Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 22.05.2024, 08:03:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kilka pytań przed pojawieniem się wymarzonego stepowego.  (Przeczytany 2337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Modify

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Od września do mojej rodziny dołączy żółw stepowy, sporo na jego temat czytam, żeby miał wszystko co najlepsze, ale mam jeszcze kilka pytań na które nie znalazłam odpowiedzi, bądź były ze sobą sprzeczne i z wątpliwych źródeł.
1. Czy możliwe jest żeby terrarium było za duże? Tzn. wiem że powinno mieć długość: 5 x długość żółwia, itp. czyli zakładajmy że wychodzi 60 cm. długości całego terra, a skoro mam większy obszar do zagospodarowania, a te gady lubą spacery to mogłoby być sporo większe?
2. Jak to dokładnie jest z tymi żarówkami, zarówno grzewczymi jak i UVB, jak regulować mu dzień i noc w poszczególnych miesiącach?
3. Mam dostęp do następujących roślin, którymi zamierzam go karmić, które wyczytałam że się nadają: mniszek lekarski, koniczyna polna, trzykrotka, babka lancetowata, pokrzywa, fiołek polny, cykoria podróżnik, złocień, rumianek pospolity, mak polny, niezapominajka polna, stokrotka pospolita. Czy z tych roślin nadają się do karmienia tylko liście, tylko kwiaty, czy wszystko?
4. Jak często robić mu generalne sprzątanie domu? Bo wiadomo że to co nabrudzi trzeba miejscowo sprzątać od razu..
5. Zimą w mieszkaniu mam raczej zimno, czym więc najlepiej ogrzewać mu terytorium, żeby rachunki za kaloryfery mnie nie zabiły, a korzystał z tego tylko on?  ;D

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kilka pytań przed pojawieniem się wymarzonego stepowego.
« Odpowiedź #1 dnia: 14.07.2016, 21:55:28 pm »
Nie istnieje coś takiego jak za duże terrarium, przy czym żółw stepowy wymaga w tym okresie wymaga wybiegu zewnętrznego w ogrodzie lub przynajmniej na balkonie. Zimą natomiast powinien hibernować w temperaturze ok. 4C. Z roślin podaje się wszystko bez korzenia, twardsze łodygi zazwyczaj nie są zjadane więc co zostaje można po prostu wyrzucić.

Offline Lucynka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Kilka pytań przed pojawieniem się wymarzonego stepowego.
« Odpowiedź #2 dnia: 18.07.2016, 20:01:02 pm »
Witam. Kupiliśmy żółwia.
1.Czy jest to stepek?2.Jaka płeć gadzinki?
3.A jak można stwierdzić wiek żółwiątka?
Żółwia kupiliśmy 29.06. Według wszystkich informacji jakich czytaliśmy i zdjęć oglądaliśmy, doszliśmy do wniosku, że jest to stepek, rodzaj damski, dlatego ochrzciliśmy ją na Lucynka.
Zakup okazał się częściowym ratunkiem. Dziewczyna która sprzedawała tą gadzinkę uratowała ją od wyrzucenia.
Proszę o pomoc.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Kilka pytań przed pojawieniem się wymarzonego stepowego.
« Odpowiedź #3 dnia: 18.07.2016, 23:24:32 pm »
1. Tak, to stepowiec.
2. Ale po ogonie sadząc jest to raczej młody samiec niż samica, choć przydałyby się lepsze zdjęcia części ogonowej
3. Orientacyjny wiek stwierdza sie po ilości przyrostów rocznych pancerza, które widoczne są w postaci rowków. Niestety sposób działa tylko w przypadku żółwi z odłowu, u żółwi dorastających w niewoli nawet prawidłowo zimowanych pancerze są na ogół gładkie. Twojego zarówno po przyrostach jak i po wielkości ocenić można na minimum 8-10 lat.
4. Bardzo dobry zakup, żadna pomoc nie będzie ci (mam nadzieje) potrzebna bo zwierz wygląda OK. Z tak sporym gadem poradzisz sobie sama przy zachowaniu podstawowych wymagań hodowlanych dla tego gatunku.
« Ostatnia zmiana: 18.07.2016, 23:27:21 pm wysłana przez Hans Kloss »