Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:30:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium  (Przeczytany 17624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomaszW

  • Gość
Cześć,

Trafiłem przypadkowo na tę stronę i już wiem, że znajdę tu wiele interesujących informacji. :)

Mam dwa żółwie.Pierwszy trafił do mnie 18 lat temu, a drugi 10.Każdy z nich ma swoje terrarium, ponieważ nie mogą się razem zgodzić.Większy gryzie tego mniejszego, chociaż zdarza się, że i mniejszy gryzie dużego w tylne łapy.Każdej zimy śpią w piwnicy.Wiosnę i lato spędzają w ogrodzie. :D

Od kilku lat mam jednak problem z ich zachowaniem.Bardzo uciążliwe jest ich stukanie pancerzem w szybę akwarium.Czasem dosłownie rzucają się na nią.Potrafią obudzić się o piątej rano i nie dają mi spać.W ciągu dnia nie jest lepiej, bo nawet telewizji czy radia nie mogę w spokoju posłuchać. :(

W tym roku pojawił się nawet pomysł, aby oddać je w dobre ręce, ale szkoda mi rozstać się z nimi po tylu latach. :(

Poradźcie coś,

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #1 dnia: 08.06.2010, 20:14:08 pm »
Błędem jest to że mają szklane terraria (tak rozumiem, kiedy mówisz akwarium, nawiasem mówiąc akwarium jest z wodą). Zbuduj im terraria z płyt OSB czy meblowych żeby nie widziały przestrzeni poza terra, bo inaczej będą chciały się wydostać.
Powiedz jeszcze jak duże mają terraria? Bo może są po prostu za małe.
Jakie masz podłoże? Bo możliwe że drapią bo chcą się zakopać, a nie mają w czym.
Jak widzisz możliwości jest wiele ;)
Najprawdopodobniej to dwa samce, dlatego się gryzą, ponieważ są bardzo terytorialne.
To dobrze że masz możliwość trzymania ich większość czasu na zewnątrz i że je zimujesz :)
A czy to są żółwie stepowe?

TomaszW

  • Gość
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #2 dnia: 08.06.2010, 20:42:18 pm »
Oj, przepraszam   :-[

Już na samym początku powinienem napisać, że są to żółwie stepowe. ;D

Terraria (każde utworzone z akwarium - ale bez wody oczywiście) mają wymiary 100x50 cm.Może rzeczywiście są już za małe... :(
Wysypane są piaskiem.Propozycje budowy nowych terrariów z prawdziwego zdarzenia uważam za najważniejsze wyzwanie na najbliższą przyszłość.Muszę tylko przestudiować Wasze pomysły.

Co do płci żółwi to mam wątpliwości.Jeden z nich to zdecydowanie samiec.Ma płaski pancerz i dość długi ogon zakończony czymś w rodzaju kolca.Drugi żółw wygląda zupełnie inaczej.Pancerz jest wypukły i ciemniejszy.Ogon krótki i szerszy.Gdyby nie cztery pazury to powiedziałbym, że to nie jest żółw stepowy.Prawdopodobnie to jakaś jego odmiana.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #3 dnia: 08.06.2010, 20:51:46 pm »
Piasek to kiepskie podłoże. Ziemia torf, torf kokosowy, darń... poszukaj tu na forum wszystko jest opisane :)  Wymiary nie są takie złe ;) ale oczywiście jeżeli masz możliwość zbudowania większych zbiorników to super. Ale z drugiej str mówisz, że wiosne i lato spędzają w ogrodzie więc terra służą tylko do przygotowania do zimowania i po zimowaniu, to niewiele czasu tam spędzają.

A ile cm ma ten drugi żółw? Samice są zazwyczaj większe i to dużo. Samce max 15cm, a dorosłe samice do 20 cm. I rzeczywiście wyróżniamy podgatunki stepków, aczkolwiek w hodowlach są one zazwyczaj mieszankami więc trudno określić podgatunek... to troche jak kundelki ;) http://forum.zolw.info/gatunki/zolw-stepowy-podgatunki/
Ale Twoje mogą być z odłowy bo kilkanaście lat temu odławiano b. dużo żółwi i zwożono do pl sprzedając za grosze.
Możesz wkleić zdjęcia może uda nam się pomóc w określeniu płci :)
A tak poza tym to witam na forum  ;)
« Ostatnia zmiana: 08.06.2010, 20:55:05 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #4 dnia: 08.06.2010, 20:59:00 pm »
Witaj :) Nie rozstawaj się z żółwikami, bo z tego co piszesz masz idealne warunki czyli dostęp do ogrodu i chłodnej piwnicy.
To w zasadzie rozwiązuje większość problemów. Przygotuj żółwiom solidną zagródkę na dworze i niech tam przebywają w każdy w miarę ciepły dzień, wówczas kwestia terrarium ma mniejsze znaczenie ale jak napisała Victoria piasek nie jest dobrym pomysłem - pyli, osuwa się, nie utrzymuje mikroklimatu. Lepsza ziemia z ogrodu, ew. z domieszką tego piasku lub nawet żywa darń.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

TomaszW

  • Gość
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #5 dnia: 08.06.2010, 23:21:01 pm »
Dziękuję za miłe powitanie na forum i za rady.Dodały mi sporo optymizmu  :)

Mój większy żółw ma około 15 cm długości, ale wydaje się bardziej masywny.Łapy są bardzo silne i stosunkowo duże.Pancerz nawet mocno wysklepiony jak na żółwia stepowego.Nie jest też taki gładki jak u mojego drugiego żółwia.Ma dużo czarnych plam.Został kupiony na targowisku od Rosjan 18 lat temu.Za jakiś czas zrobię zdjęcie.

Drugi żółw wydaje się podobnej wielkości, ale jest bardzo płaski.Pancerz ma bardzo gładki.Kolor piaskowy.Na końcu ogona rzeczywiście jest kolec.Został znaleziony na ulicy, więc nie wiem nic o jego pochodzeniu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #6 dnia: 09.06.2010, 13:53:16 pm »
Prawdopodobnie masz rózne podgat. zólwia stepowego.
T.h.h. - jest własnie bardziej płaski i jasniejszy, a np. T.h.b wyżej wysklepiony i ciemniejszy.
Wstaw fotki od spodu z ogonem - to mozliwe będzie okreslenie płci.

Fajnie, że skorupki mają u Ciebie wybieg i są zimowane. Wystarczy im w terrach podłoże zmienić i może czymś szybky okleić i będzie dobrze. Wydaje mi się, że szkoda sie nimi rozstawać, szczególnie jak masz takie możliwości wybiegowo-zimowe.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #7 dnia: 09.06.2010, 17:49:35 pm »
I ja witam na forum  ;)
 

Dodano 09.06.2010, 17:49:56 pm
Wklej foty gadzin.
TUPTUŚ

TomaszW

  • Gość
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #8 dnia: 10.06.2010, 19:18:27 pm »
Witajcie ponownie  :)

Rzeczywiście trudno by mi było rozstać się z nimi po tylu latach...Sądzę, że nowe terraria okażą się bardzo pomocne (i nowe podłoże).Mam nadzieję, że po tych zmianach ten straszny hałas dobiegający z "akwarium" przestanie być tak uciążliwy (szczególnie w okresie od marca do maja).Latem i wczesną jesienią nie ma problemu, bo są w ogrodzie - w osobnych wybiegach, bo tak jak pisałem moje żółwie nie mogą się jakoś zgodzić :(

Muszę tu zaznaczyć, że przez te ostatnie 18 lat starałem się zapewnić jak najlepsze warunki - urozmaicone żywienie, wybieg w ogrodzie, zimowanie w piwnicy...Robiłem co mogłem.Zawsze też marzyłem o innych gatunkach żółwi, ale wciąż trudno je zdobyć.

Problem być może był w tym, że za bardzo sugerowałem się niektórymi starymi książkami o żółwiach.Polecano w nich m.in. piasek jako podłoże, ale na tym forum widzę, że to nie jest dobry pomysł. :( Cieszę się, że znalazłem to forum  ;)

Pamiętam czasy, kiedy Rosjanie przywozili duże ilości żółwi do Polski i sprzedawali je na bazarach.Ogromna ich ilość lądowała w fatalnych warunkach jako żywe zabawki dla dzieci.Przykre...

Za jakiś czas obiecuję dodać zdjęcia moich żółwi.Teraz jeszcze nie mogę, bo przez jakiś czas jestem  poza domem.

Jeszcze raz dziękuję za Wasze rady! :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #9 dnia: 10.06.2010, 19:24:03 pm »
A dlaczego jesienią są na dworze a wiosną nie? Wiosna to najlepsza pora, masa zielska, dużo słońca.. wszystko co żółwie kochają :)
Co do innych gatunków to wcale nie tak trudno je dostać. Chyba że jakiś konkretny rarytas Ci się marzy...  :D
A co do starych książek, to informacje w nich zawarte są rzeczywiście fatalne. A co gorsza nawet w nowszych książkach to co przydałoby się sprostować po tych starszych publikacjach jest jakoś omijane.

TomaszW

  • Gość
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #10 dnia: 10.06.2010, 22:12:21 pm »
Wiosną oczywiście też są w ogrodzie. :)
Napisałem "lato", ponieważ miałem na myśli okres, w którym pogoda pozwala na wynoszenie żółwia na zewnątrz. :D
Jeżeli chodzi o gatunki żółwi to zawsze marzył mi się żółw grecki.Prawdopodobnie dlatego, że w dzieciństwie czytałem książkę Janiny Siwkowskiej - "Moje żółwie". :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #11 dnia: 11.06.2010, 10:53:49 am »
Może masz parę i one sie nie gryzą tylko w zaloty idą  :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #12 dnia: 11.06.2010, 23:02:13 pm »
Też o tym myślałem  ;D

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #13 dnia: 12.06.2010, 06:39:55 am »
Hej,

tak jak wspomnieli już moi przedmówcy - wstaw koniecznie fotki żółwi, bo jeżeli nie jesteś na 100 % pewien do jakiego gatunku one należą, to ciężko będzie im stworzyć warunki, w których czułyby się na prawdę dobrze. Żółw ze wschodniej granicy zapewne okaże się stepkiem, natomiast ten znaleziony może być np. grekiem?! .... i tak jak napisała Beata - warunki na hodowlę żółwi masz idealne, trzeba jedynie nad tym trochę popracować... :)  
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

TomaszW

  • Gość
Odp: Jestem tu nowy:) problem stukania żółwi o szybki akwarium
« Odpowiedź #14 dnia: 12.06.2010, 12:25:47 pm »
To zdecydowanie żółwie stepowe - każdy z nich ma po 4 pazury na każdej łapce.Po wrzuceniu fotek mam nadzieję, że pomożecie mi ustalić co to dwie różne odmiany żółwia stepowego.Zrobię to za jakoś czas - aż wrócę na łono ojczyzny.Tymczasem wytrwale studiuję to forum. ;)