Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:47:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kupno niedrogiego żółwia - mail  (Przeczytany 8995 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Kupno niedrogiego żółwia - mail
« dnia: 06.11.2007, 19:53:32 pm »
Cytuj
Witam
Mam zamiar kupic zółwia stepowego ,lecz naprawde ciezko znalesc go w sklepach
zoologicznych. Nie ma znaczenia czy bedzie mial certyfikat. Moge max zapłacic 300
zł. Prosze o pomoc

Witam

Po pierwsze na początek radzę zapoznać się z wymaganiami tego gatunku. Nie jest to wbrew powszechnemu mniemaniu zwierzątko łatwe i niekłopotliwe, a łatwo mu zaszkodzić niewłaściwą dietą i niezapewnieniem odpowiednich warunków otoczenia.
Co do "certyfikatu" mniemam że chodzi o papiery poświadczające legalność pochodzenia i to POWINNO mieć zasadnicze zanaczenie.  Takie papiery są w zasadzie jedyną gwarancją że kupiony zwierzak nie pochodzi z przemytu. A czy Ty wiesz co przemyt oznacza dla żółwi? Jeśli nie wiesz to zapoznaj się proszę z tymi informacjami i może wtedy mam nadzieję zmienisz zdanie:
http://forum.zolw.info/index.php/topic,126.0.html
http://forum.zolw.info/index.php/topic,6.0.html

Ponadto co tu dużo mówić kupując zwierzę z przemytu popełniasz przestępstwo z ustawy o ochronie przyrody i mogą Cię czekać bardzo niemiłe konsekwencje z tym związane. Jest też ogromna szansa na to że kupisz żółwia chorego i  wycieńczonego przemytniczą traumą, z którym będą same kłopoty.
Pozatym jeszcze jedna uwaga - utrzymanie żółwia to stosunkowo duży koszt. Jeśli problemem jest dla Ciebie wydatek na samego żółwia to za co zrobisz terrarium i jego wyposażenie (które trzeba regularnie wymieniać), jak zapewnisz karmę i wybieg? Do tego dorzuć wydatki na prąd, wizyty u weterynarza (niekoniecznie u tego z okolicy)...  itd.

Polecam taki oto artykuł:

http://www.zolw.info/podstawy/zarys-kosztow-i-problemow-zwiazanych-z-hodowla-zolwia-ladowego.html
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #1 dnia: 02.05.2008, 21:41:44 pm »
Nie mam żólwia, ale wydaje mi sie, że trudniej jest kupic żólwia niz puźniej dokupywas kacesoriia przecież żólw w moim zeologicznym razem z terra i wogule kosztuje około 700 zł. Więc chyba łatwiej wydac mniejszą (choc i tak dużą kwotę) na weterynaża. Czy inne rzeczy dla takiego zwierzaka.
ŻłÓwInKa ;)

Offline Asia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 1
  • Zółw grecki
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #2 dnia: 03.05.2008, 10:36:30 am »
Uważam, że niestety nie masz racji. Znam to bardzo dobrze ze swojego doświadczenie. Na początku trzeba ponieść największe ciężary finansowe (zakup terra, lamp: grzewczej i UV, urządzić terra: odpowiednie podłoże, basenik, termometr z higrometrem, latem wybieg w ogrodzie itp.).  Dlatego też, jeśli nie masz zbyt dużo pieniędzy, to proponowałabym Ci zacząć najpierw od zakupu odpowiedniego terrarium i wyposażenia, a dopiero później pomyśleć o żółwiku. Zwłaszcza, jeśli kupisz małego żółwika, to bardzo ważne jest stworzenie mu odpowiednich warunków już od pierwszego dnia. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być opłakane i żaden weterynarz nie pomoże. Co do weta, to nie wiem gdzie mieszkasz, ale w Polsce jest tylko kilka godnych polecenia, stąd koszty wcale nie muszą być małe. Niestety Beata ma rację, posiadanie żółwia to kosztowna sprawa i lepiej się na początku poważnie zastanowić, niż później gadzinka miałaby się męczyć. 

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #3 dnia: 03.05.2008, 11:43:59 am »
To prawda, że żółw nie jest tani, ja rórnież wiem to ze swojego doświadczenia, bo w kwietniu kupiłam żółwika i całe wyposażenie dla niego, więc ceny są jak najbardziej aktualne. Może niektóre rzeczy nie są konieczne, ale na pewno ułatwiają opiekę nad żółwikiem i pozwalają mu zapewnić odpowiednie warunki od początku. Na wszystko wydałam 793,55zł. No i część z tych rzeczy trzeba będzie wymieniać np. świetlówkę. A to szczegółowe zestawienie:


Żółwik                              347zł
Żarówka grzejna                 27zł
Świetlówka                         58zł
Programator                        20zł
Lampka                              29zł
Oprawa do świetlówki     60,55zł
Terrarium                        150 zł
Witaminy                          17zł
Basenik                             40zł
Termo-higrometr                45zł
             razem            793,55zł

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #4 dnia: 03.05.2008, 13:34:51 pm »
No i zapomniałam dodać koszt rejestracji żółwia - 26zł, co dla miłośnika żółwia powinno być sprawą priorytetową...

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #5 dnia: 03.05.2008, 13:48:52 pm »
Żółw za 347 zł z CITES. W Warszawie to o takich cenach można chyba tylko pomarzyć ::)
Pozdrawiam Paweł

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #6 dnia: 04.05.2008, 09:43:15 am »
W sklepach zoologicznych żółwie są bardzo drogie, nie tylko w Warszawie. Ja kupiłam przez allegro żólwika bardzo małego, a w sklepach są zwykle starsze osobniki, odhowane i stąd taka ich cena. W Rzeszowie znalazłam tylko jednego żółwia, który kosztował 700zł, więc mój wybór był oczywisty.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #7 dnia: 04.05.2008, 12:05:28 pm »
lol 60,55zł za oprawę do świetlówki ?
trzeba się trochę porozglądać zanim się wyda bez sensu pieniądze. No chyba że ta oprawa jest pokryta kilkoma karatami złota ;D
Lampka? Jaka lampka?
Witaminy 17zł...hmny a możesz napisac jakie witaminy???
Basenik za 40zł? Drozszych nie było?
Bez termo-higrometru za 45zł tez się obejdzie, wystarczy obserwacja terrarium i żółwia aby zaobserwować zmiany. Oczywiście taki sprzęt pomaga ale nie jest konieczny, co wiąże się z niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy :/
Żółwik w takiej cenie to można napisać że tanio porównując ceny w sklepach.
Nie sztuką jest wydać pieniądze. Sztuką jest wydać jak najmniej a kupić wszystko co niezbędne.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #8 dnia: 04.05.2008, 12:50:14 pm »
Po co ta złośliwości, przecież tylko napisałam co ja kupiłam, każdy sam osądzi, czy to dużo czy mało...

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #9 dnia: 04.05.2008, 14:09:01 pm »
Bez termo-higrometru za 45zł tez się obejdzie, wystarczy obserwacja terrarium i żółwia aby zaobserwować zmiany.

No nie wiem czy się obejdzie, bo akurat kontrolowanie temperatury i wilgotności jest konieczne by żółw czuł się dobrze. A "na oko" to się nie zmierzy ani temperatury ani wilgotności.
Pozdrawiam Paweł

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #10 dnia: 04.05.2008, 14:14:52 pm »
ja wiem
jak by mi się spodobał jakiś basenik czy oprawa i pasował by do wystroju terrarium dał bym i 100 zł
dla mnie cena nie gra roli, dłużej pozbieram kasę, czegoś sobie odmówię, ale będę miał to co mnie interesuje.

Np mam na oko fajny sprzęt do sterowania temperaturą i oświetleniem no i jeszcze wilgotność, drogi jest nawet no i oddzielnie trzeba do niego dokupować pompkę lampy itd. no ale podoba mi się i chwalą go inni hodowcy, no więc pewnie kiedyś go kupię jak będę budował terrarium.

więc nie ma co sobie dogryzać, każdy lubi to co ma

pozdrawiam.

Offline Asia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 1
  • Zółw grecki
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #11 dnia: 04.05.2008, 22:37:08 pm »
Nie pamiętam dokładnie co po ile było, ale ogólnie za terra i wyposażenie dałam około 560 złotych. A to jeszcze nie koniec wydatków, bo już kombinuje, jak najlepiej zrobić wybiegi na balkonie i na działce . Być może można było  zrobić samemu terrarium i trochę zaoszczędzić, ale mądry Polak po szkodzie, na tą stronkę trafiłam później. Co do termometru i higrometru, to uważam, że jest niezbędny dla niedoświadczonego hodowcy, bo skąd ktoś ma wiedzieć np. jaka jest wilgotność w terra, czy rozkład temperatur - na oko się tego nie zmierzy. Pamiętajcie, że doradzamy tutaj osobie, która dopiero planuje zakup gadzinki, tak więc nasze wypowiedzi powinny uwzględniać brak jej doświadczenie. Zresztą wszyscy stale uczymy się czegoś nowego o naszych pociechach.
Bartek, a gdzie widziałeś ten sprzęt do sterowania? Jeśli w necie, to byłabym wdzięczna za linka.
Pozdrawiam

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #12 dnia: 05.05.2008, 10:35:21 am »
tu jest link do strony głównej producenta tego urządzenia
mam nadzieję, że admin nie pogniewa się za link, a link może pomóc hodowcą.

http://www.ibis.krakow.pl/

w dziale produkty jest to urządzenia jak i inne, ja bym brał ten 3 kanałowy do terrarium.



Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #13 dnia: 05.05.2008, 15:00:11 pm »
Tak macie racje, że są to spore koszta. Wiem bo gdy facet z kakadu wyliczył mi wszystko wynbosiło to niecałe 800zł. I weterynaż. Hmmm przecież tam płacisz nie tylko za dowóz do pozadnego, ale i wizyte, chocby kontrolną. A z tegio co jeżdze z psem nie jest to jakas mała kwota. A i mozecie mi powiedziec w jakich miastach śą ci weterynarze.
ŻłÓwInKa ;)

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Kupno niedrogiego żółwia - mail
« Odpowiedź #14 dnia: 05.05.2008, 15:31:08 pm »
O weterynarzach sporo jest w tym wątku: http://forum.zolw.info/index.php/topic,66.0.html . Najlepsi są chyba w Warszawie i na Dolnym Śląsku.
Pozdrawiam Paweł