Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 05.05.2024, 07:28:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?  (Przeczytany 12223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline katarynka604

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« dnia: 12.03.2011, 16:07:51 pm »
hej!

Dostałam żółwia stepowego, ma on 15 lat okolo ale jak na moja wiedzę jest dość mały :/ kiedyś miałam żółwie ale już nie pamiętam co do czego dokładanie, wiec wszystkich ludzi dobrej woli proszę o pomoc. Żółw nie był hibernowany, co jakiś czas mi sie przebudza pochodzi z 10 min i wraca do legowiska. Mam znikome informacje o jego diecie, wiem że nie ej mięsa ( mimo że weterynarz mi radził żeby jednak jadł), mało pije wody. Jestem na etapie organizowania mu terrarium, bo to które dostałam nie ejst odpowiednie, mam pytanie czy moze byc szlane terrarium wylozone linoleum, na spod kamienie, kora, i to wszystko co potrzebne, na scianki do polowy wysokosci chce nakleić coś w formie fototapety... pyatm bo to tak na okres 2 miesiecy legowisko, potem zorganizuje mu wieksze i lepsze :) wszystkich tych co mieli by jakies dobre rady, min. co musze mu zapewnic jak juz sie zupelnie przebudzi - bedę wdzięczna :) a ps. Moj żółw to Zośka :D a ja Kaśka :)

prosze o kontakt na zmudka85@tlen.pl

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #1 dnia: 12.03.2011, 19:37:05 pm »
Katarynka, Ja napiszę tutaj. Komuś się te informacje może przydadzą  ;) Wstaw najlepiej zdjęcia żółwika, bo jak mówisz- Zosia nie zimowała. Nie wiemy na jakiej diecie leciała, boję się, że 15letni żółw który nigdy nie zimował, może być w kiepskim stanie.  :( Na początek zapewnij mu terrarium. Może być szklane, ale ścianki czymś musisz koniecznie zasłonić. Żółwie nie rozumieją idei szkła i chcą przez nie iść dalej  :laugh: Kolejnym krokiem w szykowaniu mu domku jest odpowiednie podłoże. Zmieszaj ziemię z gliną ze sklepu wędkarskiego, mocno ubij, pamiętaj by dać do terrarium min.10cm podłoża. Koniecznie kup Zosi 2 lampy: grzewcza tj. lustrzanka 60Watt. + lampa uvb. Do całości powkładaj większe kamienie, zrób domek- najlepiej z doniczki ceramicznej  ;D Zapewnij żółwikowi basenik i wymieniaj w nim codziennie wodę. Za basenik może służyć podstawka do doniczki. W terrarium muszą być 2 strefy, gorąca i chłodniejsza. W ciepłej umieść lampę grzewczą. Jeśli chodzi o dietę: Wykluczamy warzywa i owoce  ;D Mięso i inne dziwne rzeczy też  :laugh: Żółwie karmimy roślinami polnymi i chwastami :) Zima się kończy, ale jeszcze nie ma zbyt wiele na dworku, więc zaopatrz się w rukolę, trzykrotkę, roszponkę, bazylię, kalanchoe, zielistkę, żyworódkę, aloesy, wysiej rzeżuchę, posadź fasole jaś i karm listkami :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline katarynka604

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #2 dnia: 14.03.2011, 21:13:54 pm »
Dziekuje ślicznie Mateuszu !
W sumie jesteś moje zbawienie, bo jestem zielona w tym :D Mam jeszcze pytanie, Zosia jeszcze się do końca nie wybudziła ze snu, tzn zdarza sie jej chodzić z zamkniętymi oczyma, czy to normalne?? dwa , mam dość małe terrarium narazie (takie otrzymałam). Mam duża działkę wiec jak tylko zrobi sie cieplej bedzie wiecej czasu przebywała na dworze, ale teraz na jak długo starczy jej to terrarium? jest dlugie ale wąskie..

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #3 dnia: 14.03.2011, 21:41:37 pm »

nie lepiej podać wymiary terrarium  + ew wkleić  zdjęcia ?
dużo szybciej dostaniesz wtedy odpowiedz na Twoje pytania
a tymczasem zapraszam na str gł. http://www.zolw.info/ tutaj zassiesz dużo ciekawych informacji
pozdrawiam
ps. podeślij koniecznie zdjęcia żółwia
« Ostatnia zmiana: 14.03.2011, 21:43:29 pm wysłana przez neolamprologus »
In The Lap Of The Queen

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #4 dnia: 14.03.2011, 22:49:02 pm »
Zastosuj się do rad Neolamprologusa.  ;) + Musisz Zosi zapewnić teraz wysoką temperaturę, to nie będzie już taka senna. Fotki żółwia są bardzo potrzebne, bo są na forum bardzo doświadczeni żółwiarze, którzy z fotek sporo ci powiedzą, a tak w ciemno to nie ma sensu pisać :(
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline kicia261

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #5 dnia: 15.03.2011, 09:38:55 am »
Witam!
Jesteśmy w podobnej sytuacji - ja też mam od kilku dni 17 letniego Filipa!  :D

Też poszukuje informacji o dobrej jego hodowli!

Pozdrawiam

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #6 dnia: 15.03.2011, 09:49:42 am »
Kicia, jak sama się nie naczytasz to kto za ciebie.,

Offline kicia261

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #7 dnia: 15.03.2011, 15:31:06 pm »
Tak wiem i czytam już od dłuższego czasu ale chciałam sie przywitać z katarynką

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #8 dnia: 15.03.2011, 20:20:48 pm »
Super dziewczyny, że chcecie podarować tym żółwikom nowe życie. Czytajcie jak najwięcej, wiedzy nigdy za dużo.
Pozdrawiam Jakub

Offline katarynka604

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #9 dnia: 20.03.2011, 09:04:39 am »
zgodnie z prośbą wklejam zdjęcia.. już terrarium troche przystosowałam , mam uvb, świetlówkę, podłoze, wode, pokarm, siano doniczkę.... zresztą zobaczcie sami :) wymiary terrarium 60x30
 

Dodano 20.03.2011, 09:08:02 am
Oto moja Zocha :) i jej miejsce życia. Będę wdzięczna za każdy komentarz
« Ostatnia zmiana: 20.03.2011, 09:08:03 am wysłana przez katarynka604 »

Offline kicia261

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #10 dnia: 20.03.2011, 17:42:19 pm »
Bardzo ładnie  :)
Miejsca troszke mało ale jak to na 2 mies. to spoko!
A z czego masz tą miseczke do jedzenia? Ja właśnie nie wiem na co kłaść Filipowi jedzenie ::)

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #11 dnia: 20.03.2011, 18:07:01 pm »
To podawaj mu na zakrętce od puszki z suchą karmą lub na czymś w tym rodzaju. A ta miseczka to taka specjalna ze sklepu zoologicznego. Ładnie tam ma ta Zosia! Na bodajże trzecim zdjęciu nawet się uśmiecha.  ;D Jak będziesz mogła to oczywiście zwiększysz jej przestrzeń życiową, no a wybieg to już na prawdę warto zbudować, wiosna się zbliża pora się do tego szykować.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline katarynka604

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #12 dnia: 20.03.2011, 20:25:16 pm »
czy to normalne że żółw próbuje mi się zakopywać a raczej że rozkopał mi prawie cały róg terra? i czy to coś oznacza? może ma za ciepło?? i szuka zimniejszego miejsca? widzicie jakie ma waruneczki, uvb niestety jak ja włączam to daje tez dużo oświetlenia, doradźcie co mam robić? mogę np uvb właczyć na np 3h potem chwilke swietlówkę a na noc wyłaczyć zupełnie?? w ogole uvb ma sie swiecic caly czas nawet w duzym terrarium?HELP!! bo chce Zośce zapewnic super warunki i jestem troche spanikowana jak młoda mama ;)

Offline kicia261

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #13 dnia: 20.03.2011, 20:43:20 pm »
Zajżyj do mnie do wątku bo też o to pytałam: proszę o opinię  ;)

Offline katarynka604

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Dostałam żółwia, kto pomoże mi w pierwszych krokach?
« Odpowiedź #14 dnia: 20.03.2011, 20:50:17 pm »
gdzie ten wątek?