Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 07:37:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?  (Przeczytany 5840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« dnia: 11.01.2009, 09:50:24 am »
Tak jak w temacie. Czy moglibyście mnie jakoś pokierować co najlepiej zrobić aby hodowla była udana czy jak będe kupował żółwe to  muszą być jakies specjalne wymagania ?

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #1 dnia: 11.01.2009, 10:09:52 am »
a po co Ci hodowla? chcesz zarabiać?

przestudiuj całą tę stronę i sam sobie odpowiesz

odpowiesz też wtedy sobie na sens swojego pytania

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.01.2009, 11:38:37 am »
Dla żółwi, może być stepowych:
Duży wybieg, myślę że kilkanaście/dziesiąt arów wystarczy, ogrodzony, z możliwością zimowania na nim.
Jakiś 1000-1500 samic i 400-500 samców.
Pomieszczenie w którym ustawisz kilka inkubatorów wielkości dużej lodówki.
Zaplecze techniczne, pomieszczenia dla młodych CB, no i załatwione pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej.

A poważnie to jak na zaczynasz od tego, że co zrobić aby hodowla była udana to wg mnie trochę nie od tej strony powinno się do sprawy podchodzić.

A mnożyłeś już żółwie?
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #3 dnia: 11.01.2009, 13:46:22 pm »
Witaj Łukaszu...

Jestem nieco skonstrenowana, ale nie chcę oceniać Cię bo Cię nie znam. Faktycznie jednak wydajesz sie nie bardzo orientować w temacie żółwi a chcesz zaczynać "o końca" czyli trzymać je w dużej ilości i rozmnażać. Mówiąc obrazowo: nie umiesz chodzić a chcesz uczyć się latać. Jeśli się mylę to mnie wyprowadź z błędu.

Temat "jak zacząć" jest zbyt ogólny, więc pokrótce:

- wpierw musisz dowiedziec sie jak najwiecej o wymaganiach i hodowli tego gatunku
- jak zdecydujesz się kupić grupkę żółwi (każdy musi mieć oczywiście certyfikat) to potrzebny jest spory teren na wybiegi, cieplarnie na chłodniejsze dni i do zimowania, terraria kwarantannowe i staly kontakt z dobrym weterynarzem ktory bedzie je badał, leczył, odrobaczał itp., a z czasem potrzebne będą inkubatory na jaja i dobrze zabezpieczone, osobne wybiegi dla małych żółwików
- prawna aspekty to już osobna sprawa, jak przy zakładaniu każdej firmy czyli ustawa ogólna jak SDG i ustawy szczegółowe zaleznie od typu działalności
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.01.2009, 14:05:17 pm »
Najpierw powinieneś zdobywać wiedzę, żółwie to trudne zwierzęta!
TUPTUŚ

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.02.2009, 22:56:37 pm »
Tak sobie myślę ,że chodziło Ci o nieco  mniejszą skalę aniżeli ogromne hektary , z tysiącami rozgrzanych do czerwoności osobników.
Pewnie podobnie jak Nulus , szczęśliwy będziesz już wtedy kiedy Twoja skromna hodowla wyda na świat pierwsze małe żółwiki...niekoniecznie w setkach , raczej w sztukach.
Jeśli masz zamiar je później sprzedać musisz zadbać o to by ich rodzice mieli legalne dokumenty , tak by maluchy mogły takie również posiadać. To oznacza ,że kupując pierwsze osobniki, nie możesz mieć kłopotów z udokumentowaniem i rejestracją ich pochodzenia.
 Dobry kontakt z weterynarzem , też będzie niezbędny.
Zakładam ,że wciąż szukasz i czytasz na temat gatunku ,który chciałbyś hodować ,bez przygotowania teoretycznego człowiek popełnia z reguły mnóstwo błędów na początku.
Co do samej chęci  hodowli , więcej niż jednego osobnika... ja tłumaczę sobie to tak: w każdej małej żółwiowej główce tłucze się taka mała myśl ,że do pełnego spełnienia potrzebna jest jeszcze realizacja misji przedłużenia własnego gatunku...jak sądzę ludzie też to mają...
Jak już będziesz odpowiednio karmił , stworzysz właściwe warunki bytowania , będziesz zimował , a do tego jeszcze rozmnożysz...zdobędziesz takie doświadczenie ,że czapki z głów.
Rzadko zgadzam się z filipp_86, szczególnie w kwestii formy przekazywania wiedzy, ale kiedyś wspomniał chyba o tym, że co w tym złego ,że ktoś czerpie korzyści z tego co sprawia mu przyjemność? Chyba nic.
Chciałbym na przykład w dziale ,,Nasze żółwie" zobaczyć taki wątek: ,,filipp_86 przedstawia..." , w którym każdy początkujący mógłby zobaczyć jak wygląda ideał , a przy okazji  obrazki przemawiałyby dużo mocniej niż słowa...no ale odbiegłem od wątku , nic na siłę.
Powodzenia , jeśli będziesz miał kiedyś chęć, daj znać, jak sprawa się potoczyła bo,że hodowla powstanie wątpliwości nie mam. 
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #6 dnia: 09.02.2009, 14:26:23 pm »
Jeśli chcesz zacząć - tu trochę moja niefortunna nazwa - "przygodę" z hodowlą żółwi to musisz zapoznać się i zaopatrzyć we wszystko o czym mówili poprzednicy.

Żółw nie jest prosty w hodowli, a sam zbyt też dużo Ci nie przyniesie, bo żółwie są w Polsce mało popularne i drogie więc i rynek jest ograniczony. Za nielegalną hodowlę są wysokie kary.

Na razie jeśli chcesz się zajmować żółwiami, zacznij od jednego to wystarczy, zobaczysz ile to kosztuje i ile jest pracy, ale jeszcze wcześniej 100 razy się zastanów.

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #7 dnia: 10.02.2009, 15:32:02 pm »
Albo może, popytaj znajomych, może mają żółwie, to by Ci coś poradzili... Byś przyjrzał się jak wyglądaje ich terraria... (te dobre, nie pseudo terraria).


Życzę powodzenia
sys <afro>

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Chcę zacząć hodowlę - na co należy zwrócić uwagę?
« Odpowiedź #8 dnia: 16.02.2009, 20:47:00 pm »
Przede wszystkim nie kupuj żółwia teraz poczekaj aż będzie cieplej. W zimie żółwie przeważnie śpią, a nawet jeśli nie to nie są tak aktywne jak normalnie i możesz nie zauważyć że kupujesz chorą skorupę.