Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:04:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Już za dwa dni będę miała żółwia greckiego - jakie lampy, terrarium?  (Przeczytany 3529 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ewka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Moi Drodzy...
Na żółwia już się zdecydowałam. Będzie on co prawda prezentem urodzinowym dla Mojego Ukochanego, ale to on zaraził mnie zamiłowaniem do żółwi ( jako dziecko miał już kiedyś jednego). W końcu i ja zapragnęłam mieć żółwia. I tu pojawiają się pewne moje zapytania...

1. żółwik będzie malutki, podobno wykluł się we wrześniu tak więc przypuszczam iż terra rozmiarów 35/55 póki co mu wystarczy. Ale właśnie na jak długo to wystarczy?

2. inna sprawa to żarówka grzejąca i dająca UVB. Czy istnieje możliwość zakupienia choćby póki co jednej z nich lub obu w postaci jednej żarówki? W niektórych sklepach mówiono mi, że skoro żółwik jest taki malutki to póki co wystarczy mu tylko grzejąca... Innym razem widziałam na własne oczy jak w sklepie w akwarium żółwie miały tylko żarówkę UVB. W jeszcze innym sklepie polecili mi kupić żarówkę Reptile (coś tam coś tam) 8.0 lub 10.0 dodając że tak małego żółwika to ta żarówka także ogrzeje i nic więcej nie potrzebuje. Nie ukrywam, że czuję się zagubiona a naprawdę nie chcę zaszkodzić żółwikowi.

3. Moje terrarium ma tylko 20 cm wysokości. Czy to problem? Na jakiej wysokości powinnam umieścić w tym wypadku te wszystkie żarówki?

Czekam niecierpliwie i na żółwia (to już w piątek za dwa dni!) i na Wasze - doświadczonych hodowców - odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo za tą super stronkę internetową!

Ewa M.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Witaj :)

1. Młode żółwiki nie są zbyt ruchliwe. Jak to gdzieś ładnie napisano "prowadzą skryty tryb zycia" z uwagi na instynkt - wychodzą z ukrycia tylko gdy to konieczne ponieważ są łatwym łupem dla drapieżnika. Dlatego mały zbiornik na jakiś czas wystarczy, ale tej życiowej przestrzeni szybko mu będzie brakować, bo jak troszkę podrośnie będzie bardzo ciekawy świata i będzie chciał dużo chodzić.
Ja bym stawiała na kilka, góra kilkanaście miesięcy, więc warto rozważyć od razu czy nie lepiej od razu zainwestować w większy zbiornik. No i kwestia wybiegu - jeśli  żółw będzie miał do niego codzienny dostęp w porze wiosenno-letniej a w terrarium będzie przebywał na noc to też może ono być mniejsze. Wprawdzie piszesz juz że się zdecydowałaś ale jeśli jeszcze możesz zmienić decyzję to odradzam żółwika jeśli nie możesz mu w dłuższej perspektywnie zrobić wybiegu na dworze.

2. Potrzebne są obie, gdyż bez ciepła które daje lustrzanka żółw nie będzie mógł regulować ciepłoty ciała i w efekcie pracy swojego metabolizmu. UVB z kolei jest niezbędne w procesie przyswajania wit D - niezbędnej do prawidłowej budowy kośćca i UVB daje też dość intensywne i istotne dla aktywności żółwika światło. UVB jest jednak świetlówką więc ilości wytwarzanego ciepła są znikome.

Wprawdzie są takie lampy "2 w 1" imitujące Słońce np. Solar Glo ale są raczej trudno dostępne (ja widziałam je na ebayu) i dość drogie. Możliwe że jest to przyszłościowe rozwiązanie nad którym warto się zastanowić, ale jak na razie wystarczą 2 osobne tańsze lampy - lustrzanka to nieduży wydatek zł a UV-ka kilkadziesiąt zł.

3. 20 cm może być za niskie gdyż musisz wziąść pod uwagę warstwę podłoża która musi być dość gruba. 30-40 jest optymalnie.
Obie żarówki mocujesz tak aby żółwik nie miał do nich dostępu ale nie za wysoko. Chodzi o to aby pod załączoną lustrzanką temperatura wynosiła powyżej 30 st, a UV obejmowało żółwia swoją strefą efektywności (zależnie jak producent podaje na opakowaniu).

Dzięki za miłe słowa. Jest jeszcze dużo do zrobienia ale cieszę się że stronka się podoba :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Pozostaje pogratulować gadziny.  ;)
TUPTUŚ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Siemka!!!Jak najszybciej przeslij fotki.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Witaj

Jako, że odpowiedź już padła dodam tylko, nie słuchaj sprzedawców w sklepie, a jeśli chcesz coś kupić i takowy coś Ci powie zawsze warto wcześniej zadać pytanie na forum.

pozdrawiam

Offline Navras

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Witaj!!  :)
Sama spodziewam się niedługo żółwia greckiego, więc mam dla ciebie kilka przydatnych wskazówek. Moim zdaniem powinnaś kupić większe terrarium. Ja dla żółwia greckiego, który będzie miał około 7cm mam terrarium o długości 120cm, o szerokości 60cm i o wysokości 50cm. Moim zdaniem jest to dobre przedewszystkim dla  Ciebie ponieważ nie będziesz musiała kupować kolejnego terrarium.
W sprawie lamp  kupiła bym obie nawet jeżeli trzeba wydać trochę kasy. Wydałabym więcej kasy i nie ryzykowała zdrowia a nawet życia żółwia.
                                                                                                                                      Pozdrawiam!!! :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Hejka Nevras ale ciebie to my jeszcze chyba nie znamy? Kiedy bedziesz miala tego zolwika zapodaj fotki, moze napiszesz cos wiecej co chcesz uzyc w tym terarium , jakie podloze , dekoracje,itp.?

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Jak na razie małe terra powinno wystarczyć ale żółw będzie coraz bardziej ruchliwy i będzie mu brakowało przestrzeni a sam mam żółwia greckiego i wiem że są strasznie ruchliwe pozdrawiam i życzę udanej  hodowli   :)
Pozdrawiam Jakub