Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 15:47:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podstawowe pytania dotyczące hodowli żółwia  (Przeczytany 2742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aray

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Podstawowe pytania dotyczące hodowli żółwia
« dnia: 27.04.2010, 16:14:53 pm »
Witam. Jak na razie nie mam możliwości na żółwia, jednakże w niedalekiej przyszłości chciałabym to zmienić  :D
Kiedy zamierzam przyjąć jakiekolwiek zwierzę do domu najpierw studiuję o nim sporo rzeczy.
Obecnie mam psa i świnkę morską (Pies - Bessi 2,5 roku, a Świnka - Bąbelina 4-5 lat.), ale to nie na temat.
Tak więc co do żółwi, mam kilka pytań, a otóż :
1. Jak można rozpoznać płeć.
2. Czy rasy są zależne od charakterów?
3. Za ile można kupić żółwia.
4. Jak przygotować akwarium/terrarium :
- co trzeba włożyć.
- z czego zrobić.
- gdzie co postawić.
- ściółkę - jaką?
5. Czy płeć jest zależna od charakteru ?
6. Jak kąpać żółwia.
7. Kiedy iść z nim do weta.
8. Czy trzeba mu coś obcinać? (paznokcie)
9. Co jedzą żółwie.
10. Czy nie boją się psów? Psy im nic nie zrobią?

Na razie tyle mnie ciekawi. Proszę więc o odpowiedzi, a ja biorę się do przeglądania działów :).
Jeśli nie nauczymy się kochać zwierząt, nie nauczymy się również kochać ludzi i wszyscy zginiemy Libera Mortis.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Podstawowe pytania dotyczące hodowli żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 27.04.2010, 16:28:00 pm »
WItaj na forum! Twoje podejście do przygarnięcia żółwia jest godne pochwały i naśladowania ;). Najpierw trzeba się wszystkiego dowiedzieć, potem przejść do działania. Na większość pytań znajdziesz dokładne odpowiedzi na stronie głównej, zatem polecam Ci najpierw wczytanie się w tamte informacje, a potem- pytaj śmiało o resztę.

Od razu odpowiem Ci jednak na pytanko odnośnie psów: niestety zdarzało się, że pies, który nie reagował nigdy na żółwia, w końcu coś mu robił. Na forum również zdarzyły się takie wypadki, gdzie pies zagryzł żółwia, zatem co do tego- trzeba zachować maksymalną ostrożność! Aby nie było draki. Zarówno przy budowie terrarium, umiejscowieniu go, a potem przy ochranianiu terenu wybiegu zewnętrznego- trzeba o psince pamiętać i odgrodzić ją lepiej od gada.  :(

Dodam jeszcze słowo o charakterach- ja mam trzy żółwie greckie i każdy jest absolutnie inny- inna aktywność, smaki, ulubione kryjówki itd. Zatem nawet wśród różnych gatunków żółwi mogą być przeróżne charaktery.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Podstawowe pytania dotyczące hodowli żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 27.04.2010, 16:35:39 pm »
Hej, - tak jak wspomniała już Świetlik - przejrzyj sobie główną stronę (www.zolw.info), na której znajdziesz artykuły dotyczące hodowli żółwia. Tam znajdziesz odpowiedzi na większość Twoich pytań, dotyczących terrarium, podłoża, płci, pielęgnacji, pożywienia itp. itd. Chodzi o to, żeby tutaj na forum nie przepisywać tego samego, bo tam jest wszystko bardzo dobrze i szczegółowo opisane. Gdybyś wszystkiego nie mogła znaleźć lub miała jakieś inne pytania, to pisz śmiało ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
Odp: Podstawowe pytania dotyczące hodowli żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 27.04.2010, 17:02:12 pm »
to ja się podpiszę pod tym co napisał witia i świetlik wszystkie odpowiedzi znajdziesz na stronie głównej i na forum  ;) ja tylko chciałabym cie ostrzec o stosunku psiny do żółwia .Sama miałam taki przypadek nie spodziewałam się tego a terra stało za nisko pies "wyją" żółwia z terra i go dotkliwie pogryzł.Pies to też stworzenie  nie wie co robi. Więc uważaj na pieska i na umiejscowienie terra  ;)

Offline Aray

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Podstawowe pytania dotyczące hodowli żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 27.04.2010, 19:22:35 pm »
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedzi.


Ups, rzeczywiście sporo podobnych tematów do mojego  :-[
Biorę się za czytanie, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
Jeśli nie nauczymy się kochać zwierząt, nie nauczymy się również kochać ludzi i wszyscy zginiemy Libera Mortis.