Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:24:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)  (Przeczytany 14359 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Witam. Jestem nowy na forum... Wczoraj dostałem żółwia stepowego. Wcześniej przygotowałem odpowiednie terrarium 140x70 i 50cm wys. Na spodzie terra jest folia a na folii ściółka ze słomy. W jednym miejscu wykonałem domek odpowiednio wielki co do jego rozmiaru (ok 11cm ma żółw) żeby swobodnie mógł się tam obracać.. jakieś 25 x 25cm wewnątrz. Oto się rozchodzi że żółw od wczoraj siedzi w kryjówce. Wczoraj przejechał w samochodzie jakieś 140km więc może to jeszcze reakcja na stres.. Wyciągnąłem go z norki ale jakiś taki jest przygaszony.. Czy to normalne?
Jako ogrzewanie mam 2 x 40W Osram SPOT z dużym lustrem świetlnym oraz lampa UVB 10.0 90cm
Proszę o wskazówki na start.... Rafał
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2012, 10:15:25 am »
Witaj,
terra fajne, duże, przestronne.
Lampa grzewcza wystarczy jedna.
Dzięki temu będziesz mógł zachować dwie strefy w terra: ciepłą i suchą, i chłodniejszą wilgotną.
Żółwik możesz być przygaszony po podróży, więc daj mu kilka dni.
Na pewno podłoże jest do wymiany, najlepsza jest darń, lub przynajmniej ziemia, zmieszana z gliną i piachem.
Podłoże musi być stabilne, nie może się osuwać pod żółwiem.
Fajnie by było gdybyś wstawił zdjęcia terra i żółwika.
Czym go karmisz, co dla niego przygotowałeś?
Pytaj o wszystko, wszyscy chętnie Ci pomogą :)
Jeszcze raz witam Ciebie i żółwika na forum :D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline kontodousuniecia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Reputacja: 4
  • Posiadam żółwia stepowego
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #2 dnia: 19.02.2012, 10:15:51 am »
trzeba dać mu czas na zaaklimatyzowanie się i pewnie musi też odpocząć po długiej podróży
wstaw jakieś zdjęcia  ;)

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #4 dnia: 19.02.2012, 11:20:35 am »
Terrarium całkiem w porządku ale wymień jednak podłoże. Napisz czym go karmisz i zadbaj o wapno (chociażby sepia) bo wygląda jakby miał piramidki.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #5 dnia: 19.02.2012, 11:22:33 am »
Witaj na forum.
Zapewniłeś żółwikowi naprawdę duży obszar, chwała Ci za to.
Natomiast podłoże, jak już pisał Kamil, trzeba będzie wymienić. Słoma (czy siano, bo tak to wygląda na zdjęciach) jest za sucha, a żółw potrzebuje stosunkowo wysokiego poziomu wilgotności. Ponadto ostre źdźbła mogą uszkodzić żółwiowi oczy.
Czy zauważyłeś, żeby żółwik wchodził do baseniku? Może nie ma na to ochoty, ale gdyby miał, to wydaje mi się, że basenik ma trochę za wysokie brzegi. Gdy będziesz miał podłoże z ziemi, to wystarczy trochę wcisnąć basenik w głąb. Ale może zachęciłaby go do kąpieli wymiana na płytszą, nie za dużą i ceramiczną (żeby żółw jej nie przewracał) podstawkę pod doniczkę.
Czy żółwik ma już jakieś imię?

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #6 dnia: 19.02.2012, 12:42:47 pm »
Tak zgadza się to jest siano, zakupiłem w sklepie zoologicznym,.. Dzisiaj pojade kupić 40..60L ziemi ogrodowej w OBI.. Teraz takie mam pytanie odnośnie tego Czy ziemia ma byc najzwyklejsza torfowa czy może z włóknem kokosowym? Od pewnego hodowcy z wieloletnią praktyką dowiedziałem się że dobrze by było żeby tą ziemie wymieszać z piachem w proporcji 50/50, czy tak mam też zrobić..?
Oczywiście zakupiłem sepię, którą będę podawał żółwikowi raz w tygodniu.
Co do karmy narazie żółwik nie chce za bardzo jeść, raczej sie wygrzewa... Wyszedł z budki i siedzi na słonku (UVB+żarówka) Hi.
Dałem mu liście rzodkiewki... Ale poczyniłem wczoraj na allegro małe zakupy i zamówiłem następujące nasiona , a mianowicie:
Nasiona:
-Rukola
-Mniszek
-Babka
-Kończyna
-Bazylia
-Tymianek
-Melisa
-Cykoria
-Roszponka
-Lucerna (nie dużo)
 
oraz dodatkowo...

-podrużnik
-podbiał
-przywrotnik
-powój
-hibiskus
-prosienicznik
-fiołki
-pokrzywa
-liście chrzanu
-pokrzywa
-rzeżucha
-rumianek

Wszystko wysieję w donicach i postawię pod lampke UVA/B co by szybciej rosło....

A i jeszcze jedno odnośnie miaszania piachu z ziemią ogrodowa.. Czy piach może być nieco mokry..? Bo mam przed domem taką małą górkę piachu ok 6t i piach nieco przemókł.. Wziąłęm z rana wiadro piachu, rozsypałem na gazety i położyłem pod grzejnikiem wiec nieco przeschnie...

A co do imienia to jeszcze nie wymyśliliśmy z żonką.. Ale pewnie niedługo coś się wymyśli..

Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #7 dnia: 19.02.2012, 12:55:05 pm »
Powój nie nadaje się dla żółwi: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=384
Ewentualnie można dawać ten zwykły, dziki, o różowawych kwiatkach: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=39
Co do podbiału, to też była tu kiedyś na forum dyskusja, a TTT zabrania: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=381
Pozostałe roślinki są w porządku.
Ziemia może być zwykła, może być z włóknem kokosowym. Nie jest zalecane włókno kokosowe solo, bo bardzo pyli i podrażnia żółwiowi oczy i drogi oddechowe. Ale pomieszane z ziemią może być. Piasku można dodać, ale tyle, żeby ziemia nie osuwała się żółwiowi pod łapkami. Dobrze jest też kupić trochę gliny w sklepie wędkarskim i domieszać do podłoża, będzie bardziej zwięzłe.
Nie wiem też, czy przypadkiem ta kupka piasku, z której brałeś, nie została dokładnie obsikana przez psy. :) Gdybyś miał wątpliwości, to lepiej chyba zrezygnować.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #8 dnia: 19.02.2012, 12:56:26 pm »
Super zakupy. Żółwik będzie miał super wyżerkę.
Do mieszanki dodaj trochę gliny, a jak jej nie masz, to proporcję ziemia piasek 70/30 żeby podłoże nie było sypkie, tylko dobrze związane.
Piasek będzie dobry, jeśli jest niezanieczyszczony.
Na tak duże terra, myślę, że nawet 120l może być mało, tej ziemi to żeby było tak z 15cm, od dna.
wysiej na jakąś część trawę, babkę, kończynę to od razu w terra żółwik będzie miał świeże jedzonko.
A ziemia najlepiej zwykłą, zwróć uwagę żeby nie była nawożona.
I dorzuć jakieś większe płaskie kamienie, konary, usyp górkę, lub zrób dołek. ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #9 dnia: 19.02.2012, 13:02:08 pm »
Piasek przywoziłem jakieś 4 mieś temu... pod remont domu... <afro> I jest przykryty plandeką... Poza tym dosyć głęboko wykopałem z środka ten właściwy który teraz suszę.... Dziękuję za wskazówki... Więc tak dla bezpieczeństwa kupię 2 x 120L najwyżej zostanie żonie do kwiatków w domu... :P
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #10 dnia: 19.02.2012, 13:17:39 pm »
Jasne, bardzo dobrze. Skoro to żółwik stepowy, to pewnie i tak od razu weźmie się do kopania i sam sobie usypie piękne górki i dolinki.  :laugh:

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #11 dnia: 19.02.2012, 13:30:35 pm »
Pewnie tak będzie, przekopie Ci całe terra, zapewne zacznie od kątów, a później przejdzie w resztę terra. A co do piachu, skoro był zabezpieczony to pewnie będzie dobry ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #12 dnia: 19.02.2012, 15:09:21 pm »
Witaj na forum!Widzę,że się super przygotowałeś na przyjęcie żółwika.Z mojej strony mogę Ci powiedzieć,ze również od niedawna jestem posiadaczem żółwia.Również przejechałam w jedna stronę prawie 150 km.Po przybyciu do domu i włożeniu Tosi do jej nowego terrarium ,była bardzo pobudzona.Niestety było to chwilowe,bo również szybko zaszyła się w norce,nie chciała jeść, ani się kąpać.Jedyną jej atrakcją były lampy.To i tak posuwałam się do tego,że czasami ją wyciągałam z kryjówki.Teraz tego nie robię,zostawiłam ją.Tosia szybciutko się przyzwyczaiła i poukładała swój rytm dnia.Ma apetyt,wygrzewa się a dziś weszła do wody!
Tak więc wiele przeżyć przed Tobą i wyczekiwanych w napięciu chwil.Pozdrawiam!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #13 dnia: 19.02.2012, 15:11:25 pm »
Objechałem wszystkie możliwe markety ogrognicze i nie tylko i każda ziemia ma coś z nawozów... Chyba kupie taka najtańszą to może nie będzie miała.. zwykła ziemia uniwersalna, mam nadzieje że nic żółwiowi sie nie stanie...
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mam żółwia stepowego od wczoraj.. (podłoże, terrarium, dieta)
« Odpowiedź #14 dnia: 19.02.2012, 15:18:58 pm »
Czasem są w ogrodniczych worki z ziemią do ekologicznej uprawy warzyw. Nie ma w nich chemicznych nawozów, tylko kompost. Może coś takiego uda Ci się znaleźć. A w braku czegokolwiek innego wzięłabym po prostu najtańszą, bo w takiej najprawdopodobniej nawozów nie ma ze względu na koszty.