Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:01:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]  (Przeczytany 14923 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« dnia: 30.05.2007, 17:34:11 pm »
Cytuj
dzień dobry!
mam pytanie gdzie moge kupic niedrogiego żółwia greckiego lub stepowego??
który jest lepszy dla poczatkującego chodowcy??jakie duże terarium musza
mniec te zółwie
                                                   

Jeśli chodzi o kupno żółwika to zdecydowanie doradzałabym odkupić go od kogoś kto nie może się już nim dłużej opiekować - tzn. na Allegro lub z ogłoszeń umieszczanych na forach (w działach "ogłoszenia" itp.). Jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie jako że niejednokrotnie warunki tamtejszych żółwików pozostawiają wiele do życzenia i w ten sposób możemy je niejako uratować. Z kupowaniem w sklepach jest niestety tak że zwiększamy popyt a tym samym podaż kolejnych żółwi, ale to już jest oczywiście kwestia naszego wyboru i tego co uznajemy za słuszne. Jeśli chodzi o cenę również odkupienie żółwia od byłego właściciela wychodzi taniej niż w sklepie, a niektórzy hodowcy są skłonni nawet oddać żółwia w dobre ręce całkiem za darmo. Trzeba więc śledzić ogłoszenia...

Należy pamiętać że żółwie są objęte międzynarodową ochroną gatunkową i dlatego handel nimi podlega ścisłym ograniczeniom.
Jeśli decydujemy się więc na zakup w sklepie albo u jakiegoś innego przedsiębiorcy - koniecznie należy przed kupnem zapytać sprzedawcę skąd pochodzi żółw i w zależności od odpowiedzi zażądać przedstawienia dokumentów poświadczających jego legalne pochodzenie.

Są to zgodnie z obowiązującym prawem:

    *zezwolenia lub świadectwa CITES;
    *zaświadczenia o urodzeniu w niewoli wydane przez powiatowego lekarza weterynarii i potwierdzające, że spełnione zostały wszelkie warunki z Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1808/2001.

i tylko one, żadne faktury, paragony, zaświadczenia o rejestracji u starosty  itp.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=96&Itemid=68

i w linkach z tego artykułu.

Naprawdę jest to bardzo ważne, gdyż bez tego nie tylko popełniamy przestępstwo ale i wspieramy przemyt i przyczyniamy się do cierpienia i śmierci przemycanych zwierząt oraz do ich wyginięcia.
Należy uważać na podejrzane oferty różnych przygodnych handlarzy i w razie potrzeby można powiadomić odpowiednią komórkę CITES.

Odnośnie drugiego pytania - uważam że ogólnie żółwie są trudne w hodowli.  Stwierdzenie jakoby były to chodzące kamienie które mogą jeść i żyć jak kot czy pies - jest całkowicie chybione. W obiegu istnieje zresztą wiele innych szkodliwych mitów.
Zapraszam tutaj:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=33

Żółw wymaga sporo wiedzy i doświadczenia oraz troskliwej opieki niezależnie czy to żółw grecki czy stepowy. W zasadzie żółwie te mają zbliżone wymagania i oba są piękne i urzekające.

Zachęcam więc aby jeszcze przed ew. zakupem przeanalizować dokładnie czy mamy czas, chęci i wystarczająca wiedzę aby podjąć się opieki nad żółwiem oraz czy jesteśmy gotowi na koszty z tym związane. Dokładna analiza wymagań zwierzęcia i naszych możliwości pozwoli uniknąć późniejszych stresów i rozczarowań.
Decyzja musi być więc przemyślana i odpowiedzialna - wszak kupujemy żywe, czujące i całkowicie zdane na nas stworzenie.
Polecam lekturę artykułów z głównej strony serwisu oraz lekturę forum - jest tam wiele porad i wypowiedzi hodowców tych zwierząt.
Na początek polecam też artykuł o kosztach i problemach w hodowli:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=33

Odnośnie zaś terrarium. Jest ono oczywiście koniecznością. Żółw nie może żyć na podłodze. Przyjmuje się że minimalne wymiary to 100 cm na 60 cm ale im więcej tym lepiej a najlepiej zrobić żółwiowi wybieg w ogrodzie.
Tutaj wiele informacji na ten temat:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=5&Itemid=35

Mam nadzieję że wyjaśniłam nieco wątpliwości. Zachęcam do zadawania dalszych pytań także za pośrednictwem forum (odpowiedź na tego maila zamieszczę również na forum).
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Martyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #1 dnia: 05.08.2007, 11:34:47 am »
Beatka chyba wszystko, co najważniejsze już napisała :) Dodam tylko - udanej hodowli ;)

Offline kama19

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #2 dnia: 20.03.2008, 16:15:14 pm »
Nie mam pojęcia gdzie kupić żółwia
Żeby był tam trzymany w dobrych warunkach
Był zdrowy i w ogóle

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #3 dnia: 20.03.2008, 16:38:32 pm »
Najlepiej w zoologicznym  <afro>
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline Reti

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #4 dnia: 20.03.2008, 16:41:17 pm »
Dobre warunki i sklepy zoologiczne O_o'? No nie wiem, nie wiem.
A z jakiego jesteś miasta?

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #5 dnia: 20.03.2008, 16:49:14 pm »
Z Nowej Soli.Zapewniam cie żółw z zoologicznego powinien być mlody!Nie powinien być choy jesli niedawno został przywieziony ::)
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline Reti

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #6 dnia: 20.03.2008, 16:51:46 pm »
Chodziło mi o to skąd jest Kama :3.
Ja słyszałam różne opinie na temat żółwi w sklepach zoologicznych.

Offline kama19

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #7 dnia: 20.03.2008, 17:00:55 pm »
Jestem z jankowic (zaraz obok rybnika)
Wiesz gdzie?

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #8 dnia: 20.03.2008, 17:01:54 pm »
Nie masz innego wyjścia  8) No chyba,że od hodowcy,ale nie masz pewności jak był hodowany <afro> Jedynie mozesz ocenic to po wyglądzie ;)
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline kama19

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #9 dnia: 20.03.2008, 17:14:29 pm »
czyli?

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #10 dnia: 20.03.2008, 17:26:04 pm »
??No np. z allegro  ;D
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline kama19

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #11 dnia: 20.03.2008, 17:38:32 pm »
Ale mi chodzi oto ze jak z wyglądu????

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #12 dnia: 20.03.2008, 19:18:40 pm »
Możesz zobaczyć czy żółw nie ma ubytków na pancerzu, przyrostów, czy ma pasożyty zewnętrzne, zdrowe oczy, łuski, prawidłowy chód itp. Ale nawet jeśli z zewnątrz wszystko wydaje sie być OK, to i tak bez wizyty u dobrego weta i badań nie będzie pewności, że tak jest.

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #13 dnia: 20.03.2008, 22:38:40 pm »
Rzeczywiście żółw to zwierzątko u którego objawy choroby są często widoczne dopiero gdy jest już fatalnie. Ale przecież nie masz możliwości zbadania żółwia u weta zanim go kupisz. Dlatego skrótowo wyjaśnię na jakie rzeczy przede wszystkim musisz zwrócić uwagę:
-pancerz powinien być twardy, nie może mieć tzw. piramidek (są to uwypuklenia które jak nazwa wskazuje przypominają piramidy),
-oczy nie powinny być opuchnięte,
-prawidłowy chód oznacza mniej więcej to,że skorupa podczas chodu powinna być równoległa do podłoża. Żółw który ma krzywicę najczęściej tylną częścią karapaksu (skorupy) prawie dotyka podłoża- niestety ciężko jest wyleczyć z tego zwierzaka,
-dziób żółwia nie powinien być przerośnięty- jest to oznaka tego iż był źle karmiony. Ciężko jest mi wytłumaczyć jak to wygląda, ale poszukaj w necie i myślę, że znajdziesz zdjęcia.
 Myślę, że jeżeli dokładnie przyjrzysz się żółwiowi wychwycisz te braki już na pierwszy rzut oka. Powodzenia! :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]
« Odpowiedź #14 dnia: 21.03.2008, 11:30:14 am »
Witam nowych forumowiczów  :)

Rzeczywiście przy odrobinie wyczucia można szybko poznać że z żółwiem jest coś nie tak. Najlepiej pooglądaj sobie w necie przykłady idealnie wyglądających żółwi (np. tych żyjących w środowisku naturalnym) żeby mniej więcej wiedzieć o co chodzi.

Ja dodam od siebie jeszcze tylko, że żółw powinien mieć zawsze czyste i suche oczka, nos i pyszczek - bez wycieków i wydzielin. Miękkie części ciała nie powinny być opuchnięte (oznacza to otłuszczenie lub obrzęk z powodu problemów z nerkami).
Spojrzenie powinno być "żywe", żółw powinien reagować na bodźce, nie może być apatyczny. Ważny jest też stan skóry i płytek rogowych.

Przy prawidłowym chodzie charakterystycznym jest, że żółw tylne łapki stawia pionowo, a tym samym jego plastron stale unosi się równolegle nad ziemią, na ogół ciąganie pancerza po ziemi i stawianie nóżek na boki występuje przy schorowanych stawach. Ja to nazywam "syndrom żółwi podłogowych".
 
Większość warunków w sklepach zoologicznych to tragedia, ale można mieć nadzieję że żółwie przebywają w nich na tyle krótko że nie zdążą im one wyrządzić większej szkody (choć u maluchów różnie z tym bywa). Inną sprawą jest to czy warto "wspierać" takiego sprzedawcę.

No i nie masz nigdy gwarancji że żółwik nie ma herpesa.  :-\

Koleżanka fajnie pisze tutaj o wyborze zdrowego żółwika:
http://www.skorupy.com/skorupy/artyku%C5%82y/Entries/2008/2/7_wybieramy_maluszka_dla_siebie.html
« Ostatnia zmiana: 21.03.2008, 11:32:42 am wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU