Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:58:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Inteligencja i zachowanie żółwia  (Przeczytany 22728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Inteligencja i zachowanie żółwia
« dnia: 07.03.2012, 15:22:06 pm »
Witajcie ,

Juz dwa tygodnie czekam na mojego zolwia i przez te dwa tygodnie mialam czas dowiedziec podstaw, co ma jest ,lampy podloze itd.
Mam jednak pytanie jesli chodzi o zachowanie zolwia.
Chcialabym wiedziec czy po jakims czasie moj zolw bedzie mnie rozpoznawal.
Chcialam rowniez dowiedziec sie czy zolwie sa inteligentne ( wiem to dziwne pytanie, ale kompletnie nie mam pojecia o tym)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 07.03.2012, 19:47:24 pm »
Gady to dość prymitywne zwierzęta... Zależy jak dokładnie rozumiesz tą inteligencję. Jeśli porównasz żółwia z rybką to może Ci się wydać inteligenty, a jeśli z psem, to zupełnie nie... ;)
Żółwie mają swoje zachowania, których możemy nie rozumieć, jak np to że chcą przejść przez szybę bo nie potrafią zrozumieć że jest to niemożliwe, drapią w ścianki terrarium, choć tej ścianki nie przewrócą... itp

Nie wiem kiedy będzie Cię rozpoznawał, oswoi się z otoczeniem, a Ty i inni domownicy (jeśli tacy są) jesteście elementem tego otoczenia - myślę że na tej zasadzie to działa :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 07.03.2012, 19:55:45 pm »
To jest pytanie,na które odpowiesz sobie sama mając żółwia i kiedy nawzajem się poznacie.Moja Tosia doskonale wie,kiedy czas na jedzonko.Otwieram szybkę i już leci :) .Jest wiele cech żółwia,które Ci się spodobają i sama będziesz umiała określić co jest z jego strony inteligencją, a co rozpoznawaniem Ciebie.Dla mnie moja żółwiczka jest codziennym odkryciem i uwierz,nie nudzę się przy niej
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 07.03.2012, 20:01:20 pm »
Osobiście jestem czasem zaskoczona sprytem moich żółwików. Rzeczywiście, nie można ich porównać z psami, ale swój rozum mają.
Nie wiem, czy rozpoznają mnie moje żółwie, bo wszystkie są u mnie od niedawna. Może najbardziej Emilka, ale staram się jej nie naprzykrzać. Wystarczy mi, że nie ucieka na mój widok, tylko patrzy zaciekawiona, podchodzi i węszy. Uznaję to za objaw ufności, choć może nie przywiązania. Ale to mi starczy.
Myślę, że można szczerze cieszyć się z obecności żółwia, chociaż nie jest to miła przytulanka, która sama wskoczy na kolana i podstawi grzbiet do głaskania. Obserwowanie moich żółwików eksplorujących trawnik za domem to była jedna z najmilszych rzeczy zeszłego lata.

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 07.03.2012, 20:09:51 pm »
Na podstawie tego co ja przeczytałem o żółwiach ,ponieważ jeszcze go nie posiadam myślę że dużo zależy od żółwia i poprzedniego właściciela...Jeżeli u poprzedniego właściciela był źle traktowany to żółw stracił zaufanie do ludzi ale możne je odbudować ciężką pracą.Tak jak powiedziałem zależy też to na jakiego żółwika się trafi , każdy jest inny,mają różne upodobania,cechy,zachowania  niektóre ufają ludziom bardzo a niektóre w cale , dlatego trudno określić kiedy zaczynie się do ciebie przyzwyczajać jednak jedno jest pewne że gdy dostaniesz żółwika sama będziesz mogła zobaczyć jaki jest a dzięki temu określić czas w jakim połączy was jakaś więź

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 07.03.2012, 20:20:27 pm »
Sumując to co napisałeś,mogę tylko stwierdzić,ze moja Tosia miała właścicieli bardzo dobrych.Jest niesamowicie ufna!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 07.03.2012, 20:31:09 pm »
No to masz szczęście z tego co mi wiadomo ciężko trafić na żółwia który ma od razu zaufanie do ludzi

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 07.03.2012, 20:33:40 pm »
A to wiesz....Serpentin miał taki rzut :P
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 07.03.2012, 20:39:43 pm »
Ja natomiast nie wątpie w to, że Diego mnie rozpoznaje, ale z tą żółwią inteligencją bywa różnie... Rozwala mnie jak żółw ma pięć kroków do jedzenia i patrzy i zastanawia się: zjeść, czy nie zjeść?... podejść, czy nie podejść?...  :D ;D I tak z 10 minut się zastanawia i mruga
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 07.03.2012, 20:41:45 pm »
Niektórzy ludzie też mają taki spryt heh :) żółw jest po prostu inteligentny na swój sposób

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 07.03.2012, 20:46:06 pm »
Bo on jak mój pies,musi wiedzieć czy warto podejśc :laugh:
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 07.03.2012, 22:07:44 pm »
To że żółw nie boi się ludzi wcale nie musi świadczyc dobrze o poprzednich właścicielach. Niektórzy mają tendencje do głaskania, tulenia, podnoszenia czy całowania żółwi jak psa czy kota (chociaż w przypadku tych zwierząt też nie jest dobry sposób na okazywanie uczuć...) zwierze częściowo się do tego przyzwyczaja, ale nie znaczy to że sprawia mu to przyjemność czy że również będzie darzył nas uczuciem. żółw podnoszenie czy głaskanie zazwyczaj odbiera jako zagrożenie. Trzeba umieć obchodzić się ze zwierzętami - żółw zawsze pozostanie żółwiem, mówienie, że traktuje się zwierze jak człowieka wcale nie musi oznaczać że jest to dla tego zwierzęcia dobre. Jak żółw boi się ręki czy zbliżającego się człowieka to nic takiego, prawidłowo. Można oswoić go z obecnością ręki przy np karmieniu, przenoszeniu do kąpieli, ale należy ten kontakt ograniczać, to jest dzikie zwierze.
A o tym złym traktowaniu u poprzednich właścicieli to nie za bardzo rozumiem... jak pies boi się uniesionej ręki to faktycznie może oznaczać, że był bity, ale żółwia chyba raczej nikt nie bije... więc nie wiem co miałoby być tym powodem nieufności?...
« Ostatnia zmiana: 07.03.2012, 22:09:54 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 07.03.2012, 22:15:41 pm »
W pełni się z Tobą zgadzam.Tosia nie jest głaskana,podnoszona.Czasami głaszcze ją po główce,nie chowa.Tyle mojego kontaktu fizycznego z nią.Ma swoje terrarium a radosc bierzemy z obserwacji jej.Reszta postów (odnośnie mojego psa),to takie żarty :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 07.03.2012, 22:20:03 pm »
A to co pisałam o psie to akurat nie dotyczyło Twoich postów, to było tak ogólnie :) Chodzi o to, że nawet psów nie powinno się przytulać ani podnosić na ręce (to są typowo ludzkie i małpie zachowania, nie powinno się w taki sam sposób traktować innych zwierząt), a co dopiero żółwie :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Inteligencja i zachowanie żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 07.03.2012, 22:23:46 pm »
Viktoria musiałabyś widzieć moja bullmastiffke!To psy,które są szczęśliwe kiedy czuja "tłok". Im więcej nas i im ciaśniej tym szczęśliwsza.Co do żółwi racja.Czytałam gdzieś,ze żółw może dostać zawału kiedy się go podnosi,tak silny stres u nich to wywołuje
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu