Witaj,
nie zamierzam Cię zniechęcać... Sama zakochałam się w pardalisach a wiedza moja była znikoma!
Duży plus dla Ciebie, że zdecydowałeś się napisać na forum, poszukać informacji, popytać doświadczonych zanim kupisz skorupkę. To bardzo mądra decyzja! Skoro już wybrałeś gatunek to pamiętaj, że każdego żółwia musisz traktować indywidualnie. Artykuły owszem mogą pomóc ale przede wszystkim taką gadzinę musisz bacznie obserwować.
Wejdź do działu: żółwie lamparcie i poczytaj!
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/Tam znajdziesz wiele cennych informacji na temat hodowli. Nie szukaj gotowych artykułów! Bazuj na wiedzy forumowiczów. Zobacz jakie popełniali błędy i staraj się ich nie powielać!
Napisz skąd dokładnie jesteś i ile masz lat. Może ktoś będzie w stanie podać sklep zoologiczny, który ma w ofercie zdrowe lamparty.
W następnej kolejności przygotuj terrarium. Dla malucha najlepsze byłoby takie o wymiarze kwadratu, na przykład 120/120cm. Powinno wystarczyć na jakieś 5 lat. Nie buduj mniejszego! To zupełnie bez sensu. Tracisz czas i pieniądze. Zrób raz a porządnie. Wiem co mówię bo sama wymieniałam pojemniki dwa razy w ciągu roku tworząc w ogólnym rezultacie sumy bajońskie!
Kup lampy: grzewczą i UVB. Zastanów się w jaki sposób zamocować świetlówkę, żeby mały skrawek terra był zaciemniony (żółw musi odpoczywać od sztucznego słońca)! Będzie Ci potrzebny termohigrometr z sondą (dzięki temu skontrolujesz jaka temperatura wilgotność panuje zarówno w strefie suchej jak i wilgotnej). Skrzynię zabezpiecz tak, żeby wilgotność nie spowodowała zapleśnienia dna.
Wejdź na ten link, zobacz jak ja rozwiązałam podział stref:
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/510/Całość wysypałam ziemią (łatwiej dzięki temu utrzymać odpowiednią wilgotność). Możesz wsadzić jakieś roślinki, żeby żółw nie czuł się jak na pustyni. Po prawej stronie położyłam dużo płaskich kamieni (tak na 1/3 części terrarium). To ona pełni strefę suchą. Kamienie izolują przed nadmiernym pobrudzeniem wody i pożywienia. W tej części jest pojemnik na wodę - basenik oraz miska z jedzeniem.
Na kamienie wysypałam drewienka jodłowe (do kupienia w internecie). Są o tyle dobre, że nie pleśnieją w kontakcie z wodą, moczem, kałem. Tam też żółwie mają kryjówkę. Ja mam terra robione na zamówienie, zatem poprosiłam o wykonanie kryjówki z konarów i liści. Ty możesz kupić donicę lub plastikowy pojemnik na żywność. Wykroić w nim otwór. Okleić tapetą samoprzylepną i masz domek jak ta lala

Tutaj masz krok po kroku jak ja to zrobiłam:
fototapeta (Castorama):
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/255/pojemnik na żywność:
http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-dla-tuptusia/45/gotowy domek:
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/315/Podsumowując i odnosząc się do Twoich podpunktów:
1.Temperatura :
a) w dzień
-strefa sucha (pod lampą) 31-33 stopnie
-strefa wilgotna 24-25 stopni
b) w nocy:
- sucha: 24
- wilgotna nie powinna spadać poniżej 20
2.Wilgotność :
a) w dzień:
-strefa sucha ponad 50-55%
-strefa wilgotna od 60 - 70%
b) noc:
- sucha: 60%- 70%
- wilgotna: 70% i więcej
3.Żywienie:
a) 70% porcji żywieniowej:
-Trawa wszystkie gatunki oprócz ostrych
b)30% porcji żywieniowej:
-Rośliny polne : mlecz,cykoria,fiołek,pokrzywa,babka lancetowata,krwawnik itp.
-Rośliny inne : róża(ale tylko płatki),malwa,bratek itp.
Odpisz na moje pytania!