Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:34:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)  (Przeczytany 7698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pati

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Pan Gustaw
Witam wszystkich
Oto historia Gustawa, który został znaleziony przez moją mamę na jezdni, krawężnik okazał się barierą nie do pokonania więc tak sobie szedł, u mamy żył sobie przez tydzień w kartonie po czym został sprezentowany moje synowi (8 lat) i tak nagle mam żółwia i karton.
Nie byłam z tego faktu zadowolona, gdyż mój syn pół roku wcześniej dostał dwie papużki i zajmował się nimi tylko przez tydzień, ale jak zabrałam Gustawa na łąkę i patrzyłam jak się zachowuje i jak zabawnie skubie koniczynę postanowiłam że go zostawimy i będzie mieszkał razem z nami.
Dzisiaj odbieram terrarium więc jego warunki mieszkaniowe znacznie wzrosną, jednak jestem prawie pewne, że niestety wcześniej był to żółw podłogowy wychowywany na sałacie itp.
Weterynarz ( niestety taki od piesków i kotków) stwierdził że wszystko jest ok mam nadzieję, że ma rację. Gucio cieszy się dobrym apetytem, jest dość ruchliwy, karmię go raz dziennie, tym co znajdę na trawniku i łące, bardzo lubi kwiaty koniczny i mlecza.Nie robiłam mu tych jednodniowych głodówek, nie jestem za bardzo do nich przekonana, czy naprawdę są konieczne???
Teraz większy problem: mianowicie podłoże
Jak dostałam żółwia nie wiedziałam o nich nic, więc internet, weterynarz, pan z sklepu zoologicznego a tu niespodzianka każdy mówi coś innego, weterynarz trociny, pan z zool. piasek do terrarium, na forach różne osoby to i różne zdania. Myślę że na tutaj wiecie o czym mówicie więc ziemia, sianko do kryjówki i może "kostki" bukowe ? będzie ok??
oświetlenie  - mam żarówką UVA 40w- światło dzienne i na razie tyle, z tym mam duży problem nie wiem na jakiej wysokości ją powiesić by nie poparzyć Gucia by nie miał za gorąco. Wiem że muszę kupić jeszcze UVB.
Kąpiel - nie lubi z "baseniku" wyskakuje jak poparzony, jak chcę być sprytniejsza i wkładam go do miski również próbuje wyjść, poziom i temperatura wody jest ok więc nie wiem dlaczego?
Co z smarowaniem pancerza?
Mam problem z odchodami, gdyż albo nie robi codziennie, albo nie potrafię każdej "kupki" odnaleźć, a chciałabym by Gustaw miał czyste terrarium, może macie na to jakieś sposoby??
Mam nadzieje że ktoś znajdzie minutkę
Pati
         

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #1 dnia: 20.07.2010, 22:16:30 pm »
Witamy na forum..:)

Fajnie, że zaopiekowałaś się gadzinką i od razu fachowo podeszłaś do sprawy - terro, oświetlenie, jedzenie.
Co do Twoich pytań - to po pierwsze napisz jaki to gat. żółwia. Podejrzewam, że stepowy?
Jeśli tak, to najlepszym dla niego podłożem w terra jest nienawożona, gliniasta ziemia. Można ją zmieszać z tzw. torfem kokosowym (takie brykiety do kupienia w zoologiku). Podłoże winno mieć grubość przynajmniej 10 cm, bo one lubią kopać. Piasek i trociny ewidentnie się nie nadają. Podłoże suche, pylące, piasku żółw może się najeść i zaczopować sobie jelita. Kostki bukowej można ewentualnie użyć w części suchej, ale bardziej jest to zasadne w przypadku terra dla gat. afrykańskich, nie tolerujących wysokich wilgotności i mokrego podłoża.
Może też być wykopana darń, ale z niej mogą się lęgnać różne żyjątka, niespecjalnie pożądane w domu. Darń za to będzie najlepsza na wybieg balkonowy.
Do kryjówki świetnie nadają się suche liście - brzoza, dąb - nie pylą tak jak siano.
Czy masz możliwość zorganizowania wybiegu ogrodowego, albo choć na balkonie? Tam najlepiej byłoby obecnie trzymać gadzinkę, jeśli to step albo grek to i całą dobę. Wtedy na razie nie musisz kupować UVB.
Temp. pod żarówką należy zmierzyć - dla stepa powinno być ok. 35 stopni. Jak 40W wisi circa 30 cm od żółwia to powinno być ok.
Wiele żółwi niespecjalnie lubi się kąpać i próbują "nawiać" z basenu - dlatego też nie trzeba ich za często kąpać (1x w tygodniu jest ok), a za to należy w terra umieścić basen z wodą - żółw skorzysta jak będzie miał ochotę.
Pancerza niczym nie smarujemy! Do smarowideł przykleja się brud i kurz i skorupa nie ma szans oddychać. Wystarczy przemyć przy okazji kąpieli czystą wodą.
Żółw może nie robić kupy codziennie - gady maja wolną przemianę materii. To nawet dobrze, gorzej jakby się za często załatwiał.
Wstaw jak możesz fotki gadzinki..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pati

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Pan Gustaw
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #2 dnia: 21.07.2010, 10:57:54 am »
Gustaw to żółw stepowy.
Od wczoraj mieszka w terrarium. Wymiary to 88-48-50h, a wymiary Gucia to 15 cm.
Terrarium wysypałam ziemią wymieszaną z torfem do terrarium, wysypałam też troszkę włókna kokosowego, a do norki dałam sianka (wymienię na liście). A teraz najfajniejsze mój mąż w pracy zrobił dla Gucia kryjówkę, cieszę się, że Gucio przypadł do gustu każdemu z domowników.
Żarówkę UVB już kupiłam ( tak na marginesie to nasz Gucio nie jest tani :) )jedną mąż powiesił nad miejscem do wygrzewania się ,jest to żarówka dająca światło dzienne UVA Sun Glo 40w i w tym miejscu osiągnęłam temperaturę 32 st,a drugiej części terr. mierzyłam i tam było 26st jednak temperatura w tym czasie w mieszkaniu to 25,6st nie wiem czy to wystarczy. Żarówkę UVB powieszę na środku na wysokości 30 cm od Gucia (tak pisało na opakowaniu)
Proszę napisz mi jeszcze czy karmienie raz dzienni jest ok.
Zdjęcia chętnie dodam jak wrócę do domu,teraz jestem w pracy.
I jeszcze jedno zaczynam rozumieć waszą fascynację żółwikami, Gustaw jest niesamowity!!!!


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #3 dnia: 21.07.2010, 11:11:02 am »
To podłoże jest OK. Temperatura też. Pod żarówką mógłby mieć ciut więcej (do 35 stop.), a w strefie chłodnej może mieć spokojnie i 24, 23 stopnie. Obecnie w te upały to chyba większym problemem jest obniżenie, niż podwyższenie temperatury.
Żółwia karmimy 1x dziennie - rano. I dawaj tyle, żeby nic z porcji nie zostawało. One mogą jeść na okrągło i łatwo gada przekarmić.
Do terra takiej wielkości jak masz grzewcza 40W plus UVB 13W są wystarczające. Co prawda świetlówka UVB, jak Co już sola w innym temacie napisała lepsza byłaby 10,0 zamiast 5,0 - ale teraz nie ma co wymieniać - jak Ci się zużyje to kupisz inną.
I pomyśl o wybiegu - przebywania na słońcu i świeżym powietrzu żadne oświetlenie sztuczne nie zrekompensują.
I czekamy na fotki..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pati

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Pan Gustaw
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #4 dnia: 21.07.2010, 16:37:18 pm »
Przedstawiam Państwu Gustawa

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #5 dnia: 21.07.2010, 18:55:08 pm »
Bardzo ładny żółwik Ci się trafił... :D
Skorupka gładka, równa, bez nadmiernych przyrostów i krzywicy. Oczka ładne, dziób może ciut do korekty, ale wystarczy jak mu będziesz sukcesywnie spiłowywać pilniczkiem do paznokci.
Wygląda na gada, który nawiał komuś z wybiegu raczej, a nie na trzymanego na podłodze na sałacie itp. niezdrowym pokarmie.
Co to jest w terra takie kawałki wyglądające na suche, sprasowane włókno kokosowe? Fragmenty maty czy nienamoczony tzw. torf kokosowy?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pati

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Pan Gustaw
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #6 dnia: 21.07.2010, 19:59:38 pm »
Jest naprawdę super, sałata, podłoga super dzióbek i dobra długość pazurów do informacje od weterynarza, jednak może to samolubne ale bardzo się cieszę że go mamy.
Czy nie sprawie mu bólu piłując jego dzióbek , prawda jest taka, że nie mam zielonego pojęcia jak to się robi i teraz martwię się również o pazury, czy lepiej iść z tym do weterynarza (weterynarza - fachowca).
Tak to co widać w terrarium to włókno kokosowe, mam je wysypane w jednym rogu, a tak naprawdę to miałam, gdyż Gucio wszystko przekopał, powinnam je usunąć??

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #7 dnia: 21.07.2010, 20:28:08 pm »
Witaj Pati,

ankan już praktycznie wszystko napisała  :D Też Cię muszę pochwalić za fachowe podejście do tematu, i za zaangażowanie na rzecz dobrych warunków bytowych Gucia  ;) Myślę, że z takim podejściem zwierzę będzie się czuło u was dobrze. Nie mniej jednak uważam, że należało się wpierw rozejrzeć po okolicy za właścicielem Gucia, bo zakładam, że jakiegoś miał. Myślę podobnie ja ankan, że Gucio musiał komuś uciec z wybiegu - ten ktoś może teraz nad tym bardzo ubolewać.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #8 dnia: 21.07.2010, 20:55:53 pm »
To włókno jeśli masz takie jak ja kupuję (w prostokątnych kostkach) jest OK. Tylko trzeba je najpierw namoczyć w wodzie, wtedy robi się z niego taka niby "ziemia" i wtedy dać do terra...:)
Twój wet chyba zbytnim specjalistą nie jest - jakby to był zaniedbany żółw podłogowy toby właśnie miał mocno przerośnięty dziób, zakrzywione pazury, podpuchnięte oczy i rozbudowany przód, względem opuszczonego tyłu. Mógłby też nie chcieć jeść z początku roślin polnych. A ten wygląda na zadbanego, dobrze żywionego i prawdopodobnie zimowanego, patrząc na równe przyrosty na karapaksie.
Krzywdy piłując mu się zrobisz - kup tylko miękki pilnik - może być taki na tworzywie, albo z jednorazowych na tekturze. Pazury obejrzyj - szczególnie tylne, czy nie ma zakrzywionych mocno, bo wtedy może sobie je powyrywać. Jak nie to daj do terra kamienie i sam sobie pościera.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pati

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Pan Gustaw
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #9 dnia: 22.07.2010, 08:15:03 am »
Rozumie Was, gdyż łatwo jest postawić się w sytuacji osoby której zaginął Gucio, jednak znalazła go moja mama, może ja postąpiłabym inaczej - może??, mieszkam w dzielnicy w której żyje 50tyś osób w centrum miasta, więc zwianie z ogrodu jest wątpliwe, gdyż ogrodów, ogródków itp po prostu brak.
To nie miało być tłumaczenie się, tylko chciałam troszkę nakreślić sytuację :)
(U mojej mamy żył przez tydzień, i jak twierdzi ona był dużo bardziej szczęśliwy ponieważ cały dzień zajadał pomidorki,truskaweczki,a ja podaję mu zielsko albo głodzę)   

Włókno kokosowe które kupiłam to kawałki twardej, włochatej "skorupik", nie dodawałam żadnej wody tylko wysypałam w terrarium??.

Co do terrarium to długo robiłam tło mocowałam dekorację, a tu niespodzianka Guciowi wystarczyło kilka minut by wszystko stratować :D

 
 

Dodano 22.07.2010, 08:22:50 am
Czy ten kamień w moim terr, który służy jako talerz jest odpowiedni do ścierania pazurów?
« Ostatnia zmiana: 22.07.2010, 08:22:50 am wysłana przez Pati »

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #10 dnia: 22.07.2010, 08:32:54 am »
Tak kamień jest dobry, i przy okazji w trakcie jedzenia dzioba będzie sobie ścierał....A tak ogólnie ładna gadzinka :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #11 dnia: 22.07.2010, 09:54:55 am »
No tak - to już teraz faktycznie Mozę być przysłowiowa musztarda po obiedzie ze znalezieniem właściciela zółwika...
Obawiam się, że to włókno jednak trzeba było namoczyć najpierw - weź kawałek i polej wodą i zobaczysz czy zwiększy swoją objętość i zacznie konsystencją przypominać ziemię.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Znaleziony żółw Gustaw... (głodówka, podłoże, kąpiel, smarowanie)
« Odpowiedź #12 dnia: 23.07.2010, 08:57:04 am »
To jeszzce ja dołożę w tym temacie swoje podejście do tego co Witia powiedział, że właściciel żółwia może plakać po nim i trzeba dać ogłoszenia tam w tej okolicy, gdzie go znaleziono.