Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 31.05.2024, 11:38:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?  (Przeczytany 25422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« dnia: 14.02.2009, 22:06:21 pm »
trzy lata temu dostałam żółwia od kogoś kto nie wiedział ile on ma lat. przez cały czas pobytu u mnie urósł zaledwie 2 cm ale bardzo zmężniał i waży teraz o 50% więcej niż wtedy. Ale ile może mieć lat..

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #1 dnia: 14.02.2009, 22:36:26 pm »
Witaj na forum :)

A jaki to gatunek żółwia i ile mierzy po linii prostej jego karapaks? Wstaw jego fotki i podaj wymiary to spróbujemy określić, ale od razu powiem, że bywa z tym problem bo żółwie rosną różnie w zależności od bardzo wielu czynników. Generalnie nie powinny jednak rosnąć za szybko.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #2 dnia: 14.02.2009, 23:18:11 pm »
Z tą wagą to też trochę nie bardzo brzmi.. Nie wiem jak wygląda jego dieta, ale jeśli podstawą jest sałata i inne warzywa, owoce to zapraszam do poczytania artykulików na stronie głównej ;)
Wstaw fotki może coś wymyślimy, ale tak jak pisała Beata, ciężko określić wiek żółwia. Jet taki jeden sposób, przyrosty na skorupie policzyć, tak mniej więcej jak to liczy się wiek drzewa  ;)

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2009, 11:29:59 am »
cześć dzięki za odpowiedż. Narazie z przyczyn technicznych nie mogę przesłać fotek Macieja, gdy tylko to będzie możliwe to na pewno się nim pochwalę. Co do jego diety to w poprzednim domu był żywiony wyłącznie sałatą tak że dopiero gdy przyszedł do mnie poznał smak eróżnych innych warzyw i owoców. Uwielbia arbuza i kapustę pekińską i może dlatego tak przytył. Waży 600 gram przy długości 16 cm. Jest wesoły, strasznie psoci a jak mu się coś nie podoba to potrafi podejść i ugryżć mnie w palec.

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #4 dnia: 15.02.2009, 11:42:30 am »
cześć Beata jeżeli coś żle napisałam to eybacz ale jeśli chodzi o forum dysk. to jestem neofitką. Pytałaś o wymiary Macieja długość karapaksu 16 cm waga 600 gram . Narazie z przyczyn technicznch nie mogę pokazać jego fotek, jak tylko to będzie możliwe na pewno chętnia się pochwalę. Zapomniełabym o najważniejszym - Maciuś to żółw stepowy.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #5 dnia: 15.02.2009, 11:59:23 am »
Znam takiego, co gryzł po palcach i po nogach człowieka. Ale też pierun jeden zawsze polował na moje świnki morskie, i tak za nimi latał po pokojach, że rozstawiał je po kątach i nie mógł się zdecydować, którą gryźć. A że gryzł i biegał za nimi  to była prawda, bo zawsze tak robił i mam zdjęcia. Jedno zdjęcie jest z futerkiem w pysku, bo nie zauważyłam, niestety, jak ugryzł. Od tamtej pory już bardzo pilnowałam tego wściekłego drapieżnika. A świnki na sam jego widok natychmiast uciekały. On też gryzł wszystkie inne żółwie, z jakimi go zapoznawałam dla rozrywki, i te żółwie od niego uciekały gdzie pieprz rośnie, a mi było wstyd przed właścicielami. On robił też inne straszne rzeczy, ale o tym mogę już opowiedzieć w osobnym wątku, który nawet kiedyś chciałam założyć na temat śmiesznych i niezwykłych wybryków naszych żółwi.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #6 dnia: 15.02.2009, 12:25:10 pm »
Jak na tak dużego żółwia to urósł za dużo. Żółwie to są takie szalenie ascetyczne stworzenia, stepowe szczególnie, dlatego karmione zbyt energetycznym i niedostosowanym do ich układu pokarmowego pożywieniem rosną za szybko, deformują się a ich narządy wewnętrzne chorują. Zdaję sobie sprawę że dla osoby, która nigdy wcześniej nie słyszała o tym taka informacja a nawet natłok nowych informacji to może być szok, ale zapewniam Cię że stopniowo się w tym odnajdziesz i zobaczysz poprawę w stanie zdrowia żółwia. Ponieważ kwestie żywieniowe można by omawiać długo a ten krótki post i tak nie jest w stanie opisać wszytkiego napiszę tylko krótko w punktach a resztę doczytaj proszę w artykułach na stronie głównej:
- żółw powinien jest tylko lub prawie tylko rośliny polne i zioła
- żadnych owoców
- warzyw w zasadzie też, ew. rzadko i niektóre
- bardzo ważny jest stały dostęp do świeżej wody

Gryzienie w palec to u żółwi zwyczajna ciekawość i badanie świata, nic więcej  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #7 dnia: 15.02.2009, 13:53:49 pm »
No to jestem załamana.Myślałam że to dobrze że on wszystko zjada.Zupełnie zrezygnował z sałaty czasem nawet podchodzi do psiej miski tak jakby cvhciał sobie coś podjeść. Słyszałam że od czasu do czasu można dawać kawałek surowego mięsa. Czy to prawda, bo Maciej je uwielbia, ale tylko wtedy gdy karmię go z ręki. Chyba go za bardzo rozpieściłam. Jeszcze jedno: skad się wzięło powiedzenie o żółwim tempie? Przecież latem to on potrafi całymi godzinami łazić w tę i z powrotem i wcale nie porusza się wolno. W lipcu przyszła do mnie znajoma i przyniosła swojego pupila - samiczkę. Byłyśmy ciekawe co się stanie. No i Maciuś pięknie się popisal, bo najpierw ją obsyczał a potem zrobił się taki wysoki, podniósł skorupę do góry i ugryzł ją w łapę.Wredny, prawda?

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #8 dnia: 15.02.2009, 13:57:22 pm »
Nie, żółwie stepowe nie mogą jeść mięsa. Nawet odrobiny. Przeczytaj dział żywienie, a wszystkiego się dowiesz.
Cytuj
czasem nawet podchodzi do psiej miski
Czy to oznacza, że chodzi po podłodze? Bo jeśli tak, to  niedobrze. Napisz coś więcej o warunkach Twojego żółwika.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #9 dnia: 15.02.2009, 15:00:56 pm »
Mięsa nie wolno dawać ani niczego z dużą ilością białka. Żółwie stepowe nie potarafią trawić zbyt dużej ilości białka maja inny układ pokarmowy niż ssaki. Inaczej też funkcjonuje układ wydalniczy (wydalają kwas moczowy), po to by oszczędzać wodę. Trawienie białka zuzywa masę wody i w efekcie żółwia odwadnia, powoduje szybki wzrost przez co tworzą sie deformację i choroby koścca związane z uwalnianiem dużych ilości wapnia do krwi w szczególności z uwagi na współwystępowania uniemożliwiającego przyswajanie wapnia fosforu. Wysokobiałkowa dieta niszczy bardzo obciąża ich wątrobę powodując jej uszkodzenie, a także nerki (osadzanie się kamieni nerkowych, nagromadzenie się produktów przemiany materii wskutek chronicznych niedoborów wody). Jest to bardzo żłożony proces i trudno to dokładnie wyjasnić bez szczegółowego rozpisywania się na temat funkcjonowania narządów wewnętrzych żółwia, dlatego trzeba pamiętać - białka jak najmniej, za to dużo błonnika - tego potrzeba żółwiom. Ważny jest też stosunek wapnia do fosforu, zawartość witamin. Można w skrócie powiedzieć że zioła na ogół spełniają te wymagania dlatego zaleca się karmienie żółwi lądowych zasadniczo tylko nimi.   

Co do zachowania żółwia to widzę że często ludzi próbują przypisać im jakieś spersonifikowane zachowania, ew. emocje itp. Niestety żółwie nie zachowują się w ten sposób. ich psychika jest dość prosta - kieruje nimi instynkt i hormony. Najczęstsze ich "emocje" to strach (instynkt samozachowawczy), ciekawość i pewien rodzaj agresji zw. z zachowaniami godowymi. Sądzę że tak było i w tym wypadku z psem.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #10 dnia: 15.02.2009, 16:26:40 pm »
Może żle się wyraziłam pisząc że Maciej chodzi po podłodze. Chodzi po ziemi i oczywiścia tylko latem. Mam duży ogród a w nim specjalny wybieg dla niego z dużą ilością atrakcji w postaci trawnika pełnego mleczy itp, małej "rzeczki" i piaskownicy gdzie może ćwiczyć swoje podkopy. A Ze w ogródku bywa również Ksenia /moja psina/ no to zdarza się tak że Macieja korci jej miska z puriną.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #11 dnia: 15.02.2009, 17:11:29 pm »
A to fajnie. Wybieg świetna rzecz. Na pieska uważaj.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #12 dnia: 15.02.2009, 18:30:02 pm »
Spokojna głowa moja Ksenia boi się Macieja.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #13 dnia: 16.02.2009, 09:25:26 am »
to jak z tym wiekiem gada?

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia i prawidłowe tempo wzrostu?
« Odpowiedź #14 dnia: 16.02.2009, 12:56:47 pm »
dokładnie nie wiem,ale weterynars stwierdził, że może mieć około 8 lat. Nie wiem, czy mu wierzyć, nie wyglądał na specjalnie przekonanego.