Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 12:59:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zwyczaje żółwi  (Przeczytany 13372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gizmo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Zwyczaje żółwi
« dnia: 05.07.2009, 12:44:03 pm »
Witam
Niedawno kupiłem sobie żółwia stepowego który bez przerwy przebywa zakopany.
Jak go nie wezmę sam z nor które buduje to nie ma szans aby wyszedł bez mojej pomocy.
Jest bardzo mało aktywny kiedy przebywa pod ziemią.
Moje pytanie brzmi czy to normalne ?!
Czy przebywając tyle czasu pod ziemią nie grozi mu jakieś schorzenie?
Bardzo proszę o opinie.Czy wasze żółwie zachowują się podobnie?
Pozdrawiam

Offline Gizmo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #1 dnia: 05.07.2009, 12:57:32 pm »
dodam jeszcze że dzisiaj przebywa już bez ruchu trzeci dzień.
Cały czas zakopany śpi w rogu terrarium i nawet nie myśli wyłazić.
Co pomaga w zwiększeniu aktywnosci u żółwi ?
Pozdrawiam

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #2 dnia: 05.07.2009, 13:15:42 pm »
Hej,

zachowanie Twojego żółwia może wskazywać na jakąś chorobę, albo może być związane z aktualną pogodą. Wiele żółwi podczas brzydkiej pogody zakopuje się gdzieś i są ogólnie apatyczne. To samo tyczy się również kiedy jest bardzo gorąco. Uciekają one wtedy dosyć często do cienia i wychodzą z niego wcześnie rano lub późnym popołudniem. Jeżeli jednak Twój żółw już trzeci dzień przebywa bez ruchu to nie jest to normalne. Rozumiem, że i też nic nie je?

Trudno jednak tak jednoznacznie ocenić co Twojemu żółwiowi dolega. Za mało napisałeś na jego temat. Napisz jak go hodujesz, co mu podajesz do jedzenia, jakie ma warunki i wstaw również jego zdjęcia. Dzięki nim będziemy mogli również coś więcej na temat żółwia powiedzieć. 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #3 dnia: 05.07.2009, 13:18:19 pm »
Kurcze to pytanie jest ostatnio chyba w modzie , odpowiedzi padlo na forum juz chyba tysiace , po za tym jak mamy tobie na nie odpowiedziec jesli nie napisales nic o terarium, lampach, temp., nie zapodales fotek....

Offline Gizmo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #4 dnia: 05.07.2009, 17:55:02 pm »
Lokum żółwia:



W tym rogu spał 3 dni:

Tak sie prezentuje na dzień dzisiejszy:













PS.Przed zrobieniem zdjęć odkopałem go sam.Połaził tochę,zjadł i pół godziny póżniej znowu zakopał nura w ziemii.
Proszę o jakieś rady bo już nie wiem co z nim robić,nic nie robi tylko śpi:(

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #5 dnia: 05.07.2009, 18:33:56 pm »
Żółwik ładny  :D Na pierwszy rzut oka wygląda na zdrowego. Nie wiem jednak co może mieć w środku.... Dziób ma trochę już przydługi i powoli kwalifikuje się do spiłowania, także niebawem i tak będziesz musiał się z nim wybrać do weterynarza.

Warunki w terrarium nie za dobre! Pierwsza sprawa to ten piasek, który kwalifikuje się do wyrzucenia. Przykleja się on często do jedzenia i może powodować zaczopowania u żółwia. Tej kory też jest moim zdaniem za wiele. Zmiany pod tym względem są konieczne. Na podłoże najlepiej nadaje się darń, ewentualnie zwykła ziemia ogrodowa. Druga sprawa to odpowiednie oświetlenie. Co to za żarówka, którą używasz? Czy wytwarza ona również promienie UV, bo i taka jest konieczna! Żółw potrzebuje dużo ciepła, promieni UV i dużo światła. Czy w terrarium nie jest aby za ciemno lub za zimno?! Poza tym brakuje tam wiele elementów, które mogłyby urozmaicić życie żółwia. Nie ma tam żadnych roślin, ani korzeni do wspinaczki, ani też żadnych kamieni. Żółw potrzebuje czegoś na wzór placu zabaw, inaczej będzie mu się nudziło.

Napisz coś również o tym czym go karmisz i czy żółw się załatwia. Najlepiej jednak byłoby gdybyś wybrał się z nim do weterynarza. Niech mu porobi jakieś badania, bo jego zachowanie nie jest normalne. Może się zaczopował, czymś zatruł, a może ma pasożyty? Wizyta u dobrego weterynarza powinna coś pomóc.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #6 dnia: 05.07.2009, 20:30:26 pm »
dziubkiem bym się w tej chwili nie przejmowała, a tak na oko to wydaje mi się że ma po prostu za zimno. Żarówka wisi bardzo wysoko, myśle że nie daje wystarczająco dużo ciepła, pozatym nie ma w terra UVki.
z tej strony wszystkiego się dowiesz:
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/urzadzenie-terrarium-dla-zolwia-ladowego

zapewne przyda się mocniejsza żarówka (60, może nawet ze 100w) a pod nią fajnie by było dać jakiś płaski kamień, żółwie uwielbiają wygrzewać się na kamieniach, bo te wcześniej zagrzane dają im też ciepło od spodu.. tak żeby pod promiennikiem było ok 30-35 st, a w tych 'chłodniejszych' częściach terra tak najmniej 20st, gadom niezbędna jest wysoka temperatura dla prawidłowego trawienia itp..


i tak jak poprzednicy- podłoże raczej do wymiany ;)

Offline justysia_artur

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #7 dnia: 05.07.2009, 23:39:04 pm »
Nasz Filip miał podobnie przez kilka pierwszych dni. Nie wiem czy mierzyłaś temperaturę, ale Filip uaktywnił się po obniżeniu lustrzanki, kiedy temperatura w terra wzrosła. Poza tym dobrze zadziałały na niego kąpiele i przede wszystkim przebywanie na ogródku- uwielbia to i "biega" wtedy jak szalony :) Ale my jesteśmy jeszcze bardzo początkujący, więc to tylko tak z autopsji :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #8 dnia: 06.07.2009, 01:15:25 am »
A ja nie wiem, czy mu nie za gorąco jest i za duszno. Ostatnie dni mocno w kość dają. A terro jest zamknięte, szklane i brak w nim wentylacji. I żółwik się gotuje.
Może się do tego dołożyć stres związany ze zmianą warunków. Je coś w ogóle?
60 a już 100 watowa żarówka do zamkniętego, szklanego terra się nie nadaje. Temperatura przy 100-tce przekraczałaby 40 stopni. 40-stka spokojnie wystarcza na lato.
Piasek wywal - żółw może się go najeść i będzie problem. Kora często pleśnieje od spodu.
A żółwia wystaw na powietrze - zaraz odżyje.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #9 dnia: 06.07.2009, 09:43:37 am »
A żółwia wystaw na powietrze - zaraz odżyje.

... no to byłoby najlepsze. Masz taką możliwość, stworzenia żółwiowi wybiegu gdzieś w ogrodzie lub na balkonie? Jeśli nie to, trzeba koniecznie wprowadzić wyżej wymienione zmiany do terrarium. Ta pokrywa na terrarium wydaje się też - chociażby ze wzyględu na wentylację - zbędna !
« Ostatnia zmiana: 06.07.2009, 09:45:29 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #10 dnia: 06.07.2009, 11:29:31 am »
Heja ja stawiam na pokrywe bowiem zolwie nie lubia byc zamkniete, stres bo maluch jest u ciebie od niedawna a ty go co rusz wygrzebujez z tej ziemi wiec napewno tego nie lubi, brak slonca wiem to na pewno bo jak tylko bym wylaczyla lampy uvb to wszystkie moje maluchy na raz ida spac, no i pasozyty ale to przy najblizszej wizycie u weta mozna sprawdzic ;). Co do tera no troszeczke zmian by sie przydala , czyli to co Witia napisal , ogulnie zolwik nie ma tam nic do roboty, z tym ze tak jak mowie zrob to na jeden strzal , przygotuj wszystko co potrzebujez, zolwiowi w miedzy czasie zaserwoj kapiel a ty pozmieniaj wszystko co chcerz w terze tak aby biedaka juz nie meczyc tym ciaglym dotykaniem itp. niektore z nich tego naprawde nie lubia, no i wywal ta pokrywe sprawdz zeby mial wlasciwa temp. i wilgotnosc i jak po tygodniu chlopak sie nie rozrusza to do weta z nim. A czy maz wybieg balkonowy badz ogrodowy?

Offline Gizmo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #11 dnia: 07.07.2009, 17:52:26 pm »
Co macie na myśli mówiąc kąpiel ?
Mam go wrzucic całego do wody ?
Te kamienie płaskie skąd dostane ?
Oświetlenie uvb jakie najlepiej wybrać?
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Narazie zmienilem mu podłoże na zwykłą ziemie ogrodniczą i wywaliłem pokrywę.
Już widzę poprawę bo godzinę śmiga bez kopania.
Pozdrawiam

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #12 dnia: 07.07.2009, 18:49:31 pm »
Kapiel zolwia- ciepla woda (jak dla niemowlat) , miska , zolw. W miske nalewamy cieplej wody po czym wkladamy w nia zowia tak aby jego glowa mogla sie spokojnie wynuzyc i aby nasz zolw sie nie utopil...
Plaske kamienie- zakladamy buty i idziemy na podwurko ich poszukac , najlepsze miejsce do poszukiwania plaskich kamieni (bez ostrych brzegow zeby nasz zolw sie nie pokaleczyl) jeziora , stawy, morze , ocean itp...itd...
Oswietlenie uvb-bylo juz omawiane na forum tysice razy, kupno zalerzy od tego na ktore z oswietlen ciebie aktualnie stac...
Wiecej informacji o wygladzie tera, lamp, i innych potrzebnych wiadomosci znajdziesz na forum.zolw.info wystarczy popatrzec i poczytac jest tam zaware mnostwo informacji ktore potrzebujez do wlasciwej hodowli zolwi.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #13 dnia: 07.07.2009, 19:47:17 pm »
Fajnie, że żółw stał się aktywniejszy i że wziąłeś sobie nasze rady do serca. Zobaczysz jak on zaraz odżyje. Po ziemi i pokrywce czas na dalsze zmiany i żarówkę UV. Ja szczerze powiedziawszy nie wiem za bardzo jakie w Polsce są dostępne na rynku, ale poszukaj coś w dziale "Terrarium", bo temat był już poruszany. Jak tylko czegoś nie będiesz wiedział to pisz od razu, my Ci tu chętnie pomożemy  ;)

Pamiętaj aby stworzyć w terrarium strefę cieplejszą i chłodniejszą. Niech żółw ma tą możliwość wyboru i swobodnego przemieszczania się z jednej do drugiej. A tak w ogóle to jaką masz obecnie temp. pod lampą, a jaką gdzieś w cieniu?
« Ostatnia zmiana: 07.07.2009, 19:50:50 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Gizmo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zwyczaje żółwi
« Odpowiedź #14 dnia: 08.07.2009, 15:35:57 pm »
Hello
Jak Wam sie podoba nowy wystrój mojego terra ?
Proszę o opinie i  rady :)
czy siano jest wskazane dla żółwia ?
Pzdr