Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 14.05.2024, 18:33:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hi all! Prosiłbym jakby ktoś znalazł czas odp. na kilka pytań o moim żółwiu  (Przeczytany 10108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bar666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
szczerze to nie wiem od czego zaczac mam zolwika okolo 20 lat  caly ten okres chodzi wolno po mieszkaniu nie chorowal raz w roku wityta u  weterynarza  ,  gowna dieta  zyguli nie wiem jakiej plci jest moj zolwik to  mlecz i jablko uwielbia tak mi sie wydaje   no i slalata tez  jakies witaminy gotowe biorept , a glowny przysmak to  bulka namoczona w mleku rzadko wolowina kompie  zygule w wodzie o tem 37 i troche soli dodawalem ale zaprzestalem po ostatniej hibernacij tylko raz oddal maly stolec plyny wydala regulalnie z duza iloscia bialej mazi  wybudzil sie 3 tyg temu zakupilem mate grzewczal  3 dni temu zeby rozluznily sie miesnie i mial cieplej kilka razy nataarlem  zolwika oliwa z oliwek   nie wiem czy po przeczytaniu mojego  listu nie stwirdzicie zebym lepiej oddal go do zoo chcialem  prosis  zeby ktos napisal  jaki to  gatunek zolwika  i  podal mi do jaka diete mam mu zastosowac jaka  mieszanke  ziol  gotowych kupic i co jeszcze zrobic zeby naprawic bledy opikuncze a przygod mialem z nim wiele nawet uciekl na 4 miesiace i fartem kolega go na grzybach jak byl znalazl  wlasnie moment  temu  zrobil kolejny stolec po hibernacji wiec moze wraca trawienie do normy prosze o odpowiedz pozdrawiam serdecznie i gratuluje projektu pis!!!

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
bar666 nawiązując do Twojego posta to powiem Ci szczerze, że też nie wiem od czego zacząć :) Na wstępie zapewne nie musisz się obawiać, że ktoś Ci powie żebyś żółwia oddał do zoo - jeśli jesteś w stanie sam stworzyć gadowi odpowiednie warunki nikt nie będzie Cię do oddana żółwia namawiać.

Co znaczą odpowiednie warunki?
1) Terrarium - im większe tym lepiej. Myślę, że minimum to 100/50 przy założeniu, że żółw będzie zimą spać.
2) wybieg zewnętrzny w ogrodzie bądź na balkonie - im większy tym lepiej.
3) odpowiednia dieta - zero sałaty, jabłka, namoczonej bułki, gotowych preparatów witaminowych czy żywieniowych typu biorept.
Odpowiednia dieta to rośliny polne, cykoria, roszponka, rukola zioła w okresie zimowym plus suszone roślinki polne. Wszystko znajdziesz na forum w odpowiednich działach.
4) żadnej maty grzewczej dla żółwia oraz smarowania oliwa z oliwek - takich rzeczy nie robimy :)

Powiedz, jak zimujesz żółwia?
PS. Twój żółw to żółw stepowy.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
To żółw stepowy. Dorosły, więc jak zrobisz fotkę od spodu (ogona) to Ci powiemy jakiej jest płci.

Sam już wiesz, że się nim źle opiekowałeś, to nie będę Ci tego wypisywać.

Czy żółw ma terarium czy chodzi luźno po podłodze? Bo na taki tryb życia wskazują deformacje pancerza.
Czy ma żarówkę grzewczą i świetlówkę UVB? Matę wywal, żółwia się grzeje lustrzanką od góry a nie matą od spodu.
Skorupy nie smarujemy niczym tłustym - wystarczy 1x tydzień wykąpać żółwia w letniej wodzie (temp. ok 35 stopni). Można od czasu do czasu przetrzeć szczoteczką (miękką).
Czy żółw ma wybieg letni (ogród, balkon)? Jak Ci uciekł to chyba nie był odpowiednio zabezpieczony.
Co rozumiesz przez hibernację? Żółw spał w temp. 4-5 stopni, czy drzemał pod kaloryferem przez zimę?
Co do diety to żółwie stepowe jedzą rośliny polne - śwież i suszone. Może coś już znajdziesz na zewnątrz, jak nie możesz kupić np. suszony mlecz, pokrzywę, mieszanki zuzali dla żółwi lądowych i do tego dodać rukoli, roszponki, jadalnych roślin doniczkowych, ziół w doniczkach - wybór jest ..:)
A jabłko, sałatę, bułkę w mleku czy mięso (!) oraz ten wstrętny Biorept odstaw, póki gad jeszcze żyje. Rozumię, że takie były trendy w książkach typu Żółw moje hobby - ale przez rozpowszechniane w ten sposób herezje wiele gadzin pomarło.

Aaa ..i jeszcze jedno. Ten dziób prędko mu uciąć trzeba. I pewno pazurki też.
« Ostatnia zmiana: 05.03.2014, 13:17:15 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Witaj na forum   ;D
Chciałabym krzyknąć,, Jezu Chryste " ale mogę tym obrazić czyjeś uczucia religijne zatem się powstrzymam. Dieta całkowicie do wymiany! Zanim za oknem zrobi się ciepło i wszystko zacznie kwitnąć kup na ryneczku: bazylie, roszponkę, rukolę, cykorię. Taką sałatkę wymieszaj I podaj zolwikowi. Nie podawaj żadnych warzyw ani owoców. Nigdy nie słyszałam żeby ktoś podawał mięso zolwiowi. Istny koszmar. Zero sałaty, jabłka! Musisz stworzyć zolwiowi dom - terrarium. Nie wolno mu chodzić po podłodze. Może stać mu die krzywda: zwyrodnienie stawów, roztocza, kurz, chemia, nadepnięcie nogą choćby przypadkowe. Kapiemy żółwia w letniej wodzie bez żadnych dodatków!

Offline bar666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
bardzo dziekuje za szybko reakcjie ,zaczynam dzialac czekajac na odpowiedz i czytajac tematy na tym wspanialym  forum  pokapowalem troche jakie meczarnie przzywa gadzina zapieprzam po nowy pokarm ktory  proponujecie a w wekend  zrobie terarium moja wiedza ograniczala sie wlasnie z  ksiazeczki typu hobby odniose sie do waszych odp ogolnie jesscze raz dzieki zimowal za szafkal na   podlodze lampa typu biurkowa ide  na  rynek  po cykorie rukole roszponke doniczke bazylii i suszony mlecz do zoologicznego czy kupic jesczce pokarm dla krolikow ktos jakis moze polecic terarium jakie ma miec wyposazenie jaka lampe kupic  jest jakie dobre  gotowe podloze ktore kupie u zoolog bez pytania  jego o to  jescze raz dzieki zaczne od pokarmu reszte doczytam a w wekend zaczne robic terarium dla zolwika chodz jak ktos moze to na temat tego terariumm  moze jescze podpowidz napisac pozdrawiam
 

Dodano 05.03.2014, 14:07:53 pm
dzieki za info o dziobie pazurkim  mial ciete  w tamtym tygodnie ale wterynarz widzial dziub i pytaem czy go nie obetnie o deformacji tez nic nie wspomnial tylko ze oczy ma bardzo zdrowe co za lol czy ta deformacjia skorupy jest waszym zdanie mocno zawansowana  czy jest szansa cofniecia tego procesu  lub zatrzymanie dzieki jescze raz
« Ostatnia zmiana: 05.03.2014, 14:07:54 pm wysłana przez bar666 »

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Fajnie,  że tak szybko działasz  :P ziemia ogrodowa bez nawozów jako podłoże. Żadnych karm!

Offline Tomasz-W.

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • To już 22 lat z żółwiami!!! :)
Moim zdaniem to samiczka.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Tak, to samiczka.

Co do deformacji - to żółw powinien mieć wysklepiony karapaks i podnosić wszystkie 4 łapy równo, tak, że plastron ustawia się równolegle do podłoża, Twój żółw jest rozpłaszczony z rozbudowanym przodem i mocno opuszczonym tyłem, co wskazuje, że długi czas chodził po podłożu nie dającym łapom dobrego podparcia przed co przód musiał bardziej pracować, a tył był wleczony po podłodze. Można się spodziewać, że ma też zwyrodnienia stawów.
To co się stało już się nie odstanie, natomiast trzeba gadzinę jak najszybciej przenieść na odpowiednie podłoże i dać jej duży wybieg na lato, zeby mogła chodzić i ćwiczyć łapy - to z czasem powinny się wzmocnić i zacznie też pracować tylnymi i unosić plastron nad podłożem.

Co do terro - to możesz je zrobić sam, zamówić u stolarza lub wykorzystać np. starą szafkę. Potrzeba Ci po prostu duża (z 130 x70 cm minimum) skrzynia. Spód i boki wykładasz folią ogrodniczą, plandeką i sypiesz ziemię zmieszaną z gliną. Min, 15-20 cm grubości podłoża. Ziemię możesz wykopać w ogrodzie lub kupić taką do kwiatów (tylko najtańszą, żeby nie była z kuleczkami nawozów), Można też dać torf ogrodniczy. Do ziemi/torfu dodajesz gliny - nadaje się wiążąca z wędkarskiego, w proporcji ok. 2 kg gliny na 20 litrów ziemi (mieszasz to na sucho, dopiero po włożeniu do terro zwilżasz). Podłoże ubijasz porządnie. Do tego potrzebna Ci kryjówka (z doniczki, pudełka, patyczków, sklejki - obojętnie), basen i miska na żarcie (nadają się ceramiczne podstawki pod kwiaty).
Oświetlenie/grzanie - lustrzanka (taki grzybek) - zwykle wystarcza 40 W + świetlówka UVB (ReptiGlo 10,0 UVB)
Do tego: płaski kamień pod lampę, jakieś korzenie, rośliny - wedle weny.

A dziób to mu utnij obcinakiem do paznokci, bo ona przecież jeść nie może !
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
A dziób to mu utnij obcinakiem do paznokci, bo ona przecież jeść nie może !

Z tym dziobem to bym się tak nie zapędzał. Przy złym ustawieniu obcążków cała listwa może pęknąć i żółw do zabiegu... ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Wege bardzo dobrze to ujął! Lepiej iść z zolwiem do weta i to dobrego! Już nie raz czytałam o sytuacji, kiedy lekarz źle odciął pazury aż krew tryskała  :(

Offline bar666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
hej all caly czas  cos od dzis zuska  na innej  diecie zyje salatka z roszponki bazylii cykorii wszystko wiagnela nie mala porcjie chyba bazyliia jej podpasowala naj moze ktos rzuciic okiem czy  suchy pokarm dobry wybralem z.podstawowe sklad z.mniszka babki ,,melisy ,miety ,pokrzywy  rumianek  kwiat nagietka korzen cykorii i drugie opakowanie suszony lisc i ziele pokrzywy , tak myslaem ze to na  drugi posilek  by miala czy  skropic  woda  suche ziola , zaraz jade na  obciecie  dzioba  trohe  strah  bo bylem  u tych gosci  i  twierdzili  ze jest ok z  gadzinal  ,a  dzieki wam  zmieni jej sie  tryb jescze raz thx, sprawa  terarium  mi sie  przedluzy  do  nastepnego  tygodnia  tak myslalem  ze  do  tego  czasu  karton  z  ziemia  plus lampka no i prosze  o  p,odpowiedz  jaka  lampe  kupic juz  pod terarium  a  bedzie  duze okoolo  dl 1.8 szer 1,2  ,  a  mozna  prosic  nr. konta  na  ktory  przeslac  mozna kesz na julka

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Skoro wet twierdził , że wszystko jest ok to ja bym na twoim miejscu nie miała do niego zaufania za grosz. A jak Ci uszkodzi szczękę gada? Wiesz jak wtedy zwierzę cierpi! Skąd jesteś? Może ktoś z forumowiczów by pomógł!

Offline bar666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 1
tak ci weterynarze pojechalem  do  centrum weterynari w ostrowie wielkopolskim gdzie dotad nie bylem i to strzal w  dych super faowcy  zuzka po zabiegu pani weterynarz zahowala sie odpowiednio czesciowo skrocila  nic na sile  za mesiac mam  podjechac ponownie  po trohu sciela a i kal  takze przy okazji do badania pobrala ocenie sami efekt zabiegu gdzie ten nr konta sie znajduje ,powiedzialem jej o zmianie diety no i powiedziala  zebym  stopniowo pokarm  dawal  czyli  przez jakis czas  bazylie  a poznie j  dodawal  po trohu  reszet  nowych  ziol z diety

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Susz najlepiej zalać wrzącą wodą na noc i pozostawić do rana, aż zmięknie. Taką mieszankę możesz połączyć z suróweczką o której wcześniej wspominałam. Żółw prędzej czy później coś skubnie, a dzięki temu zacznie się przyzwyczajać do nowej, lepszej diety :)

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Kup jeszcze żółwiczce może taką ceramiczna bądź kamienną miseczkę chyba że taką posiadasz to wtedy samoistnie będzie sobie ścierała dziobek i pazurki :) dla Mnie ona i tak jest śliczna i super że tak szybko działasz odnośnie poprawy jej warunków :) jak będziesz urządzał terrarium to też pamiętaj o kamieniach najlepiej dość płaskich położonych pod lampą grzewczą bo na Nich żółwie bardzo lubią się grzać :) trzymam za was kciuki :)
 

Dodano 07.03.2014, 10:07:17 am
Dane do przelewu na Julianka przesłałam ci w wiadomości prywatnej a ta wiadomość dostałam od Tosi :) Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 07.03.2014, 10:07:17 am wysłana przez siwusek250 »