Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 15:52:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...  (Przeczytany 4396 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Z góry przepraszam za zakładanie kolejnego tematu ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na forum.
Mam żółwia od kilku miesięcy i jak przychodziła do nas znajoma z żółwiem z tej samej hodowli to się fajnie bawiły i ogólnie żółw był bardziej aktywny więc postanowiłem że dokupimy mu kolege aby nie był sam w terrarium.
Dzisiaj przywiozłem nowego żółwia z innej hodowli, jest trochę większy od poprzedniego mimo że są w podobnym wieku i mój pierwszy żółw zaczął go atakować, tak jakby chowa głowę i z rozpędu uderza w nowego żółwia, podgryza mu skorupkę, szyje i łapki oraz próbuje go atakować seksualnie :'( żółwie mają ok 8-9 miesięcy więc to troszkę za szybko na takie zabawy ponieważ nawet nie znam ich płci.
Zamieszczam filmik który nagrałem, ale niestety nie udało mi się nagrać jak mniejszy go atakuje. Myślicie że im to minie czy mam zaczynać się martwić? Chciałem sprawić mojemu żółwiowi kolegę ale nie wiem czy to nie była zła decyzja...
https://www.youtube.com/watch?v=m5yld2rXH-w

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #1 dnia: 24.05.2014, 11:07:31 am »
Może powinieneś je rozdzielić dopóki ktoś Ci czegoś konkretnego nie napisze, żeby sobie krzywdy nie zrobiły :)

 

Dodano 24.05.2014, 11:09:39 am
Ale tak mi się wydaje, że Twój pierwszy żółwik jest samcem  :laugh: skoro ma takie zapędy  :laugh:
« Ostatnia zmiana: 24.05.2014, 11:09:39 am wysłana przez sunlela »
Pozdrawiam Ania

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #2 dnia: 24.05.2014, 12:10:49 pm »
No trzymałem je osobno i dzisiaj znowu ten mniejszy go podgryza.
Mam nadzieję że mu to przejdzie i będą się razem bawiły.
Nowy Żółw jest bardzo strachliwy ale to rozukiem bo jest w nowym miejscu.
Czekam na więcej odpowiedzi.
Wczoraj sprawdzałem ten temat co 5 minut haha.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #3 dnia: 24.05.2014, 12:51:02 pm »
Czesc.Powiedz mi co masz na mysli piszac "bawily"? bo nigdy nie widzialam zolwi bawiacych sie ze soba ;) no chyba ze chodzi o zycie w zgodzie.To po pierwsze,po drugie wyglada na to iz sprawiles "fantastyczny" prezet dla samczyka na wiosne.Wiosna to okres godowy u zolwi.Z filmu jaki podales wyglada na to iz samiec bardziej niz bardzo wdal sie w ta wiosne,podgryzanie to rowniez czesc zalotow u gadow.piszez ze zolwie maja po 8 mies.a mi wygladaja na jednak troche wieksze.Masz jakies dokumety na ktorych jest data klucie napisana? kolejna sprawa to z tego co piszesz,nie zachowana kwarantanna ktora jest bardzo wazna.Nie wolno nowo nabytego zolwa umiescic w terrarium z osobnikiem jaki juz go zamieszkuje.Nawt jesli nie bylaby wiosna to walka o teren bedzie zawsze.Powinno byc odwrotnie,Zolwik ktorego juz nasz musi trafic na teren nowo nabytego.Jedyne co moge ci teraz poradzic,to rozdziel te gady zanim sobie krzywde zrobia.przebadaj nowego pod katem robakow,jesli bedzie czysty probowalabym dac je razem na wybieg,pod pelnym nadzorem,jesli tez spokoju nie bedzie kolejna szansa jest jesien,kiedy zolwie zaczynaja byc mniej aktywne.tak ja to widze :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #4 dnia: 24.05.2014, 13:20:12 pm »
Pisząc bawiły mialem na myśli że żyły w zgodzie chodziły jeden za drugim ale nie wchodziły sobie w drogę ani się nie gryzly. Mam papiery dla nich. Mniejszy jest z targów z Niemczech jest dokladnie udokumentowane wszystko, zdjęcia były robione co miesiąc waga itp. A drugi  większy przyjechał z Anglii ma tylko jeden zolty papierek i napisane ze wykluty miedzi sierpień -  wrzesień.
 

Dodano 24.05.2014, 13:31:04 pm
Czyli mojego pierwszego żółwia bym musiał umieścić w zastępczym terrarium a nowego umieścić w terrarium głównym aż się przyzwyczai i dopiero za jakiś czas włożyć tam mojego pierwszego żółwia? Trochę to zawile napisałem ale tak to rozumiem, no chyba że jednak zrozumiałem coś źle.
Martwi mnie to a nie chciałbym aby żółwie mieszkały osobno bo zbudowałem ładne terrarium dla nich.
« Ostatnia zmiana: 24.05.2014, 13:31:04 pm wysłana przez damianek251 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #5 dnia: 24.05.2014, 18:23:53 pm »
Ja bym na razie nowego umieściła w kwarantannowym i przebadała jego kał na obecność pasożytów. Jak będzie czysty, to możesz spróbować je znów łączyć. Najlepiej przemeblować nieco to terro co masz, dać tam najpierw nowego, a za 1-2 dni tego drugiego. Choć, patrząc na filmik to Twój "stary" lokator jest samcem i wtedy niestety nic nie pomoże - będzie tak cały czas za samicą wędrował. Sprawę ratuje wtedy duży wybieg, żeby mogły być od siebie zdala.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #6 dnia: 24.05.2014, 18:44:31 pm »
Czyli myślicie że ten nowy Żółw jest samiczka? Nie jestem w stanie w tym roku zrobić wybiegu więc muszą siedzieć w terrarium. Narazie podzielilem terrarium na 2 części ponieważ mam tylko jedną żarówkę uvb. Narazie nie widziałem aby nowy zolw zrobik kupkę, jeść też nie chce narazie.
 

Dodano 24.05.2014, 20:00:50 pm
Poza tym widziałem że ludzie mają w terrariach samce i samice i nie narzekali że coś jest źle.
« Ostatnia zmiana: 24.05.2014, 20:00:50 pm wysłana przez damianek251 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #7 dnia: 27.05.2014, 10:18:17 am »
Kurczę, żadnego wybiegu nie jesteś w stanie zrobić? Nawet na balkonie? To szkoda, że brałeś drugiego żółwia, bo teraz się będą męczyć.

Czasem daje radę trzymać samca i samicę, a nawet kilka samców razem. A niekiedy gryzą się 2 samice. Wszystko zależy od gatunku, temperamentu, pory roku, przestrzeni na jakiej trzymasz żółwie. Im mniejszy pojemnik - tym więcej szans na konflikty. Niekiedy po wiosennym "przesileniu" sytuacja się poprawia, ale nie zawsze. Nie ma takiej 100% reguły.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #8 dnia: 27.05.2014, 14:13:04 pm »
terrarium mam 120 x 60cm a jako ze zolwie sa dosc male to myslalem ze bedzie to wystarczajaco miejsca.
miejsce na wybieg mam ale narazie nie mam do tego glowy i czasu jako ze niedawno wprowadzilem sie do nowego domu.
mieszkam i irl polnocnej wiec wiekszosc czasu tutaj pada czyli zolwie i tak by musialy sie chowac w kryjówkach.
jako ze w okolicy duzo kotów ktore wchodza na moj ogrodek wybieg by musial byc dobrze zamkniety. bede musial poprzegladac zdjecia wybiegów i moze uda mi sie cos zrobic.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #9 dnia: 27.05.2014, 15:24:09 pm »
Dla małych takie terro starczy, na razie.

Irlandia...to rzeczywiście pogodowo masz małe pole popisu z wybiegiem. No i jak są koty to trzeba go zabezpieczyć dobrze i od góry i przed podkopaniem się. Na forum na pewno jakaś inspirację znajdziesz..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #10 dnia: 27.05.2014, 16:15:22 pm »
Na ogrodku mam jakas wylewke betonowa 3x2m jakby pod altanke czy cos i na tym bym poprostu wysypal duzo ziemi i zrobił wybieg wiec nie byłoby opcji na podkopanoe sie.
Jak pogoda i czas pozwala to staram sie brac zolwie za dom na trawnik ale czy jest sens budowania wybiegu zeby zolwie 70% czasu siedzialy schowane w kryjowce to nie wiem.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #11 dnia: 27.05.2014, 17:09:06 pm »
Dlaczego miały by siedzieć 70% czasu w kryjówce? Nie rozumiem. Żółwie potrzebują wybiegu, w terrarium nigdy nie będą tak szczęśliwe i w dobrym zdrowiu utrzymane  jak na wybiegu, więc buduj koniecznie :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #12 dnia: 28.05.2014, 01:20:52 am »
Dlatego ze tu 70% czasu pada deszcz.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Agresywne zachowanie żółwia. Nie wiem co z tym zrobić...
« Odpowiedź #13 dnia: 01.06.2014, 15:06:14 pm »
Witam, zolwia trzymałem w osobnym pojemniku i teraz jest jeszcze bardziej agresywny i nawet gryzie zolwia z którym prędzej żył w zgodzie. Jeszcze trochę go potrzymam osobno a jak nic się nie zmieni to będę musiał zbudować nowe terrarium.