Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 02.05.2024, 23:33:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znalazłam żółwia, co dalej?  (Przeczytany 22872 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Znalazłam żółwia, co dalej?
« dnia: 04.07.2009, 17:29:48 pm »
Witam !!!

Trafiłam  na forum przez czysty przypadek.Wczoraj moja siostra w ogrodzie swoim znalazła oto tego obywatelkę.Uciec raczej nie mógł bo siostra dookoła ma murek i sprzodu płot. Ma przerośnięty dziobek i pazurki.W poniedziałek bedę dzownić do weta . Ogólnie nie wiem co podawać . Akwarium miałam po rybkach o wymiarach 80x40 .Wysypałam piaskiem dla żółwi i grysem ozdobnym białym . Panna Pepa tak ja nazwałam jest z tego nawet zadowolona. Siostra dała mi marchew i sałatę lodową .No sałatę wcina . Cały dzionek była na trawie przed domem . Zastanwiam się co dalej czytałam żę powinna jeść zioła i tym podobnym .Pierwszą rzeczą jaka dziś Pepie zrobiłam to kąpiel i wiecie co była zachwycona . A jak jest zła to prycha. Polubiłam gadzinę i wątpie , że ktoś po nią się zgłosi. Teraz to wyglada całkiem klawo niż wczoraj . Była zaniedbana .Zastanawiam się co można dać do jedzenia.W zoologicznym pani powiedziała zę wszystko co zielone i wszystkie owoce tu czytam co innego .Jestem osobą taką zę kocham zwierzęta mam psa i rybki i dla mnie to nie problem .Chcę żeby była tylko szczęśliwa . Planuję kupić nasiona ziół typu tymianek i oregano ( czytałam w necie że lubią ) i wsiać do doniczek aby miała ciągle świeżę. Jednak co proponujecie zielone . Może byc natka pietruszki czy koperek. Sałata wiem , zę odpada . Kupiłam też gotową karmę spróbuje dać z czasem . Mam zamiar kupić też zioła suszone firmy Herbal Pets. Mam takie zapu\ytanko co z woda i jedzeniem mam podstawkę do jedzenie a wodę co z nią ? śwoja drogą ludzie ci co ja wyrzucili sa podli jak nawet ktoś się znajdzie co szczerze wątpie to nagadam im. Już mam psa przybłędę , potem był kot znajda i teraz pannica Pepa . Acha po kąpieli dałam na skorupę wazeline kosmetyczną i nabrałą tego blasku. Bo tak była matowa. Nie wiem ile ma lat a średnica skorupy to 16 x 17 cm.I na końcu jest sprawa prawdopodobnie za mięsąc wyjedżam na wieś i tak sobie myslę zę pannicę mogłabym wziąść śmiało . Będę jechać z mężem samochodem . Czy w zwiazku ztym na takie wycieczki można by ja przewozić np. w klatce. Tam by sobie mieszkała . A czytałam ze piasek jest złym pomysłem . a można dać takie sianko dla gryzoni do kupienia w zoologicznych . Jestem dobrym człowiekiem wolę żęby u mnie mieszkała niz u ludzi takich co nie umieją czytać . Jaka książke  w miare tanią .A to pannica

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.07.2009, 17:53:55 pm »
Witaj! Bardzo fajnie, że zajęłaś się żółwikiem.

Dobrze, że żółw siedzi w ogródku na słońcu- to dla niego bardzo dobre. Zabezpiecz jednak ten teren dobrze, by nie uciekł. Jeśli chodzi o dietę, to z warzyw i owoców zrezygnuj. Podobnie jak z sałaty. Teraz mamy porę roku, która daje duże możliwości jeśli chodzi o dietę dla żółwia- na stronie głównej znajduje się wykaz polnych roślin- od mniszka lekarskiego, po przeróżne, przeróżne roślinki, dość proste do znalezienia.

Kąpiele są zdecydowanie wskazane, gdyż żółw może być odwodniony- nie wiadomo ile się samemu włóczył po świecie. Natomiast nie smaruj skorupy oliwką- to źle wpływa na skorupę. Nie szkodzi, że jest matowa, lub trochę "porysowana". Dla tak dużego żółwia terra 80 na 40 to trochę mało. Na szczęście jednak pogoda teraz dopisuje i spokojnie można trzymać dziewczynkę na dworze. Masz zatem dużo czasu na przygotowanie dużego terra na chłodniejsze pory roku.

Co do podłoża to proponuję wykopać kawałek darni- jest to najlepsze i najtańsze podłoże.

Przeczytaj dobrze nasze forum i stronę główną. z pewnością dowiesz się tutaj wielu pomocnych rzeczy.

Pozdrawiam
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.07.2009, 18:27:33 pm »
Hej kukułka,

witaj na forum. Fajnie, że do nas trafiłaś. Z tego co piszesz wynika, że już się żółwiem zajęłaś. Na kilka rzeczy chciałbym jednak zwrócić uwagę, bo wydaje mi się, że możesz o nich nie wiedzieć. Na temat weterynarza nie będę się rozpisywał, bo tak jak sama stwierdziłaś wizyta chociażby ze wzgl. na pazury i dziób jest konieczna.

Pierwsza sprawa to odpowiednie żywienie. Żółw stepowy (bo takiego masz) jest w stu procentach roślinożerny. Jego dieta składa się głównie z roślin polnych, tj. z babki, mleczu, koniczyny, kwiatów maku itp., a nie z warzyw i owoców tak jak Ci źle powiedziano!!! Nie chodzi tu tylko o zwykłą sałatę, ale i o sałatę lodową, a także pomidory, marchewki, jabłka, truskawki itp. itd. Rzeczy te nie powinny mieć (podobnie jak gotowane jajka i twaróg) miejsca w menu żółwia  :-X  Wykreśl je raz na zawsze, bo więcej one żółwiom szkodzą niż pomagają. Taka jest prawda ;) To samo dotyczy gotowej suchej karmy, którą zakupiłaś w sklepie!

Druga sprawa to odpowiednie miejsce, w którym trzymasz żółwia. Do tego celu najlepiej nadaje się wybieg zewnętrzny, jeśli oczywiście masz swój ogród, bądź dobrze urządzone terrarium. Z tego co wywnioskowałem to masz swój ogród. Stwórz w nim żółwiowi dobrze zabezpieczony wybieg, aby mógł on korzystać z promyków słońca. W chłodniejsze dni możesz zabierać go do domu, do terrarium, które też musi być dobrze przygotowane. I tutaj na podłoże nie nadaje się w zupełności to, co kupiłaś już w sklepie zoologicznym. Do tego celu nadaje się zwykła ziemia z łąki lub najlepiej kawałek wykopanej darni. Na wierzch możesz ewentualnie dorzucić żółwikowi trochę sianka i tyle. Oczywiście możesz do terrarium włożyć kilka większych kamieni, korzenie itp. Wtedy żółw będzie potrzebował promiennika światła i ciepła. Do tego dochodzi jeszcze z reguły promiennik UV. Jeżeli jednak żółw w lecie większość czasu spędza na wybiegu, to lampkę UV możesz dopiero zainstalować na jesień, wtedy kiedy nie ma już praktycznie słońca.

Co do nasion, które zamierzasz kupić, to powiem Ci szczerze, że raczej nie warto. Rzadko kiedy żółwie jedzą tymianek, oregano, czy inne zioła kuchenne. Możesz je ewentualnie posadzić na wybiegu u żółwia, ale raczej w celach dekoracyjnych niż konsumpcyjnych. Kup do tego celu najlepiej już gotowe podrośnięte rośliny.

Woda też jest oczywiście bardzo ważna. Co prawda żółwie stepowe nie piją tak często, ale dostęp do niej powinien być cały czas zapewniony. Musi to być jednak pojemnik raczej stabilny, bo zwykła podstawka plastikowa jest za lekka i żółw będzie ją w kółko przewracał.

Co do wycieczki na wieś z żółwiem to napisz ile będzie trwała jazda? Nie powinna być ona mimo wszystko zbyt długa bo żółwie wbrew pozorom są bardzo delikatne i szybko się stresują. W każdym razie żółwia możesz przetransportować w jakimś przestronnym pojemniku (karton itp.). Dno możesz wyścielić np. trawą. Jeżeli nakryjesz żółwia dodatkowo jakąś lekką tkaniną to powinien on być raczej spokojniejszy. W innym przypadku może on cały czas próbować się wydostać.

Książek nie kupuj żadnych! Tutaj na forum dowiesz się wszystkiego co Twojemu żółwiowi do szczęścia potrzeba  :)

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz. Starałem się raczej na wszystkie odpowiedzieć, ale może mi coś umknęło...  ;)
« Ostatnia zmiana: 04.07.2009, 18:29:47 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 04.07.2009, 19:45:36 pm »
Dziękuję za zainteresowanie i sprawa wyglada tak większego akwarium raczej nie bedę mieć bo nie mam miejsca w domu mam tylko salon i tam już takie duże akwa z rybami . Tak myslałam co do jedzonka no nic kupiłam chyba od tego nie umrze ani się nie rozchochuję pannica . a co do roślin . Chodziło mi bardziej o coś takiego :
http://www.allegro.pl/item668521498_herbal_pets_karma_ziolowa_zolw_ladowy_standard.html
http://www.allegro.pl/item673999385_herbal_pets_karma_ziolowa_zolw_ladowy_premium.html
no dodtakowo wyprawa na łąki . Aco do podłoża to moge na to położyć te sianko co są przeznaczone dla gryzoni .A co do podrózy bedzie ona trwała około 4 godzin w jedną  stronę a tam na miejscu jakieś 7 dni . Jeszcze nie wiem dokładnie kiedy ale na początku sierpnia. A karton spoko i mam tkaninę co ją uspokoi . Lapma bedzie kombinowana w poniedziałek . Będzie to taka co dobrze nagrzewa.
Dziękuję bardzo za rady . Co moge położyć na wierzch tego piasdku a co z wodą przecież chyba nie ma podełek dla naszych pupili . Jak miałam królicę to miała poidełko w siatce zamontowaną , ale tu tej opcji nie ma . co do ogrodu to mam wszędzie trawę i raczej moge wykobinować wybieg ale to za jakiś czas jak wróci mąż .A tak wiekowo to ile może ta pani mieć na moje oko około 20 -30 lat. Sałata wiem nie powinna być , szkoda mi to co jest wywalać na podłozę i moze czymś przykryć aby nie miała dostępu a mogła być kora taka co wysypawana jest pod iglaki .Prosze o radę . A swoją drogą panna Pepa została przechrzczona na Balbina.Ja  ja tylko trochę posmarowałam i koniec . Pozdrawiam i witam serdecznie.

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: 04.07.2009, 20:10:00 pm »
tak ja radziliście przeglądam to wszystko i zauważyłam takie coś takiego niby dla królika , ale chyba i pasowało by Balbinie
http://animalia.pl/szukaj.php?search=zuzala&submit.x=10&submit.y=22
A dużo osób kupuję tutaj w tym sklepie bo ja chyba kupiE bo i jest dla psa i rybek .

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 04.07.2009, 20:43:10 pm »
tak ja radziliście przeglądam to wszystko i zauważyłam takie coś takiego niby dla królika , ale chyba i pasowało by Balbinie
http://animalia.pl/szukaj.php?search=zuzala&submit.x=10&submit.y=22
A dużo osób kupuję tutaj w tym sklepie bo ja chyba kupiE bo i jest dla psa i rybek .
Oj przepraszam za zamieszanie ,ale cóż poradzę.Poniżej podam linki do rzeczy co mnie bardzo zaciekawiły i myślę , że po wymieszaniu wszystkiego wyszłoby całkiem całkiem ciekawe jedzonko dla panienki .
http://animalia.pl/produkt,6127,657,Zuzala_Skrzyp.html - Nad tym się zastanawiam ,ale chyba nie.
http://animalia.pl/produkt,4504,657,Zuzala_Mniszek_lekarski_(mlecz).html
http://animalia.pl/produkt,4513,657,Zuzala_Babka_lancetowata_suszona.html
http://animalia.pl/produkt,7597,657,Zuzala_Koniczyna.html
http://animalia.pl/produkt,4506,657,Zuzala_Liście_truskawek_suszone.html  - niekoniecznie -ta sama opcja co przy liściach porzeczki
http://animalia.pl/produkt,4510,657,Zuzala_Pokrzywa_suszona.html
http://animalia.pl/produkt,4509,657,Zuzala_Liście_porzeczki_czarnej_suszone.html  -  tutaj mogę mieć świeże i sobie ususzyć tylko czy moge to zrobic w piekarniku i jak  .
http://animalia.pl/produkt,14941,657,Herbal_Pets_Płatki_kwiatów.html
http://animalia.pl/produkt,13721,657,Vitakraft_Vita_Verde_pokrzywa_i_rumianek_dla_gryzoni.html
http://animalia.pl/produkt,4496,657,Zuzala_Sianko_z_ziołami.html
http://animalia.pl/produkt,14591,120,Herbal_Pets_Zioła_standard.html
Kwiaty malwy to te co w ogródkach czasem rosną bo jak tak to spoko mam trochę u siebie
http://animalia.pl/produkt,3067,Trixie_Sepia_mała.html
mogę mieć dostęp do prawie wszystkich i je ususzyć a teraz podawać świeże. Ale myslę ,że na czas od września do kwietnia to jak znalazł.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.07.2009, 11:57:58 am »
Hej kukułka,

jeśli chodzi o rośliny, które wybrałaś to jest to w większości bardzo dobry wybór. Oczywiście w lecie powinno korzystać się z okazji i podawać żółwiowi jak najwięcej świeżej zieleniny, ale dla urozmaicenia diety takie suszki też są jak najbardziej wskazane. Najczęściej podaje się je jednak w okresie jesiennym lub zimowym, jeżeli żółw oczywiście nie zimuje. Od razu muszę Cię przestrzec, że nie wszystkie żółwie chętnie je jędzą i czasami musi upłynąć trochę czasu, zanim się do nich na dobre przekonają.

Sporo tych roślin wybrałaś. Ja na Twoim miejscu wybrałbym na początek np. tą o to mieszankę http://animalia.pl/produkt,14591,120,Herbal_Pets_Zio bo jest ona najbardziej praktyczna. Ta wydaje mi się też interesująca  http://www.allegro.pl/item673999385_herbal_pets_karma_ziolowa_zolw_ladowy_premium.html#gallery , ale nie wiem co tam jest dokładnie w środku?!  Dzięki mieszance będziesz mogła zaobserwować co tak na prawdę Twojemu żółwiowi najlepiej z tych wszystkich rzeczy smakuje. Dietę możesz urozmaicić o kwiaty malwy, o których pisałaś lub o kwiaty równie chętnie zjadanego hibiskusa. Najważniejsze aby rośliny, które żółwiowi serwujesz nie były nawożone! Słusznie zauważyłaś, że Twój żółw będzie potrzebował również sepię, bogatą w wapno muszlę mątwy. W nią też powinno się koniecznie każego żółwia zaopatrzyć!

Wracając do podróży to tak jak wcześniej wspomniałem możesz przewieźć żółwia np. w jakimś kartonie, pudełku po butach lub w jakimś pojemniku plastikowym, który dostaniesz np. w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. 4 godziny podroży nie jest mało, ale jak wszystko dobrze przygotujesz, to się żółwiowi przez ten czas nic nie powinno stać. Spód pojemnika wyściel np. trawą i dalej postępuj mniej więcej tak, jak Ci napisałem we wcześniejszym poście.

Terrarium powinno przypominać środowisko żółwia. Na darń, ewentualnie ziemię, a nie piasek, tak jak pisałaś, możesz położyć troszkę siana, włożyć jakiś korzeń do wspinaczki, parę kamieni, możesz posadzić również jakieś nietrujące rośliny czyli wszystko to, co żółw ma na wolności. W terrarium nie powinno również zabraknąć poidełka. Możesz do tego celu użyć np. jakąś podstawkę do kwiatków, ale najlepiej jakąś taką ciężką (ceramiczną, itp.), bo inaczej żółw ją po chwili przewróci. Na pewno coś w sklepie znajdziesz.

Wieku żółwia nie da się tak łatwo określić. Za dużo czynników o tym decyduje. Wpływ na to ma nie tylko żywienie, ale i warunki hodowli, a nawet i hibernacja, którą żółwie stepowe powinny odbywać każdej zimy. Do tego tematu jeszcze jednak dojdziemy. Najważniejsze aby teraz stworzyć żółwikowi dobre warunki ;)
« Ostatnia zmiana: 05.07.2009, 12:06:03 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #7 dnia: 05.07.2009, 13:08:10 pm »
witaj dzięki też sie przymierzałam na ta mieszankę .Z herbal pest . A co do podłoża chm tak myslę zę ten grys mogłabym wyparzyć i dorzucić do akwa . Zauważyłam że Balbina lubi piasek , ale jest o zgrozo nie pratyczny . chyba pójdę jutro na łąkę do lasu .Myślałam też o kamieniach jednak płaskich i gładkich . Mam rzeke po drodzę i kamieni trochę z akwa . Znów tak teraz myslę co z tym akwarium dla niej zmienić nie zmienię to raz a dwa czym zrobić ścianki aby ja nie stresować . Myslałam o jakieś tapecie najzwyklejszą i rpzykleiść od strony zewnętrznej . Taką jakby imitację ciekawą chociaż dwie scianki tylko i boczną i częśc drugiej bocznej . Bo co można jeszcze zrobić . Zastanawiałam się aby wysiać też część tam gdzie piasek .Jednak boje żeby gadzinka mi nie wykopała nasionek. Wiem żę ma być podłozę o wysokości conajmnie 10 cm . Ot uwielbia kopać . Moje ma   36 cm i trochę by było przy dużo.te 10 cm .A można zwykłę ziemię ogrodową która jest dostępna w sklepach . Kurcze sama nie wiem chce aby pannica miała dobrze. Tak ceramiczna i jeszcze wkopana w piasek powinno być okey .Dziękuje za rady .

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #8 dnia: 05.07.2009, 13:36:27 pm »
Piasek jest rozwiązaniem jednym z najgorszych. Bardzo często przykleja się on do jedzenia i może doprowadzić do zaczopowania. Żółw stepowy nie jest żółwiem pustynnym. Stepy porośnięte są trawami i takiego podłoża potrzebuje każdy żółw stepowy. Najlepsza byłaby darń. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ziemię ogrodową to wykop ją sama z ogródka (np. z kretowiska), ale nie kupuj! Większość ziem dostępnych na runku jest ze szkodliwymi dla żółwi nawozami. Ziemie te są bowiem przeznaczone w pierwszej kolejności dla kwiatków, a nie na ściółkę dla zwierząt. Grubość podłoża powinna wynosić min. 10 cm., ponieważ żółwie stepowe bardzo lubią kopać w ziemi  ;) Możesz posadzić jakąś trawę (nasiona). W terrarium nie będą one jednak rosły za dobrze i może tak być, że żółw je szybko wykopie lub zgniecie. Dlatego polecam Ci darń, z podrośniętą już trawą.

Co do terrarium to poproś kogoś, aby je najlepiej zbudował, bo akwarium nie jest za dobrym pomysłem. Budowa jest prostsza niż się może wydawać. Potrzebujesz tylko kilka desek: na spód i ściany i gotowe. Na spód idzie folia, aby deski nie spleśniały, a na ściany jakaś fototapeta. Takie terrarium jest lepsze i praktyczniejsze niż to ze szkła. Ale nie ma sensu trzymać żółwia w terrarium skoro masz swój ogród. Przy ładnej pogodzie powinien on być na zewnątrz.   
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #9 dnia: 05.07.2009, 14:00:11 pm »
ogród dziele ze sąsiadami , jednak już się przygladam aby coś wykombinować . A co terriarium chm niby masz rację narazie musi być tak jak jest bo jestem sama a mąż w niemczech z wróci pod koniec lipca choć mogłabym sama zbudować a deski coś by się znalazło . Widziałam takie ze szybką , el raczej odpada .Sugierujesz taka dużą skrzynie z desek tak . Chm ciekawy pomysł a ile by musiało być długie dla panny conajmniej . A mogło by stać na podłodze. Fakt moge sama wybudować ,albo dać zajęcie bratu i jego koledzę . No nic musze coś wykąbinować , a tak pomysląłm skoro klatka odpada to może koszyk  wiklinowy ?
myślałam o czymś takim
« Ostatnia zmiana: 05.07.2009, 14:08:03 pm wysłana przez kukułka »

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #10 dnia: 05.07.2009, 14:32:43 pm »
Terrarium im większe tym lepsze. Nie wiem jakie masz możliwości, jeśli chodzi o miejsce. W kżdym razie chodzi o to, aby żółw mógł się w nim swobodnie poruszać. Jeżeli Twój żółw ma ok. 16 cm długości to ja nie robiłbym mu terrarium mniejszego niż 100 cm x 70 cm. Sama musisz jednak zadecydować w zależności od przestrzeni. Dla przykładu wstawiam link do mojego terrarium: http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/terrarium-dla-dwoch-malych-grekow/ , gdzie możesz sobie zobaczyć nie tylko zdjęcia ale i porównać wymiary. Ja swoje też zbudowałem na podstawie zdjęć znalezionych w internecie. Tutaj je podpatrzyłem : http://www.freeshop-web.de/cgi-bin/shopserver/shops/s000261/index.cgi?aktion=artikel&ps=2966&subid=3043  (kliknij ma miniaturkę zdjęcia z prawej strony)

Koszyk na transpotrt wydaje się też całkiem ok. Może będzie on nawet lepszy niż kartonowe pudełko, bo jest bardziej wytrzymały i zapewni lepszą wentylację powietrza  :)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #11 dnia: 05.07.2009, 14:42:49 pm »
Mnie by interesowało jak Twój żółwik wygląda z bliska. Jak będziesz miała okazję to porób mu parę zdjęć i wstaw :)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #12 dnia: 05.07.2009, 14:54:53 pm »
 No tak pisałam ci priva . Akwa jest naprawdę duże i ma dużą swobodę pannica .Oglnie jest długie juz pisałam i dośc szerowie no i wysokie . więć raczej nie bedę robić większe popstrzyłam po necie i można np wykleisc ścianki od środka kamykami , skałkami i muszlami . A żę będzie pod ściana to czemu . Opcja większego pokoiku pannicy nie wchodzi w grę . No ewentulanie mogłabym je podłyżć i zajęło ci cały pusty kąt w pokoju . Jednak wiadomo sama nic nie mogę zdziałać . Mój ślubny dopiero od wczoraj wie o lokatorce i wiadomo jeszcze nic nie wziął pod uwagę .Choć też po mału zastanawiam sie nad daniem ogłoszeniem czy się nie zgubiła bo jak ktoś szuka . Tradycyjnie poczekam dwa tygodnie na ewentualny tel a potem mogę coś kombinować .chce dać szasnę ludziom a co.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #13 dnia: 05.07.2009, 15:13:15 pm »
Witam
Bardzo fajnie jest że do nas trafiłaś i że tak przejęłaś się hodowlą żółwia. Co do żywienia to ja preferuje roślinki które znajdę w ogrodzie a zimą też mojemu Tuśkowi daję suszone zioła z herbal pets
Terra powinno być trochę większe mozesz pooglądać terraria naszych forumowiczów. Na pewno znajdiesz coś co cię zainteresuje. poczytaj trochę na forum a jak jeszcze będziesz miała jakieś wądpliwości to pisz :)
Pozdrawiam Jakub

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłam żółwia, co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 05.07.2009, 17:22:16 pm »
I już wymysliłam .Buduję terra tak sobie policzyłam że możebyć nawet takiej wielkości 120x60x50 . Tylko czy takie cacko moze stać na podłodze trochę kiepsko . zobaczę moze jakieś komodę zakupić by trzeba i zrobić tak że pierwsza szuflata karmy dla moich maluchów tj : Rybki , pies i nowy obywatel .Pomyślałam , zę jakby zrobić tak , zę teraz pobudować i wysiać tam trawkę boiskową a do póki nie podrośnie ta trawka to bedzie musiała przeboleć . Zajmnie to około kiku tygodni no mozę miesiac . a potem coś się wymyśli znowu znajoma też się pytała jak che to moge go oddać jej . Tak szczerze gadzine polubiłam , wkurza mnie ten chrobot kamieni .Mam nawet korzeń kiedyś do akwa kupiłam ,ale kurna się nie zatapiał i leży . A co do terra chyba zamówie deski u stolarza tylko muszę sie pospytać ceny a szyba w przodzie może być taka gruba jak w akwa .