Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 11.05.2024, 20:05:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kilka nurtujących mnie pytań...  (Przeczytany 5252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zolwinka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
Kilka nurtujących mnie pytań...
« dnia: 25.03.2012, 19:15:29 pm »
1. Jakich żółwi się nie zimuje?
2. Czy żółw zimowany i będący na wybiegu wiosna-lato-jesień potrzebuje lampy UVB?
3. Czy żółwie stepowe i greckie różnią się wymaganiami, a jeśli tak to jak?
4. Jakie wymiary powinno mieć terra, aby starczyło do końca życia żółwia?
5. Jaką moc musi mieć lampa UVB oraz grzewcza na terrarium z pytania 4?
6. Czy wielkość, długość życia i cykl życia stepków i greków się różnią?

Postanowiłam zrobić to w 1 wątku, żeby nie zaśmiecać forum  :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Kilka nurtujących mnie pytań...
« Odpowiedź #1 dnia: 25.03.2012, 20:21:32 pm »

1.Bardzo młodych, chorych i gatunków, które nie hibernują.
2.Moim zdaniem nie.
3.Tak.Różnią się.Szczegóły masz na stronie głównej zolw.info
4.Jak największe.
5.Nie mam doświadczenia.
6.Trochę tak.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Kilka nurtujących mnie pytań...
« Odpowiedź #2 dnia: 25.03.2012, 20:56:30 pm »
To prawda, wszystko jest do znalezienia na stronie głównej albo na forum. Z drugiej strony rozumiem, że forum jest olbrzymie i trudno je ogarnąć na szybko. Nie dziw się jednak, że nie garniemy się do odpowiadania na Twoje pytania, bo każde wymaga dość szczegółowego sprawdzenia, a nikt nie ma na to czasu.
Spróbuję dodać co nieco do tego, co napisał TomaszW, choć ogólnie już odpowiedział na Twoje pytania.
1. Gatunki niezimujące to np. żółw lamparci, żółw pustynny, żabuti czarny... Nie zimują niektóre podgatunki żółwi iberyjskich (mauretańskich), te, które pochodzą z północnej Afryki. Jednak nasze najpowszechniej spotykane stepki i greki powinny zimować, bo to konieczne dla ich zdrowia.
2. Nie, ponieważ Lampa UVB ma być zamiast słońca, a w tym przypadku nie ma potrzeby niczego "zamiast".
3. Żółw stepowy ma specyficzny cykl zachowania rocznego: jest aktywny wiosną i jesienią. Zimą hibernuje, w letnie upały zaś zapada w stan estywacji - snu letniego. Czy jednak robi to także w naszym klimacie, to dopiero zobaczę w tym sezonie. :) Poza tym dużo rzadziej pije wodę niż żółwie greckie, za to dużo chętniej i bardziej umiejętnie kopie w ziemi. Jak prawdziwy kret. :) Trzeba więc dużej staranności przy organizowaniu wybiegu dla stepowych.
4. Dla greka lub stepka - gdyby nie miał wybiegu - nawet około 2 m długości, 1.20-1.50 m szerokości. Nie przesadzam, żółwie rosną spore, a muszą mieć gdzie się obrócić. Zobacz, jakie terrarium wybudował np. Testudo Tortoise: http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/terrarium-anity-greckiej-190cm-na-90cm-zdjecia/
5. Testudo Tortoise opisuje wyposażenie w swoim wątku, znajdziesz tam to, co konieczne.
6. Co do wielkości, to są porównywalne. Stepki nieco bardziej "kwadratowe", greki nieco bardziej podłużne. Długość życia też chyba różni się nieznacznie, choć nie wiem tak do końca. Tak czy inaczej, oba gatunki są bardzo długowieczne. A o cyklu życia napisałam troszkę w punkcie 3.

Offline zolwinka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
Odp: Kilka nurtujących mnie pytań...
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2012, 15:52:54 pm »
nie no to terrarium to kolos 0.0
postaram się o mniej-więcej taką wielkość ;)

 

Dodano 26.03.2012, 15:54:37 pm
a wybieg może być sporą skrzynką wysypaną ziemią i wkopaną tak,żeby tylko lekko wystawała?
na strychu mojej babci znalazłam powojenną mega skrzynię po amunicji 8)
byłoby dno i o kreta bym się nie martwiła :*
« Ostatnia zmiana: 26.03.2012, 15:54:37 pm wysłana przez zolwinka »

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Kilka nurtujących mnie pytań...
« Odpowiedź #4 dnia: 26.03.2012, 16:10:51 pm »
ale jakiej jest dokładnie wielkości dla mnie minimum to 2,5 na 3 m

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Kilka nurtujących mnie pytań...
« Odpowiedź #5 dnia: 27.03.2012, 07:28:33 am »
Wybieg powinien być dużo większy niż terrarium. Tu masz najświeższy przykład godny naśladowania: http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-mlodego/. Może ta skrzynia dałaby się raczej zaadaptować na terrarium? Czasem jakiś stary mebel typu szafa czy komoda całkiem nieźle funkcjonuje w tej roli.