Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 18:30:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)  (Przeczytany 4301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chups®

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Otóż... na forum jestem nowy... czytałem sporo o żółwiach i troche sie już zapoznałem z ich hodowlą żebym malca nie skrzywdził czasem jak już go będe miał... nietypowa sprawa ogólnie bo żółw był znaleziony pod drzwiami mojego kolegi rano. Jeszcze go nie widziałem i nie moge się do kolegi dodzwonić wiec nie wiem w jakim stanie on jest...Zastanawia mnie jego zdrowie ???. I najgorsze jest to że nie mam go jeszcze u siebie :(. Musze oczywiscie iśc z nim do weterynarza bo nie wiadomo skąd on się tam wziął. Mam zamiar go trzymać w akwarium ( czytałem że to nie ciekawy pomysł ale innej możliwości nie mam ) akwa ma wymiary 60x30x50 długość, głębokość, wysokość. Kryjówka z doniczki, ziemia jako podłoże taka ogrodowa, basenik, miseczka do jedzenia. Lampy mam zamiar kupić jeszcze dziś tylko powiedzcie jakie najlepsze ? Czy to wystarczy dla niego ? nie znam jego wieku wymiaru płci więc nie wiem czy to wystarczy dla żółwia :(. Jak narazie to co o tym myślicie ? Żalezy mi na waszej fachowej opini bo jestem początkującym hodowca żółwi stepowych. Z góry dzięki !

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #1 dnia: 25.08.2010, 14:51:23 pm »
Witaj,
może być problem z tymi Twoimi warunkami...bo wiesz, to że kupisz lampy - spoko, to że dasz jako podłoże ziemię - spoko, to że pójdziesz z nim do weta - doskonale, ale jeśli żołw którego dostaniesz będzie dorosłym żółwiem lamparcim, albo greckim, tudzież samicą stepowca, to Twoje akwarium będzie duuużo za małe... Jeśli będzie to młody żółw którejkolwiek z powyższych ras, to Twoje akwarium jeszcze będzie za małe... Taki lamparci może nawet 40 cm dług mieć... I gdzie Ty w tym akwarium wstawisz kryjówkę, basenik i miseczkę?  Lepiej już by było, gdybyś wziął jakąś starą szafkę przeznaczył jako miejsca do trzymania żołwia. Nie mówię, że to będzie lamparci, ale nawet i samiec stepowca co liczy sobie jakieś 15 cm dług(karapaksu - czyli górnej skorupy) będzie nie miał tam dobrych warunków. Jakby chociaż to akwarium szersze było, to myśle, że "tymczsowo" mogłoby być. Ale 30 cm szerokości to zdecydowanie za mało...
« Ostatnia zmiana: 25.08.2010, 14:54:44 pm wysłana przez Gallad »

Offline Chups®

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #2 dnia: 25.08.2010, 20:38:12 pm »
Ok zobacze co da sie jeszcze zrobić.. dzięki za rade !  ;)

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #3 dnia: 25.08.2010, 20:39:54 pm »
lampy jak bedziesz kupować to : jako grzewczą - lustrzanka 40 w
jako promiennik uvb to -EXO-TERRA REPTI GLO 10.0 13 w
In The Lap Of The Queen

Offline Chups®

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #4 dnia: 25.08.2010, 21:11:47 pm »
Dzięki za pomoc z lampami :) A tak na marginesie to słyszałem że znajoma znajomego ma stepowca i ona wgl nie używa do niego lamp... robi to już kilka lat a żółw ma sie dobrze i jest zdrów. To mnie ciekawi bo przeciez potrzebne jest im ogrzewanie.

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #5 dnia: 25.08.2010, 21:28:12 pm »
heh, nie słuchaj co różni ludzie mówią. to że dla laika wygląda na oko dobrze nie znaczy że tak jest. a nawet jak jeszcze wygląda dobrze to po kilku latach trzymania w złych warunkach odbije się to na nim negatywnie.
a po żółwiach ciężko poznać ze coś jest z nimi nie tak. często jak się już zauważy niepokojące objawy to trudno jest wyleczyć. dlatego ważne aby cały czas miały odpowiednie warunki. pogadaj z tą znajomym aby to zmieniła. choć z autopsji wiem że to ciężko kogoś przekonać. ale warto próbować.

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #6 dnia: 25.08.2010, 21:41:07 pm »
Z trzymanymi żołwiami bez lamp jest tak, że nie spełnia się ich podstawowch wymagań. Żółw musi mieć lampę grzewczą, jako że w naturalnym środowsku żyją w wyższych tempeaturach niż tzw temp pokojowa. Drugą ważną lampą jest lampa UVB. Prominiowanie UVB wpływa na prawidłowe funcjonowanie organizmu. Bez niej trudno o dobre procesy zachodzące wewnątrz organizmu żółwia. Żółw na wolności UVB ma pod dostatkiem, bo zasuwa grzany przez słoneczko, które to też emituje owe prominiowanie. A więc żółw do życia zdecydowanie potrzebuje tych lamp. Jeśli żółw w okresie letnim zasuwa po wybiegu, to tylko wtedy te lampy są zbyteczne, gdyż ciepło i UVB jest dostępne ze Słońca, ale jeśli żółw przebywa w domowym terrarium lub jak niektórzy trzymają żółwia na podłodze(co jest szkodliwe), to bez lamp będzie nie wszystko OK... Dlatego jest ważne, żeby żołw przebywał jak najwięcej czasu na Słońcu. To powinno być jedyne odstępstwo od lamp. Co zaś to właściciela żółwia trzymanego bez lamp, to powinieneś zwrócić mu uwagę. Gdyż nieświadomie wyrządza swojemu pupilowi szkodę. To bardzo ważne, żeby zwracać na takie rzeczy uwagę, bo to że żołw chodzi, je i wydala nie oznacza, że wszystko dobrze funcjonuje.

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #7 dnia: 25.08.2010, 21:49:42 pm »
Poradzę ci jeszcze tą stronę http://www.zolwie.net/index.php/mywienie-ladowe-147/162-ropliny-jadalne-dla-i-lpdowych.html masz tu zdjęcia i opisy roślin którymi się karmi żółwie.

Co do terra ja również zaczynałem od akwarium ale po kilku dniach zrozumiałem że po pierwszy żółw sie za dobrze nie czyje bo jak wokół są szyby to wszystko widać i żółw sie ciągle chowa i boi sie a po drugie to takie akwarium zbyt małe jest żebyś mógł je podzielić na suchą i mokrą część bo lampy szybko wysuszą mokrą część na takiej małej powierzchni.

Najlepiej wejdź sobie w zakładkę terrarium i wybieg popatrz sobie jak inni mają zrobione i trochę po papuguj i żółw będzie miał dobre warunki  ;D

Offline Chups®

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #8 dnia: 25.08.2010, 22:01:20 pm »
Ok ok... co do właściciela zwrócę uwage napewno. Dzięki za link o roślinach i spróbuje cos wykombinować z tym terra :)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Czy to co mam wystarczy żółwiowi? (terrarium, lampy, dieta)
« Odpowiedź #9 dnia: 26.08.2010, 16:08:36 pm »
Chups, a czy Ty i Twój kolega rozglądaliście się po okolicy za właścicielem żółwia?! Jeśli nie, to radzę to wpierw zrobić, bo niewykluczone, że żółw miał wcześniej super warunki i dobrego właściciela!   
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl