Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:31:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]  (Przeczytany 7993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline assia74

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Witam
ja jak autor wątku również mam problemy ze swoim żółwikiem, a raczej on ma problemy ze mną.
dostał go mój syn od pani, która nie specjalnie miała pojecie o pielęgnacji żółwi. niestety  u nas tez nie miał za słodko, ale jakoś do tej pory sobie radził, chociaż popełniliśmy chyba wszystkie możliwe błędy ( brak terrarium -podłoga (bo ma dużo miejsca do chodzenia), niewłaściwa dieta (tylko sałata i gotowany makaron( bo mimo, iz próbowałam mu dawać cos innego tylko te dwie rzeczy jadł) żółwik , który mieszka z nami już kilka lat, teraz zrobił sie ospały , apatyczny i najwyraźniej cos mu dolega. mam nadzieję, ze nie jest za późno.. chce mu pomóc i stworzyć lepsze warunki, dlatego bardzo proszę doświadczonych hodowców o pomoc. potrzebuję dokładnych wskazówek co powinnam zrobić. wiem terrarium.. ale nie mam pojęcia jaki oświetlenie czy ogrzewanie do tego terrarium. im więcej czytam na ten temat na necie tym mniej wiem.
muszę zmienić mu dietę... ale on teraz już nic nie chce jeść. kupiłam mu witaminki w płynie, ale jak mam mu je podać , przecież on nie otwiera dzioba:( wybieram się z nim do weterynarza, ale pan od gadów w moim miescie jest na urlopie, wiec najszybciej uda mi się za 2 tygodnie .. a tu każda chwila się liczy :(...
proszę o pomoc , napiszcze co mam robić .

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 15.06.2009, 14:34:07 pm »
Witaj!

Zaczynając od początku:
1. Dieta- przestaj podawać mu tamto jedzenie, a przerzuć się na zdrowe: myślę, że na początek mlecze, babka, koniczyna będą dobre, z reguły smakują żółwiom. Witaminki- moim zdaniem nie powinnaś podawać. Trezeba poczekać na radę lekarza.
2. Terrarium- jak największe ( jakiej wielkości jest żółwik? ), w którym powinny znaleźć się takie elementy:
- lampa grzewcza ( w jednym punkcie terrarium- powinna być temperatura 30-33 stopnie)
- Lampa UVB- 8 lub 10- bardzo ważna. Kosztuje kilkadziesiąt zł w zoologu.
- Kryjówka ( np. doniczka ustawiona bokiem, lekko wkopana w ziemię)
- podloże- polecam ziemię ( bez nawozów), lub po prostu wykopany kawałek darni.
- kamienie- do wspinaczki, śc ierania pazurów
- woda- codziennie wymieniana

3. Wykąp go w ciepłej wodzie ( ok 32 stopni)- powinno zrobić mu się lepiej.
4. Słońce- najlepiej by było, gdybyś stworzyla mu wybieg ogrodowy lub balkonowy na prawdziwym słoneczku. Słońce  to chyba jedno z najlepszych lekarstw na świecie dla żółwi.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 15.06.2009, 23:52:21 pm »
A długo już nie je? O tej porze zdrowy żółw nie powinien być apatyczny i senny...:(
Ale skoro jadł sałatę i makaron to na pewno przez parę lat porządnie mu wykończyłaś narządy wewnętrzne.
Zrób na razie to co radzi Świetlik. A na szybko - przede wszystkim zabierz żółwia z podłogi - zrób mu jakieś tymczasowe terra - choćby karton, wyłożony folią, można na to dać ziemię lub darń. Postaw to na styropianie, skrzynkach, czmkolwiek żeby żółwia od podłoża odizolować. I na początek choć basen, kryjówka i żarówka grzewcza.
I ja bym na Twoim miejscu spakowała zwierzę i pojechała do dobrego weta - jest Salvet w W-wie, dr Piasecki we Wrocławiu, dr Wilk w Bytomiu, dr Pabijan w Poznaniu. Poszukaj na forum i zobacz gdzie Ci bliżej. Czekać nie ma co - trzeba zwierzakowi badania porządne zrobić, bo vitaminami podawanymi na ślepo to go wykończyć co najwyzej można. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 16.06.2009, 00:01:03 am »
... i dobrze byłoby również gdybyś coś poczytała na temat prawidłowej pielęgnacji żółwia. Wszystkie niezbędne do tego celu informacje znajdziesz na stronie głównej www.zolw.info, a jeśli czegoś nie będziesz wiedziała lub miała jakieś wątpliwości to pisz śmiało na forum. ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline assia74

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 02.07.2009, 10:26:51 am »
Witam
Dziękuję za odpowiedzi 
Czytam wasze posty, a także inne informacje na temat żółwi w necie jak tylko znajdę chwilkę na pogrzebanie w sieci. Niestety, wiele informacji  jest ze sobą sprzecznych, a i Pan weterynarz do którego się wybrałam z żółwikiem  (jedyny specjalista od gadów w Jeleniej Górze i okolicach) też chyba nie jest zbyt dobrze zorientowany. Przyciął żółwikowi dziób, 3 pazurki i dał zastrzyk na poprawę apetytu  z jakimiś witaminkami, ale nie widział nic przeciwko karmieniu żółwika sałatą, bądź jego „podłogowym wycieczkom”
Żółwik mieszka teraz  w terrarium a właściwie w akwarium, niestety jest one znacznie za małe jak rozmiary mojego zwierzaczka, który ma koło 20 cm. Zapalam mu tam żarówkę grzewczą (75) kupiona w zoologicznym , ale o czerwonym świetle, i dodatkowo, żeby miał  jasno zapalam mu lampkę ze zwykłą żarówka.
Robię mu codzienne kąpiele i zabieram go na spacerki do ogrodu. Niestety nie mam tam wybiegu wiec musze cały czas czuwać żeby żółwik gdzieś w zieleni się nie zagubił, a ze względu na synka którego nam towarzyszy, a którego też musze mieć cały czas na oku (ma 2 latka) jest to dość utrudnione, więc spacery nie są długie ( tak koło 1h)
Teraz jestem w trakcie przekonywania męża o konieczności budowy nowego terrarium i wybiegu ogrodowego
Pozdrawiam asia

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 02.07.2009, 14:32:05 pm »
Wybieg w ogrodzie byłby swietnym rozwiązaniem...:) I zółw mógłby przebywać tak cały czas...:)
Czerwona żarówka grzewcza? To coś z nią nie tak...:( Czerwone są używane do nocnego oświetlania terra i przy okazji podgrzewania jak istnieje taka potrzeba. Natomiast do grzania nadaje siezwykła lustrzanka za 4 zł. Plus świetlówka emitująca UVB w postaci rury lub kompaktu. Ona daje też jasne oświetlenie, ale nie grzeje.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 02.07.2009, 18:36:32 pm »
Hej,

wybieg ogrodowy byłby w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Na początek wystarczy tak prowizoryczny, jednak dobrze ze wszystkich stron zabezpieczony, a w między czasie można budować coś na stałe. Jeśli masz swój ogród to nie ma sensu żeby żółw siedział przez większość czasu w terrarium. Jeśli wybieg dobrze ogrodzisz, to nie musisz w kółko żółwia pilnować. Dzięki temu zaoszczędzisz też i na prądzie, jaki pobierają żarówki w terrarium.

Jeżeli jednak masz zamiar pozostawić żółwia jeszcze na jakiś czas w terrarium, to konieczny będzie promiennik UV, bo samo światło i ciepło to dla żółwia za mało. Na zewnątrz rolę tą przejmuje oczywiście słońce.

Na zakończenie jeszcze słówko na temat weterynarza. Dobrze, że przyciął żółwikowi pazurki i spiłował dziób. Żaden to jednak z niego specjalista, skoro...
...nie widział nic przeciwko karmieniu żółwika sałatą, bądź jego „podłogowym wycieczkom”
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline assia74

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #7 dnia: 08.07.2009, 14:32:49 pm »
 witam
wytłumaczcie prosze jak blondynce :)
która żarówka znalazłam na allegro takie (UVB)
GLO 5.0 26 W
GLO 5.0. 13W
GLO 10.0 26W
 I GLO 10.0 13W
 KTÓRA Z NICH BEDZIE NAJLEPSZA ? NA CO POWINNAM ZWRÓCIC UWAGE ?
dzieki za odp.
asia

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #8 dnia: 08.07.2009, 15:13:16 pm »
Nadaje się np. taka:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Exo_Terra_Repti_Glo_10_0_Compact_13W__27_64_338___3356

Albo jak masz duże terra to świetlówka typu "rura"
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Exo_Terra_Repti_Glo_10_0_wybierz_moc__27_64_337___452

Ona jednak nei moze świecić na całej powierzchni terrarium.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline assia74

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #9 dnia: 10.07.2009, 13:49:14 pm »
żarówka kupiona :)
mój żółwik zaczął jeść mlecz, którego nie tak dawno nie chciał ruszyć i wydaje się dużo bardziej ożywiony.
a czym go powinnam karmić jak skonczy się "zielenina" na dworze ?
Asia

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #10 dnia: 10.07.2009, 15:17:01 pm »
Jak się skończy zielenina na dworze (w zimie) to najlepiej żeby żółw spał  ;) Jeżeli nie zdecydujesz się na zimowanie, to możesz karmić żółwia np. cykorią, rukolą, roszpunką, a także suszonym zielskiem (babka, mlecz, pokrzywa itp.). Suszki możesz przygotować sobie sama lub zakupić w jakimś sklepie zoologicznym. Niestety w zimie i wczesną wiosną wybór w pokarm dla żółwia nie jest zbyt duży, dlatego między innymi zapadają one w sen zimowy.
« Ostatnia zmiana: 10.07.2009, 15:26:34 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #11 dnia: 10.07.2009, 23:52:25 pm »
Najlepsze są suszki domowej roboty....Ja zbierałam całe lato zieleninke po trochu i na zime miałam już spory zasuszony zbiór....w tym roku chciałam go zimować pierwszy raz no ale cóż nie warto snuć plany

Offline assia74

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #12 dnia: 13.07.2009, 14:59:22 pm »
z tym zimowaniem moze być problem, obawiam się ze mogłoby sie skonczyć źle dla mojego zwierzaczka ... więc od dzisiaj zbieram i suszę zieleninkę :) ... a i mam już wybieg ogrodowy dla zółwika .. co prawda jeszcze musze troszke go dopracować .. ale juz zółwik bezpiecznie moze chodzić.
pozdrawiam assia

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #13 dnia: 13.07.2009, 17:30:15 pm »
Cytuj
z tym zimowaniem moze być problem, obawiam się ze mogłoby sie skonczyć źle dla mojego zwierzaczka ...

Bez zimowania też może być problem i też to się może skończyć źle dla Twojego zwierzaczka. Prędzej, czy później. Pomyśl może o tym jeszcze, co? :)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Apatyczny żółw - proszę o pomoc przy zmianie warunków [wydzielony]
« Odpowiedź #14 dnia: 13.07.2009, 17:49:21 pm »
Dokładnie tak! Zimowanie zawsze związane jest z ryzykiem. Znam hodowców, którzy zimują swoje żółwie już od przeszło 20-tu lat, a mimo to martwią się co roku, czy znów zobaczą swoje pupile. Zimowanie jest konieczne i każdy kto to rozumie decyduje się na ten krok. Oczywiście jak się nie ma w tym kierunku żadnego przygotowania, to można narobić więcej szkód niż pożytku, ale właśnie trzeba coś w tym kierunku zacząć robić. Każdy z Nas też przez to wszystko przecież przechodził, więc doskonale rozumiem Twoje obawy, co oczywiście nie zmienia faktu, że odpoczynek w zimie żółwiowi jest potrzebny! 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl