Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.05.2024, 15:27:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy terrarium jest ok? Co dalej?  (Przeczytany 2797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Perle

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Czy terrarium jest ok? Co dalej?
« dnia: 24.07.2016, 15:33:48 pm »
Witam,
chciałabym się dowiedzieć co aktualnie mogę zrobić aby warunki bytowe żółwia były jak najlepsze?
Nadmienię tylko, że żółwia wzięłam pod wpływem chwili - a już wyjaśniam - będąc w warszawie dowiedziałam się, że starsze małżeństwo mieszkające piętro niżej wyjeżdża lada dzień do szwecji czy innej norwegi do swoich dzieci i tam już zostają na stałe. A swojego żółwia zamierzają wypuścić na wolność tj do jednego z warszawskich parków "bo tam sobie na pewno poradzi".
Więc z wawy wróciłam z żółwiem 'w kieszeni' (oczywiście nie przewoziłam go w kieszeni) :)
Jest to samiec żółwia stepowego, duży i ciężki, karapaks ma ponad 20cm długości.
Wet nie stwierdził objawów chorobowych, skorupa twarda, nie ugina się pod naciskiem, kończyny silne. Pyszczek i pazury przycięte
Załatwiłam terrarium 90x45x35, podłoże to na jednej połowie kokos przykryty warstwą siana, na drugiej gruby żwir i duże płaskie skały o regularnej krawędzi. Na tyle duże że żółw nie jest w stanie ich przemieścić a ładnie ściera pazurki. W rogu jest lampa grzewcza. W innym kącie jest sterta siana w którym żółw się zakopuje i śpi.
Karmię świeżymi chwastami z własnego ogródka (mlecz, koniczyna, babka lancetowata) + okazjonalnie sałata, pomidor, używałam też karmy dla żółwi tropicala ale nie jest pewna co do proporcji i wartościowości karmy.
Raz w tygodniu ostercal i kąpiel w przegotowanej wodzie 30-35C (zgodnie z termometrem do kąpieli dla niemowląt ;) )

Martwi mnie trochę bladość śluzówek oraz stan skóry, która wydaje się cienka, mało ma tej zrogowaciałej warstwy. Co zmienić w diecie żeby to poprawić? Gdzieś przeczytałam o wit. A ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Za parę lat, jak zacznę zarabiać jakieś przyzwoite pieniądze to zamierzam mu zrobić wielkie terrarium z prawdziwego zdarzenia, ale czy teraz mogę coś zrobić żeby było lepiej?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
« Ostatnia zmiana: 24.07.2016, 15:36:18 pm wysłana przez Perle »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Czy terrarium jest ok? Co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.07.2016, 21:55:42 pm »
Cześć, fajnie że postanowiłaś uratować gada :)
Terrarium jest stanowczo za małe i zmiana na większe powinna być dla Ciebie priorytetem. Masz dostęp do ogrodu lub balkonu? Najlepszą opcją dla tego gatunku w tej chwili jest wybieg zewnętrzny - żółw potrzebuje promieniowania UVB, a najlepsze jest to naturalne, słoneczne. W terrarium potrzebny jest odpowiedni promiennik UVB. Siano, kokos i żwir nie są dobrym podłożem, jako podłoża użyj zwykłej nienawożonej ziemi lub darni. Jako kryjówki możesz użyć np. doniczki położonej na boku (lekko wkopanej w podłoże).
Z ostercalem ostrożnie bo zawiera wit. D3, żeby nie przedawkować lepiej zmienić źródło wapnia na sepię lub skorupki jajek.
Z diety wyrzuć sałatę, pomidora i inne warzywa, żółwie należy karmić tylko chwastami. Karmy gotowe dostępne w Polsce nie są dobrej jakości.

Offline Perle

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Czy terrarium jest ok? Co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.07.2016, 23:34:39 pm »
Gadzina w ciepłe dni zostaje oddelegowana do zagrody w naszym przydomowym sadzie - jest to ok 500m2 trawiasto - drzewiastego terenu z murowanym ogrodzeniem z siatką. Wykopałam oczywiście trujące rośliny np rabarbar. Teraz ma przerwę od 'wychodnego' z powodu pogody.
Terrarium faktycznie jest za małe, jakie wymiary powinno mieć minimalnie takie terrarium? aktualnie u rodziców nie mam za szczególnie miejsca na jakieś większe szaleństwa ;)


Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Czy terrarium jest ok? Co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.07.2016, 10:37:01 am »
To dorosły stepowiec, taka pogoda mu nie straszna.
Generalnie żółwie stepowe w naszym klimacie powinny przebywać na wybiegu całodobowo jeśli temperatury nie spadają poniżej 10 stopni, w zimie żółwia należy zahibernować. Terrarium powinno być przejściowym miejscem, w razie gdyby pogoda wybitnie nie sprzyjała a gad np. wcześniej wybudzi się z hibernacji.
Dla żółwia tej wielkości przydałoby się terrarium minimum 1x1,5m, a i tak nie jest to wielkość, która spełni potrzeby gada wbrew pozorom ruchliwego.