Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:48:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?  (Przeczytany 15871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ewa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 1
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #15 dnia: 21.08.2008, 18:55:56 pm »
Pomimo mojej opieki Franklin niestety nie czuje się najlepiej. Nie jadł, a że był i jest na wybiegu, zauważyłam ten fakt dopiero po jakichś 2-3 tygodniach. Zaczęłam się zastanawiać dlaczego rośliny są w takim samym stanie, a nawet wieksze niż jak je posadziłam a żółw jakoś coraz mniej chetny do życia (coraz słabiej się bronił przed zastrzykami z wapna). Zabrałam żółwia na 2 dni do domu i nie tknął żarcia, do tego był bardzo osowiały i apatyczny. Zaczęłam go nawadniać, podałam antybiotyk, witaminy... i przyznam, że był taki dzień kiedy Franklin był już strasznie cieniutki. Zaczęłam się zastanawiać czy czasem po odrobaczeniu się nie zatruł, ale dr Maluta twierdzi, że nie. Wg niej to te nadżerki uniemożliwiają mu jedzenie. Trochę po moim leczeniu się poprawił, ale nie je nadal. Już ze 2 tygodnie go nawadniam i podaję leki, ale to wszystko idzie na prawdę w żółwim tempie. Dr maluta pokazała mi dzis jak się podaje jedzenie przez sondę, będę go tak karmić, bo innego wyjścia nie ma. Oby tylko się nie przyzwyczaił do takiego sposobu odżywiania. Straszna z niego bieda. Teraz już wiem dlaczego facet nie chciał go leczyć. Ja się juz z nim "bawie" ponad miesiąc, a efekt mizerny. Mam nadzieje, że wychodzimy już na prostą pomału.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #16 dnia: 21.08.2008, 19:29:48 pm »
Oj, trzymam za Was kciuki - może Franklin ma poprostu słabsze dni, bedzie dobrze.
Najważniejsze, że jest pod opieką dr. Maluty, no i Twoją oczywiście.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #17 dnia: 21.08.2008, 22:19:42 pm »
Również trzymam kciuki!
Będzie dobrze:)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #18 dnia: 28.08.2008, 10:40:14 am »
Myślę, że dr. Maluta wyprowadzi go z dołka, to znakomity weterynarz, i radził sobie pewnie z gorszymi przypadkami.

Również trzymam kciuki, jestem pewien, że będzie dobrze.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #19 dnia: 28.08.2008, 10:45:16 am »
Także mam nadzieję, że leczenie przyniesie dobre rezultaty.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #20 dnia: 30.08.2008, 17:59:21 pm »
Hej, trzymam kciuki.

Z ciekawości - jedzenie podajesz przez sondę?  Jak głęboko ją wkładasz? Co podajesz? Jak często? Proszę opisz jak najwięcej.

Offline Ewa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 1
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #21 dnia: 30.08.2008, 23:31:13 pm »
Wydaje mi sie ze Frankinowi jest juz lepiej. coraz silniej walczy podczas wszelkich zabiegow. Bardzo polubil kapiele w rumianku. He he, dr Maluta kiedys byla moja studentka, a teraz sama sie od niej moge czegos nauczyc  ;D. Niestety Franklin jest uparty i nie chce sam jesc. Caly czas ma nadzerki w pysiu i na pewno go to boli. leczy sie na prawde w zolwim tempie.
Przez sonde podaje mu zmiksowane gotowane zielsko, choc dr M zalecila podawanie sloiczkow wielowarzywnych dla dzieci. Miksowalam surowe mlecze babki i inne takie, ale nie przechodzily przez strzykawke, wiec zmiksowalam po ugotowaniu. Zamrozilam w strzykawkach i podaje. Sonde wprowadzam do zoladka. Jesli chodzi o technike ilosc i czestotliwosc to wszystko zalezy od wielkosci zolwia.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #22 dnia: 31.08.2008, 21:41:37 pm »
No proszę, ciekawy zbieg okoliczności. Myślę, że skoro masz taki układ, to na pewno sobie poradzisz.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #23 dnia: 07.09.2008, 20:31:52 pm »
Franklin może mieć grzybicę w pysku. Gdyby wiedzieć czy to prawda, co mówię, i gdyby poznać rodzaj (nazwę grzyba w wyniku posiewu) to dużo by to dało. Jeśli byłby to jakiś grzybek w pysku to antybiotyk szkodzi. Jeśli w ogóle byłby to grzyb, to żółw ma go też i w układzie pokarmowym. Wtedy trzeba wiedzieć czego taki rodzaj grzyba nie znosi. Czasami niektóre takie grzyby nie cierpią środowiska kwaśnego. Takie "środowisko" kwaśne można uzyskać porzez odpowiednie picie lub zmiksowane odpowiednie zielsko. Pyszczek żólwia w środku jest pewnie bolesny. Może go boli też przy przełykaniu. Może dlatego nie jadł sam. Leczenie powinno być tylko lekami dla zwierząt roślinożernych.

Jeśli się mylę w swych przypuszczenich co do grzyba, to nawet dobrze, bo grzyby są paskudne w leczeniu i chyba gorsze od bakterii.

Dobrze, że zwierzę kąpie się w rumianku, a to, że lubi taką kapiel oznacza, że to mu odkaża ciało, i pewnie sobie trochę tego łyknie. No i instynktownie wyczuwa dobrą rumiankową sprawę.

Pozdrawiam wszystkie śpiące już gadziusie a chorego Franklina całuję na dobranoc.




Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #24 dnia: 11.09.2008, 16:10:35 pm »
Gratuluje takiego wspaniałego podejścia do żółwia!!! Ja się martwiłam że z moją tak będzie bo biedulka tak samo pokrzywiona. Ale ma ogromny apetyt, pancerz twardy. W porę trafiła do mnie, zjada mlecze z sepią, często jest na wybiegu. Chory zwierzak to tragedia...a chory żółw to podwójna tragedia bo nie zapiszczy, nie pokaże gdzie go boli...
Trzymam kciuki za zdrówko żółwia!
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Ewa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 1
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #25 dnia: 13.09.2008, 23:01:31 pm »
Basiu kochana dziękuję za troskę o Franklina. Nie jestem co prawda specjalistą w leczeniu gadów i na codzień zajmuję się leczeniem przede wszystkim psów i kotów, ale myślę, że z podpowiedziami dr M jakoś uda mi się wyprowadzić Franklina na prostą. To co miał w buzi nie wtglądało na grzyba, zresztą i tak smarowałam vagothylem, więc nic nie przeżyło. Chyba jest już nieźle, bo wczoraj i przedwczoraj zjadł bardzo dużo mlecza, babki i kwiatków mlecza. Dziś śpi - mam nadzieję że z przejedzenia. Wczoraj nawet zjadł kilka listków z ręki. Zrobił kupę, taką normalnie uformowaną, więc jestem dobrej myśli, choć pancerzyk nadal miękki. Na razie odpuszczę mu wapno, bo juz nie mam sumienia go dręczyć zastrzykami.
Z ciekawych historii, to kilka dni temu kobitka znalazła w okolicach lecznicy wyrzuconego żółwia stepowego. Na razie się nim opiekuje. Mam nadzieję, że starczy jej zapału.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #26 dnia: 14.09.2008, 09:55:53 am »
Fajnie, że jest taka poprawa, miejmy nadzieję, że będzie już tylko lepiej.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Zabiedzony żółw - jak go przywrócić do zdrowia?
« Odpowiedź #27 dnia: 23.10.2008, 09:36:06 am »
A jak tam Franklin się czuje??  :)