Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 14.05.2024, 23:47:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ogólna hodowla żółwia  (Przeczytany 7730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Ogólna hodowla żółwia
« dnia: 02.06.2010, 19:18:32 pm »
Hej!
Bardzo podoba mi sie ta strona i postanowilam sie zalogowac by dowiedziec sie wilu ciekawych rzeczy a takze uzyskac odpowiedzi na moje dylematy.Bardzo kocham zwierzeta i jednym z mych ulubiencow jest gad-zolw.Mam mozliwosc kupienia zolwia.Lecz nie bardzo wiem jak go hodowac w co powinno byc zapoatrzone jego terrarium i jak powinien zyc.Dlatego postanowilam zanim go kupie porozmawiac z wami.Nie wiem czy powinnam go kupowac gdyz mieszkam w bloku i dla takiego zolwika to moga byc zle warunki?Chcialbym sie takze dowiedziec co to znaczy tzw zimowanie zolwia i czy jest to konieczne.Pragnelabym sie takze dowiedziec ile moga kosztowac zolwie stepowe.Wiem ze prawie niemam zadnej wiedzy na temat tych gadow i za to serdecznie przepraszam :) lecz wlasnie tu chcialabym dowiedziec o tych pieknych zwierzetach!

                                                                     Z gory dziekuje i prosze o odpowiedzi i rady!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2010, 20:10:46 pm »
Witamy na forum...:)

Natalia sporo musisz poczytać. Wszystko jest w artykułam na stronie głównej oraz w wątkach forumowych.
Mieszkanie w bloku nie jest przeszkodą w posiadaniu żółwia - tylko trzeba mu wygospodarować miejsce na terra, wybieg na balkonie oraz jeśli wybierzesz gat. zimujacy - także miejsce w lodówce na sen.
Najlepiej przemyśl ile możesz miejsca poświęcić dla żółwia, pomyśl, czy dasz rade z zimowaniem i wtedy wybierz odpowiedni dla siebie gat.
Żółw stepowy mały kosztuje w granicach 250-300 zł (giełda, hodowca). W sklepach są po ok,. 400-500 zł.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 02.06.2010, 20:29:07 pm »
Czy jako terr moge uzyc akwarium po rybkach?Nie wiem czy to moze byc dobrym rozwiazaniem lecz to akwarium jest duze i przestronne wspaniale na zolwia.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 02.06.2010, 20:35:47 pm »
Akwarium to kiepskie rozwiązanie. Nie ma wentylacji przy podłożu, łatwo się nagrzewa i nie trzyma ciepła.
Zamknięte terraria szklane (z uchylnymi szybkami i kratkami wentylacyjnymi) stosuje się dla gat. o wysokich wymaganiach względem wilgotności - np. żółwia żabuti.
Najlepsze są terra drewniane, z płyt OSB itp. materiałów.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 02.06.2010, 21:33:12 pm »
Czy to mozliwe ze 10 lat temu zolwie stepowe kosztowaly ok 25 30 zl?Pytam sie poniewaz moja sasiadka ma zolwia i 10 lat temu kupila go w cenie takiej jak podalam powyzej.Chcialabym sie takze zapytac czy jej zolwiowi to nie zaszkodzi ze ona trzyma go w terrarium szklanym.Bo wtedy co sie cb pytalam to ona chciala mi oddac do akwarium bo kupila sobie nowe takze szklane.jej samiec tuptus wgl nie zimowal czyli zolwie stepowe nie powinny zimowac ani w lodowce ani wgl?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 02.06.2010, 21:52:06 pm »
Owszem...a 20 lat temu można było kupić na rynku żółwia za 3 zł. Tylko, że te osobniki pochodziły z przemytu. Podczas takiej "podróży", w warunkach wprost katastrofalnych wiele z nich nie przeżywało...:((

Żółwie stepowe akurat zimują. To, że jego organizm nie miał odpoczynku na pewno na poprawę jego zdrowia nie wpłynęło. Można zimować w lodówce, czy piwnicy - byle było ok. 5 stopni.
Od terra szklanego gad nie padnie, tylko, że nie jest ono dla niego dobre. Może tam mieć za duszno, podłoże może pleśnieć, jak szkło stoi blisko okna to łatwo się przegrzewa. Ciężko w takim terra utrzymać stabilne warunki.
I tak lepiej, że go trzyma w tym choćby szklanym terra, niż na podłodze, jak wiele osób.
A to w jakies jest teraz, po tych 10 latach, kondycji jest gadzinka Twojej sąsiadki zależy też od tego: czym go karmiła, czy miał odpowiednie lampy, podłoże, dostęp do wody. I czy latem przebywał na słońcu. 

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 03.06.2010, 08:13:36 am »
Pozastanowieniu i twojej radzie doszlam do wniosku ze najlepszym rozwazaniem jest kupic drewniane terrarium i zapewnic zolwiowi jak najlepsze warunki pod swoim dachem;)Czy sa zolwie ktore nie zimuja?I jakie to sa gatunki?
 

Dodano 03.06.2010, 08:43:57 am
Coraz bardziej zastanawiam sie nad zolwiem lamparcim a nie stepowym,gdyz bojes sie zimowania tych gadow.Tylko martwi mnie jeszcze jedno do jakich rozmiarow dochodza zolwie lamparcie?
« Ostatnia zmiana: 03.06.2010, 08:43:57 am wysłana przez Natalia5 »

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 03.06.2010, 09:43:14 am »
Z tego co mi świta to one duże rosną, chyba nawet do pół metra. No i ma chyba inne wymagania niż stepowy (naturalnie żyje chyba w innym klimacie, w Afryce)...
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 03.06.2010, 11:58:05 am »
Lamparcie rosną wielkie, nawet ponad 60cm. Mi się również bardzo podobają i od 3 m-cy mam. Kilka pierwszych tyg było trochę pracy przy budowie terra, miałam kłopot z dobraniem i znalezieniem odpowiednich lamp, potem uczyłam sie jakie rośliny mu zrywać i jak zrobić mu wybieg ogródkowy. Teraz jest ok, ale cały czas się uczę, bo to bardzo wymagający gatunek. Są przepiękne, ale stworzenie odpowiednich warunków udało mi sie tylko dzięki pomocy tej srtony- niby nic trudnego, a jednak...
Jeżeli martwisz się o zimowanie stepowych to poczytaj więcej, na pewno tutaj znajdziesz info i dużo osób Ci pomoże. Moja koleżanka ma stepka od kilku lat i dla niej wszystko jest proste z przygotowaniem go do zimy. Ale po kilku latach to i ja będę obeznana z Ż.

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 03.06.2010, 12:59:07 pm »
Z tego co poczytalam zolw lamparci jest zbyt wymagajacy;/.Mieszkam w bloku wiec nie bardzo by mu sie u mnie podobalo moze zdecyduje sie na stepowego ale narazie jeszcze bardzo sie boje ze nie bd umiala przezimowac go w lodowce i zrobie mu krzywde.Dzieki za wszystkie rady duzo mi pomogly.Mam na dzieje ze pomozecie rozwiazac mi roze meczace mnie problemy :D
 

Dodano 03.06.2010, 13:01:37 pm
Chcialabym sie rowniez zapytac czy napoczatek kupic 1 zolwia czy pare?Jak im bd lepiej czy we 2 i takiej samej plci.Czy 1? prosze o rady i z gory dzieki ;D
« Ostatnia zmiana: 03.06.2010, 13:01:37 pm wysłana przez Natalia5 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 03.06.2010, 13:18:49 pm »
Jak maluchy - to lepiej wziąść 2. Płci i tak nie rozpoznasz na początek.
Jak duże - to jak chcesz mieć 2 w jednym terra to muszą być samiczki. Samce się pogryzą, a samiec będzie "napastował" ciągle samiczkę. Przynajmniej jeśli o stepy i greki chodzi.
Lamparcie akurat możesz trzymać nawet parkę razem - albo 2 samiczki + 1 samczyka.

Tak na marginesie to lamaparcie nie są takie bardzo wymagające - jeśli chodzi o warunki w terra i żarcie.
Tylko faktycznie potrzebują dużo przestrzeni i na zimę jest trochę kłopot z żarciem - szczególnie dla dużych osobników. Ale można z tym sobie poradzić - susząc całe lato dużo roślin polnych i trawy na siano oraz zakładając w domu hodowlę roślin dla żółwia. I zważywszy nasz klimat ciężko jest dla nich z wybiegiem. A poza tym kłopotów innych z nimi nie ma.
 

Dodano 03.06.2010, 13:33:02 pm
A jak chcesz mniejszy gat. niezimujący - to zastanów się nad Kinixysem. Dorasta do 20 kilku cm.
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/kinixys-belliana-zolw-bella-2014.html
« Ostatnia zmiana: 03.06.2010, 13:33:02 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 03.06.2010, 15:57:00 pm »
Chcaialm sie was zapytac ile kosztowaly wasze lamy grzewcze i zarowki UVB?Jestem w 'trakcie' kupowania zolwia i calego dla nie go wyposazenia i stram sie dowiedziec jaskie sa roznice w cenach i jakosci.
 

Dodano 03.06.2010, 18:54:44 pm
Chetnie przyjme zolwia greckiego malego;pmieszkam w radomiu prosze o kontakt;p.Zdesperowalam sie cenami ktore sa w radomiu :P
 

Dodano 03.06.2010, 20:24:57 pm
czy w terrarium o wymiarach 65x45x28 moge miec zolwia gerckiego albo jakiego kolwiek?
« Ostatnia zmiana: 03.06.2010, 20:24:57 pm wysłana przez Natalia5 »

Offline Lifeisbrutal-94

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 03.06.2010, 20:59:44 pm »
Chcaialm sie was zapytac ile kosztowaly wasze lamy grzewcze i zarowki UVB?Jestem w 'trakcie' kupowania zolwia i calego dla nie go wyposazenia i stram sie dowiedziec jaskie sa roznice w cenach i jakosci.

Jeśli chodzi o lampy grzewcze, to wszystko zależy, czy chcesz kupić zwykłą lustrzankę (ok.3,4 zł..), czy specjalną dla gadów.(ok. 25, 30,35..??) .Zależy też jaką będzie miała moc, bo każdy żółw potrzebuje innej temperatury...Ceny są różne..Tak samo jest z UVB..one tak chyba około 40, 50, 55..??
 

Dodano 03.06.2010, 18:54:44 pm
Chetnie przyjme zolwia greckiego malego;pmieszkam w radomiu prosze o kontakt;p.Zdesperowalam sie cenami ktore sa w radomiu :P

Poszukaj w tym dziale http://forum.zolw.info/oddam-zolwia/, albo poszukaj wpisując na google różne hasła...


Dodano 03.06.2010, 20:24:57 pm
czy w terrarium o wymiarach 65x45x28 moge miec zolwia gerckiego albo jakiego kolwiek?

Dla małego żółwia może na początek może być, ale tak jak inni ci pisali, że akwarium to nie najlepsze rozwiązanie..
Jednak jak urośnie będzie potrzebował większego..;)

Chciałem podkreślić, że ja też jestem jeszcze początkujący i mogę ci coś źle napisać albo doradzić, więc nie słuchaj tylko mnie..;)
« Ostatnia zmiana: 03.06.2010, 21:01:35 pm wysłana przez Lifeisbrutal-94 »

Offline Natalia5

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 03.06.2010, 21:06:35 pm »
Dzieki.I tak wiesz wile wiecej niz ja :D

Offline Lifeisbrutal-94

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 0
Odp: Ogólna hodowla żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 03.06.2010, 21:09:13 pm »
Dzieki.I tak wiesz wile wiecej niz ja :D

Jeszcze miesiąc temu tak nie było..;)