Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:44:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jeden a kilka żółwi - obserwacje  (Przeczytany 4121 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« dnia: 08.09.2009, 20:01:22 pm »
Postanowiłam opisać moje obserwacje związane z przyjęciem do domu dwóch nowych żółwików. Zanim podjęłam tą decyzję sporo szukałam w internecie, pytałam tych, którzy już mają doświadczenia z żółwiami. Teraz czas na wyciągnięcie własnych wniosków- jak to jest z jednym, a jak z kilkoma żółwikami.

 Wydaje mi się, że trzymanie ze sobą małych żółwi tego samego gatunku bardzo korzystnie na nie wpływa. Kapsel zmienił się nie do poznania. Początkowo oczywiście był trochę zdezorientowany, szczególnie gdy Rambek zaczął go podgryzać, lub gdy zajął jego ulubiony kąt do spania ;D, ale po chwili obserwacji nowych lokatorów, zaczął szaleć i robić rzeczy, których nigdy nie robił.

Wcześniej: był dużo bardziej ospały, leniwy, mniej ciekawski. Jego życie składało się z jedzenia, spania, picia, spania, czasem spacerku- lecz niewielkiego.

teraz: Kapsel łazi i zgląda gdzie się da, wspina się ( po innych żółwiach też). Jest po prostu dużo aktywniejszy, ciekawszy tego, co go otacza. Wydaje mi się, że można pokusić się o stwierdzenie, że jest szczęśliwszy, na co wskazuje jego aktywność i żółwiowy entuzjazm do demolki ;D

Obserwacja trzech żółwi jest czymś niesamowitym. Szczególnie, że każdy z nich jest inny pod względem charakteru, ulubionych przysmaków itd. Dopiero teraz mogę stwierdzić, że żółwie mają swoje cechy osobnicze, różnią się od siebie- wprawiają w zachwyt nie tylko mnie, ale całą moją rodzinę ;D

Reasumując- myślę, że moja decyzja o zaopiekowaniu się kolejnymi żółwiami była słuszna. Jak moje maluchy będą się rozwijać dalej? Czas pokaże, ja będę relacjonować moje obserwacje na bieżąco. Obecnie projektuję usytuowanie mebli w moim pokoju i częściowo wywiezienie ich na działkę, by za jakiś czas wybudować ogromne terrarium ;D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2009, 20:08:52 pm »
No przemyślenia ciekawe, szkoda, że sam nie mogę tego jeszcze obserwować.
Większe terrarium to także może być ciekawe.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #2 dnia: 08.09.2009, 20:15:04 pm »
Większe terrarium to będzie jakaś masakra, ale już moich rodziców przekonałam, ze tak musi być i kropka ;). Dobrze, że mam pokój własny. Obecnie w planach jest wywiezienie łóżka <afro>
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #3 dnia: 08.09.2009, 20:24:32 pm »
hę no czego się nie robi dla pupili :P , domyślam się, że w nowym terra wygospodarujesz miejsce i dla siebie do spania?  ;D

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #4 dnia: 08.09.2009, 20:31:50 pm »
Generalnie planuję, by moje następne terra miało min. 2mX 1m. Ale to minimum, zrobię wszystko, by było jeszcze większe. Zatem szafa na ubrania będzie pod terrarium, łóżka nie będzie- będzie skrzynia ( taka ława) z materacem na moje spanie.  ;D ;D Muszę pogłówkować. Na jakiś czas takie terra 2 na 1 starczy. To dość duży mebel. Chociaż zważywszy na to, że teraz moje żółwie latają jak szalone po terra o wielkości 1na 0,5m a mają od 4-5 cm...fajnie będzie <afro> Kocham moje żółwie ;D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #5 dnia: 08.09.2009, 20:39:32 pm »
Świetlik, ja już Ci też wcześniej pisałem, że żółwie lepiej howają się w małych grupkach - już powoli widać tego przykłady... ;) Wiadomo, że za parę lat, jak żółwie podrosną może być z nimi różnie, ale to wtedy ewentualnie będziesz główkować co i jak, bo nie ma co teraz martwić się na zapas. Co do Twoich planów odnośnie terrarium, to rzeczywiście, gdyby żółwie miały takie 2m x 1m, to na pewno czułyby się w nim dużo lepiej, no i Ty byś miała również większe pole do popisu przy jego urządzaniu ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #6 dnia: 09.09.2009, 11:30:30 am »
Fajnie, że Kapsel się ożywił i zaadaptował w grupie...:) A terra 2x1 m spokojnie im na dłuższy czas wystarczy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #7 dnia: 10.09.2009, 18:53:01 pm »
Świetnie że żółwiki się polubiły Kapselek na pewno szczęśliwy no i już wiesz czego kapslowi brakowało :) :) :)
Pozdrawiam Jakub

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jeden a kilka żółwi - obserwacje
« Odpowiedź #8 dnia: 11.09.2009, 09:59:16 am »
Towarzystwa  :D
TUPTUŚ