Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:00:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?  (Przeczytany 4424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?
« dnia: 30.11.2008, 18:05:13 pm »
Kochani!

Ja mam taki dylemat: Otóż jak byłam u weterynarza we wtorek, to dostałam zadanie, by kąpać codziennie mojego żółwia przez kilka dni, ze względu na podrażnione oczko. W miedzyczasie zmieniłam podłoże, czego efektem jest wyższa wilgotność i mniej sucha skóra małego(oczko też wyszło na prostą). Chyba chętniej chodzi po nowym podłożu (przypominam, że jest to ziemia, posadzona trawka, która już ma wysokość ok 1cm). Wydawało mi się, że kąpiele są dla niego zadowalające- pije, załatwia się w nich jak potrzebuje, przymyka oczka, a jak chce wyjść, to sam wychodzi, ale następuje to najczęściej po kilku minutkach. Wczoraj, jak wróciłam po południu do domu, to okazało się, że mały nie zjadł niczego, leży pod kamieniem- i tak cały dzień. W piątek nie jadł nic- na piątki przypada jego dzień bez jedzenia. zatem wsadziłam go do wody. Od razu po tym zjadł i zaczął zwiedzać, wspinać się. Ale obiecałam sobie, że dzisiaj już go nie wsadzę do wody- słyszałam, że one same do niej wchodzą, jak mają taką potrzebę. Rano zjadł swoją działkę, znów poszedł pod kamień i nic. Cały dzień. Ok 17 podstawiłam mu niski spodeczek z wodą pod nosek- wszedł od razu i znów siedział, pił, moczył główikę. Nie wpychałam go tam na siłę, bo chcę, by sam "decydował", czy ma ochotę na wodę, czy nie.

No i teraz przejdę do sedna sprawy: Zauważyłam, że on sam za Chiny nie wejdzie do swojego baseniku, ale jak się mu pod nosek podstawi wodę, to do niej wchodzi. Nie wiem, czy tak powinno być- czytałam, że żółwie kąpiemy rzadko. Ale on dopiero, jak wejdzie do wody, to zaczyna być aktywny, je itd. Nie chcę jednak wszystkiego robić za niego. Czy on może tak codziennie do tej wody wchodzić? On chyba strasznie potrzebuje picia, bo jak tylko ma okazję, to pije jak smok wawelski.

Co robić?( może dramatyzuje, ale nie chcę zrobić czegoś głupiego, a Wy macie więcej praktyki. Przypominam, że mam greka)

Wasz Świetlik:)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?
« Odpowiedź #1 dnia: 30.11.2008, 18:33:20 pm »
Dziwi mnie tylko jedna sprawa - że on tyle pije... A wet nie stwierdził odwodnienia ani nic?
To że nie jest aktywny to normalne, bo zima, a woda naturalnie go pobudza. To akurat jest całkiem normalne, nie masz się co martwić. Niepokoi mnie tylko to że on tyle pije ;/
Jak ma nieduży basenik w terra to mu go zostaw (wystarczy nawet mały spodeczek z wodą) i nie kąp go już za bardzo. Jak będzie miał tą wode w terra to będzie miał możliwość napicia się (skoro mu to potrzebne).
Zostaw go jakiś tydzień bez kąpieli, codziennie wymieniaj wode i obserwuj malucha.
Ten skąpy apetyt też przez zime.
Całuski dla malucha  :-*

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?
« Odpowiedź #2 dnia: 30.11.2008, 18:38:01 pm »
Otóż nie stwierdził. Pani doktor powiedziała, że jest zdrowy. Może przesadzam z tym, że pije aż tak, ale za każdym razem, gdy tylko wyląduje w wodzie, to picie jej jest obowiązkowe. Zanuża całą główkę i leży w tej wodzie. No dobra. To tydzień bez kąpania-ewent.  tylko wtedy, gdy sam sobie wejdzie. Będę obserwować.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?
« Odpowiedź #3 dnia: 30.11.2008, 18:42:04 pm »
Jak zanurza główke to nie znaczy że pije, musi ją otwierać i jego szyja musi tak 'pompować'.
Picie u żółwi polega właśnie na takich ssąco - pompujących ruchach. Nie tylko na zanurzaniu główki.
Możliwe, że nie wiedziałaś, bo wiedza teoretyczna nierówna praktycznej ;) wszystko potem wychodzi w szczegółach  ^-^

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?
« Odpowiedź #4 dnia: 30.11.2008, 19:08:55 pm »
Moim zdaniem, to on pije. Otwiera mordkę, wygląda to tak, jakby nabierał wodę, wynurza główkę, podnosi ją do góry i widać, jak łyka. No ale, może masz rację- praktyka a teoria...Ale wszystkim w rodzince wydaje się, że to jest picie...No nie wiem. Ale podjęłam decyzję, że przerwa w kąpielach.  ;)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Dylemat z młodym żółwiem greckim: robić mu kąpiele?
« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2008, 09:32:40 am »
Dla mnie to kazdy zolw z jakiego kolwiek sklepu jest zawsze odwodniony, po wszystkich perzewozach i przekladaniu od tera do tera, sa bardzo zestresowane i nie funkcjonuja normalnie, i tak tez mysle dzieje sie u ciebie, nawet jesli nie pije to i tak wchlania wode przez kapiel, ja zawsze kapie zolwie przez jakis czas, az sie kompletnie zadomowia. Mlode zolwie sa z natury bardzo niesmiale, i potrzebuja wiecej czasu, no i pora roku to juz wiesz sama.