Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:51:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak duży żółw dla początkującego?  (Przeczytany 5682 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Jak duży żółw dla początkującego?
« dnia: 03.08.2007, 19:59:24 pm »
Witam ponownie :) Założyłam now wątek, bo zależy mi, abyście odpowiedzieli jeszcze dziś. Jutro z samego rana wybieram się do miejscowości położonej ok. 30 km ode mnie po to, aby "zamówić" żółwia :/ Głupio to brzmi, ale muszę poinformować panią z dobrego, sprawdzonego sklepu zoologicznego, żeby jadąc po towar sprowadziła mi żółwika, a ja wezmę go za jakieś dwa tygodnie. Tylko ja zupełnie nie wiem jaki powinien być ten żółw? Nie chcę brać dużego, dorosłego żółwia, chcę go chować od małego, ale boję się, że wezmę nieodpowiedniego :( Jaka powinna być jego wielkość, żeby najlepiej dostosował się do nowych warunków i mógł mieszkać u mnie???
Proszę o szybką odpowiedz.
P.S Przepraszam, że ta wiadomość bez składu i ładu, ale jestem tak zdenerwowana, że się tego nie dowiem, a ta pani w sklepie wciśnie mi jakiś kit.
Proszę o pilną pomoc.
Pozdrawiam :)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jak duży żółw dla początkującego?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.08.2007, 10:44:24 am »
Lepiej spradź czy żółw jest zdowy z jakiego źródła i czy ma papiery bo to jest największy problem, a co do wielkości to powiedz, ż echcesz młodego żółwi, a ona przywiezie i tak to co ma, więc tu akurat wielkość nei gra roli tylko kondycja i to jak się nim będizesz zajmowała.

Offline Martyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Jak duży żółw dla początkującego?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.08.2007, 14:38:00 pm »
Tak właśnie zrobiłam, bo właśnie wróciłam spowrotem. Widziałam, że mają jednego młodego żółwia, wyglądał na zdrowego. Wiem, że jest z dobrego źródła, więc tu akurat nie ma problemu. Chciałam wziąść go już dziś, ale jeszcze nie mam terrarium, no i za tydzień czeka mnie tygodniowy wyjazd, więc wolę sie nim zająć, a nie wyjeżdżać...Dlatego wezmę jakiegoś żółwika...dopiero za dwa, trzy tygodnie. Dzięki za radę :*

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak duży żółw dla początkującego?
« Odpowiedź #3 dnia: 06.08.2007, 22:29:39 pm »
Nie wiem czy wątek jeszcze aktualny, ale dopiero teraz zdołałam zajrzeć i coś napisać.
Nie mam wiele do dodania. Ogólnie ciężko ocenić stan zdrowia żółwia na pierwszy rzut oka, oczywiście można domniemać że jest zdrowy jeśli nie ma widocznych deformacji, łuszczącego się pancerza, "mętnych" oczu, jest żywy i ciekawski. Na ogół żółwie w sklepach zoologicznych nie mają dobrych warunków, ale z reguły przebywają tam dość krótko, więc fatalna dieta, niedobór wody, niewłaściwe podłoże i inne złe czynniki nie są w stanie wyrządzić widocznej szkody. Chociaż różnie może z tym być, zależy od przypadku. Poza tym im żółwik młodszy tym zdrowszy (biorąc pod uwagę ewentualnie krótki czas działania tych niekorzystnych czynników) ale z drugiej strony młode osobniki są wrażliwsze, delikatniejsze i zdecydowanie najbardziej "podatne" na działanie czynników zewnętrznych.

Bardzo ważną rzeczą na którą powinnaś zwrócić uwagę kupując żółwia jest jego pochodzenie i związana z tym legalność. Zatem żółw musi mieć odpowiednie dokumenty. Kupując żółwia z przemytu nie tylko zwiększasz jego skalę i przyczyniasz się do cierpień tych zwierząt ale także łamiesz prawo i kupujesz żółwia który przeszedł ogromną traumę. Mogą być z nim różne problemy...

To jest też odpowiedź na Twoje pytanie jaki powinien być żółw by dostosował się do mieszkania u Ciebie i nowych warunków - najlepiej młody i tylko i wyłącznie z wiadomego źródła - w moim odczuciu najlepiej też by był wykluty i wyhodowany w niewoli.
« Ostatnia zmiana: 03.10.2007, 19:18:47 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU