Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 12.05.2024, 13:39:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kumpel/ka dla Kubicy  (Przeczytany 5434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Kumpel/ka dla Kubicy
« dnia: 15.05.2010, 15:30:31 pm »
powiedzcie czy zółwie wola zyc same czy w parach, bo mysle od jakiegos czasu by zakupic Kubicy kolege badz kolezanke :) co myslicie?

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #1 dnia: 15.05.2010, 15:41:32 pm »
Jeśli już to koleżankę zawsze byłoby kubicy raźniej :)
Pozdrawiam Jakub

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #2 dnia: 15.05.2010, 15:47:25 pm »
Żółwie są z natury samotnikami, dlatego nie mają takiej potrzeby ciągłego przebywania ze sobą. Nie mniej jednak w naturze napotykają również na inne osobniki tego samego gatunku, dlatego uważam, że w niewoli też można hodować więcej niż jednego, pod warunkiem, że warunki hodowlane na to pozwalają!!! Oznacza to, że trzeba dysponować w miarę obszernym wybiegiem, tak urządzonym, aby żółwie mogły schodzić sobie z oczu - chodzi o to, żeby dać im jak największą swobodę, i żeby "nie siedziały" sobie na głowie, bo to z kolei może niepotrzebnie wywoływać stres i prowadzić do agresji. 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #3 dnia: 15.05.2010, 16:01:00 pm »
Żółwie są z natury samotnikami, dlatego nie mają takiej potrzeby ciągłego przebywania ze sobą. Nie mniej jednak w naturze napotykają również na inne osobniki tego samego gatunku, dlatego uważam, że w niewoli też można hodować więcej niż jednego, pod warunkiem, że warunki hodowlane na to pozwalają!!! Oznacza to, że trzeba dysponować w miarę obszernym wybiegiem, tak urządzonym, aby żółwie mogły schodzić sobie z oczu - chodzi o to, żeby dać im jak największą swobodę, i żeby "nie siedziały" sobie na głowie, bo to z kolei może niepotrzebnie wywoływać stres i prowadzić do agresji. 

terro mam duze wiec luz... ale ja nie mam potrzeby hodowania kolejnego zolwia, mysle raczej by zrobic dobrze dla tego osobnika ktorego posiadam, by jej bylo milo ale jesli w pojedynke jest jej dobrze to chyba sie nie zdecyduje

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #4 dnia: 15.05.2010, 16:59:04 pm »
terro mam duze wiec luz...

Olika nie sądze, żeby Twoje terrarium było dosyć obszerne na jednego żółwia, nie wspominając już dla dwóch.... - nie mówię tego po złości, ale tak jest! Terrarium nigdy nie będzie dosyć duże, tak żeby żółw czułby się w nim "wspaniale", ponieważ musiałoby zajmować przynajmniej cały pokój.... To co napisałem wyżej, tj. na temat hodowli dwóch i więcej osobników wchodzi w rachubę jak ma się wybieg - samo terrarium nie wystraczy.


« Ostatnia zmiana: 15.05.2010, 17:02:25 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #5 dnia: 16.05.2010, 09:35:01 am »
Moim zdaniem żółw lubi być z drugim, a już na pewno od czasu do czasu, i używanie określenia "samotnik" jest porównywaniem do ludzkich odczuć. Rozumiem, że jednak trudno o inne określenia.

Natomiast specjalne dokupywanie kolejnego żólwia dla towarzystwa podczas, gdy nie ma warunków, to jest zbyteczna sprawa. I napędza też handel, co też nie jest dobre. Bo w sprzedaży jest za dużo zwierząt.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #6 dnia: 16.05.2010, 09:50:42 am »
czyli nie dokupowac kumpla? terro w domu ma 46x96 cm i wydaje mi sie przestronne, wystarczajace.... zółw i tak nie maszeruje cały czas, bo sie grzeje pod lampa, skrobie w doniczce a czasem zdobywa konary, ktore mu powkładałam w celu uprawiania wspinaczki :P ale na balkonie mam wybieg duzo wiekszy ale jeszcze nieczynny ze wzgledu na rozne warunki atmosferyczne.. ale na lato jak znalazł

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #7 dnia: 16.05.2010, 09:54:11 am »
Olika, jeszcze pomyśl, bo masz dużo czasu  :)

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #8 dnia: 16.05.2010, 10:01:20 am »
zapytałam Kubicy czy kumpla chce ale kurde nie odpowiada :P

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kumpel/ka dla Kubicy
« Odpowiedź #9 dnia: 16.05.2010, 12:33:10 pm »
Oilka, ja jestem tego saego zdania co Basia: jeśli masz warunki, to możesz ewentualnie hodowlę powiększyć, natomiast - tak jak już wcześniej wspomniałem - Twoje terrarium (46x96) będzie na dwa osobniki na prawdę za małe - potrzebowałaś wybiegu.

Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl