Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 17:24:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?  (Przeczytany 16353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Molak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« dnia: 29.07.2010, 19:36:49 pm »
Witam jestem nowy jeśli chodzi o wychowywanie żółwi. Jeszcze nie mam żadnego, ale w ciągu tygodnia kupuje, a dokładniej zamawiam żółwia lądowego, ale nie wiem czy grecki czy stepowy... doradźcie proszę.
 Czytałem już wiele, ale nie mogłem jakoś znaleźć konkretnych informacji. Jaka jest różnica pomiędzy greckim, a stepowym?
 I sprawa terrarium czy żółwie lądowe potrzebują do niego grzałki, czy coś? Co trzeba w nim robić aby miał przyjemne miejsce, chodzi mi o takie tunele, kryjówki, itp.
  Fundusze na pewno mi wystarczą, a chcę mu zrobić wspaniały dom...
 Czy żółw musi zimować i jak?
Jeśli macie konkretne informacje i konkretne linki do zadanych przeze mnie pytań. to piszcie, bo chcę zadbać o żółwia i zrobić mu prawdziwy dom...

TomaszW

  • Gość
Odp: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2010, 20:04:26 pm »
Zamiast czekać na odpowiedzi na podstawowe pytania (a takie zadajesz) wystarczy, że zerkniesz na stronę główną oraz na forum.Tam wszystko znajdziesz.Są to rzetelne i sprawdzone informacje.Wystarczy poszukać. :D

Sądzę, że najpierw powinieneś zdobyć nieco wiedzy na temat hodowli żółwia (na tej stronie ją znajdziesz), a dopiero potem zastanawiać się nad wyborem gatunku.Żółw to nie zabawka i nie może być traktowany jak chwilowa zachcianka.Wierzę, że w Twoim przypadku tak nie jest.

Swoją drogą to najłatwiej pojawić się na forum i napisać: "Jestem! Chcę mieć żółwia. Napiszcie mi tu zaraz jak go hodować.Czekam".
« Ostatnia zmiana: 29.07.2010, 20:09:57 pm wysłana przez tomaszwojtowicz »

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Odp: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2010, 21:30:40 pm »
Myślę że stepowe od greckich głównie różnią się wyglądem i ceną a terytorium i żywienie rest podobne tak samo z zimowaniem trzeba je zimować a żadnych grzałek sie nie stosuje tylko 2 rodzaje oświetleń UVB i grzewcze czyli zwykłą żarówkę lustrzankę a co do terytorium to masz tu link jest pare zdjęć jak jest urządzone i możesz zrobić podobne  http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/poczatek-hodowli-zolwia-stepowego/?PHPSESSID=300a0b2498d8cff4994c530e4e680bf5 a co do kryjówki to jest raczej niezbędna w terra masz też link czym sie karmi takiego żółwia http://www.zolwie.net/index.php/mywienie-ladowe-147/162-ropliny-jadalne-dla-i-lpdowych.html Najlepiej wszystko zrobić ręcznie albo kupić ale nie z tworzywa sztucznego np. kryjówki z plastiku. najlepiej drewniane. I jakiś duży kamień na który będą nakierowane lampki żeby mógł sie wygrzewać. A na podłoże w terra możesz zastosować ziemie z ogródka nie nawożoną i drań czyli wykopaną trawę z korzeniami świetnie sie spisuje w hodowli żółwia.

TomaszW

  • Gość
Odp: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2010, 21:35:51 pm »
Stepowe od greckich różnią się przede wszystkim tym, że te pierwsze mają tylko cztery pazury na łapach.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2010, 22:37:34 pm »
Witaj na forum,

a ja się tak zastanawiam, czy to czasem nie będzie za zbyt pochopana decyzja z tym żółwiem?! Z tego co sam piszesz wynika
bowiem jasno, że póki co nie masz zielonego pojęcia ani o hodowli, ani o gatunkach, a mimo to już koniecznie chcesz mieć jakiegoś w tym tygodniu. No ja bym Ci na początek radził czytać, czytać i jeszcze raz czytać, a dopiero potem brać się za hodowlę, bo inaczej takim żółwiem długo się niestety nie nacieszysz.

Pytania typu: jaki żółw jest lepszy, grecki czy stepowy? też nie są do końca przemyślane.... Poczytaj sobie najlepiej na temat i jednych i drugich, a wtedy będziesz wiedział, który byłby dla Ciebie łatwiejszy w hodowli - któremu mógłbyś zapewnić najlepsze warunki. 

Ja tego Tobie nie pisze po złości (bo sam wiem jak to jest jak się czegoś pragnie ;)), ale jednak zwierzę to poważna rzecz, która wymaga nie tylko przemyślenia, ale i odpowiedniego przygotowania. Poza tym zakładam, że i Tobie zależy na tym, żeby taki żółw czuł się u Ciebie dobrze?! To z kolei będzie tylko wtedy możliwe, jeśli się dobrze do tego przygotujesz, i przede wszystkim miejsce, w którym żółw najprawdopodobniej spędzi resztę swojego życia.

Na stronie głównej serwisu (www.zolw.info) znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zarówno żółwi stepowych, jak i greckich. Poczytaj sobie je wszystkie na spokojnie (jeśli trzeba to nawet i parę razy), potem to przemyśl i dopiero zakup żółwia ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2010, 22:46:11 pm »
Molak chyba juz wszystko przedmówcy napisali!
Ja zanim zakupiłam zółwika jakieś 2 miesiace czytalam o gatunku ... i jak widac i tak to za malo bo jeszcze popelniam błędy. Zółwik to wbrew pozorom gadzinka bardzo wymagająca i moim zdaniem trzeba dobrze przemyslęc zakup zanim sie zdecydujsz.  
Hmmm a jeślii juz zamówiłes żólwika i ma byc na dniach..... to spiesz sie z tym terrarium bo dobrze by bylo zeby to ono było pierwsze.
« Ostatnia zmiana: 29.07.2010, 22:55:31 pm wysłana przez Agut »

Offline Molak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Doradźcie przed zakupem... grecki czy stepowy?
« Odpowiedź #6 dnia: 30.07.2010, 10:55:11 am »
Heh dziękuje wszystkim za wypowiedzi :)

Żółwia jeszcze nie zamówiłem, bo właśnie czytam czy sprostam zadaniu, itp. bo chcę mu stworzyć dobry i miły dom, albo w ogóle go nie mieć. Przede mną jeszcze parę dni czytania, myślenia, itp. A potem zapadnie decyzja, czy jestem w stanie sprostać wymaganiom żółwia.