więcej osobników chcesz trzymać w terrarium tym ono musi być większe, bo żółwie potrzebują przestrzeni a na małym terenie kilka samców i może dojść do tragedii. Większy samiec czy samiczka może pogryźć mniejszego osobnika co może doprowadzić nawet do zgonu.
No i im więcej żółwi w terrarium tym większe zagrożenie, że jeden może coś złapać od drugiego, a nawet gdy jeden ma problemy natury wewnętrznej to nie stwierdzisz, który bo nie będziesz wiedziała, którego to odchody, to taki przykład.
Wiec lepiej hodować je pojedynczo

To tylko moje zdanie inni pewnie będą mieli swoje, bo są i osoby, które trzymają kilka żółwi w jednym terrarium i jest ok.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Hodowla pojedynczo a w grupie i jej wpływ na rozwój żółwia [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 25.04.2008, 09:57:18 am »
Witaj Paulo  :)

Oczywiście - jak pisze Bartek - nie wolno mieszać ze sobą gatunków. Co do tego zdanie mam wyrobione, natomiast jeśli chodzi o to czy żółwie czują się lepiej w grupie czy pojedynczo nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Można stwierdzić że jest wiele opinii na ten temat i jest on chyba do końca nie poznany.
Zaobserwowano, że w naturze młode żółwiki trzymają się razem, ale jest to podyktowane instynktem przetrwania, które jak wiadomo w grupie jest większe, zatem w ten sposób zwiększają one swoje prawdopodobieństwo przeżycia bo np. w wyniku ataku drapieżnika zostanie schwytany jeden żółwik. Gdyby każdy chodził osobno - jest narażony w większym stopniu. Zatem jest duża szansa że kwestia obecności osobników tego samego gatunku ma drugorzędne znaczenie, ale nie można tego wykluczyć.

Dorosłe osobniki prowadzą samotny tryb życia, łączą się na krótko w pary na czas godów i to z inicjatywy samców. Zdarza się że kilka żółwi zamieszkuje wspólną norę ale może mieć to znaczenie przypadkowe, gdy jedna nora kilku żółwiom się spodoba a jest na tyle duża że się w niej mieszczą.
Na pewno jednak mimo co do zasady samotnego trybu życia - od czasu do czasu spotykają inne osobniki.

Moim zdaniem samotne trzymanie żółwia nie wyrządza mu krzywdy, a już na pewno w krótszej perspektywie czasowej. Krzywdę wyrządza mu trzymanie w złych warunkach ale to osobny temat.
Musisz jeszcze pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na grupkę to i tak łączyć je będziesz mogła tylko okresowo bo nie można razem trzymać samca i samicy, zależnie od usposobienie dwa samce z tego co wiem mogą ze sobą walczyć. Można trzymać razem ew. dwie samice o ile żadna nie wykazuje objawów agresji. No i oczywiście wszystkie osobniki chore i nowe muszą być na długo izolowane przed choćby krótkotrwałym włączeniem do grupy.

Być może wypowiedzą się jeszcze osoby które mają grupki żółwi, ale nie zaszkodzi na pewno jak zaczniesz hodowlę od jednego żółwia. Zorientujesz się w jego wymogach i czy dasz radę im sprostać a ew. później dokupisz lub przygarniesz innego, na to zawsze przyjdzie czas.
Jeśli masz ograniczone możliwości przestrzenne radzę za to się w pierwszym rzędzie zastanowić nad wyborem gatunku, bo jeśli możesz pozwolić sobie tylko na jeden gatunek - będziesz na niego "skazana"
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU