Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 09:16:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)  (Przeczytany 7753 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« dnia: 12.07.2009, 11:43:15 am »
Witam wszystkich.


[/img]

Kilka dni temu dostałam zółwia.
dopiero zbuduję mu terrarium, na razie mieszka (tak jak w poprzednim domu) na podłodze:(
Nie wiem czy bedzie widać zdjęcia bo nie jestem pewna jak się zamieszcza, ale jeśli tak to prosze o opinie na jego temat: zdrowie, wiek itp.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #1 dnia: 12.07.2009, 12:11:04 pm »
Hej,

witaj na forum. Żółw na pierwszy rzut oka wygląda na zdrowego - oczy w porządku i pancerz też. Ma on ciekawe ubarwienie, takie bardzo ciemne. Podoba mi się  ;) Co do jego wieku to się nie wypowiadam, bo trudno tak jednoznacznie to stwierdzić. Jeśli żółwia mierzyłaś to napisz ewentualnie jak długi jest jego pancerz.

Terrarium musisz zbudować mu koniecznie. Jak masz możliwość zbudowania mu wybiegu na balkonie lub gdzieś w ogrodzie to jeszcze lepiej. W każdym razie żółw nie może mieszkać na podłodze, co z resztą sama słusznie zauważyłaś. Napisz co w tym zakresie dokładnie planujesz?! Poczytaj sobie na temat prawidłowego żywienia i warunków jakie taki żółw musi mieć zapewnione tj. słońce lub żarówka UV, dużo przestrzeni itp. itd. W razie pytań pisz śmiało :)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #2 dnia: 12.07.2009, 12:26:27 pm »
Terrarium planuje wielkosci 110/60/40 cm, wiekszego nie bede miala gdzie postawic.  Lampki juz mniej wiecej wiem jakie kupie, tzlko zastanawiam sie nad UVB czy wystarczy punktowa wiszaca czy musi byc rura 60 cm?
Co do zywienia to juz co nieco poczytalam ale i tak ciagle sie ksztalce :) Niestety do tej pory nie byl odpowiednio karmiony z powodu niewedzy i olania sprawy poprzedniego wlasciciela.
Dlugosc skorupy wynosi 13 cm, nie wiem natomiast czy jest to step czy grecki.

Dzieki za info :)
Pozdrawiam

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #3 dnia: 12.07.2009, 12:55:40 pm »
Wymiary terrarium ok. Problem może się pojawić za parę lat, jak żółw bardziej podrośnie, ale to pewnie wtedy będziesz sobie tym łamała głowę  ;)

Co do żarówki UVB to ja mam punktową, choć z tego co wiem to te rury też zdają egzamin. Myślę, że ankan będzie Ci mogła coś więcej na ten temat powiedzieć, bo ja niestety nie wiem co jest obecnie dostępne w Polsce na rynku i co się tak naprawdę opłaca kupić.

Żółw którego masz wygląda mi na stepowego, choć jego ubarwienie jest trochę nietypowe. Żółwie greckie mają z reguły po pięć pazurków w przednich łapkach, a stepowe po cztery, które w dodatku są o wiele mocniejsze i grubsze, niż te u greckich - Twój właśnie takie ma.  
« Ostatnia zmiana: 12.07.2009, 12:58:22 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #4 dnia: 12.07.2009, 13:04:32 pm »
Dokladnie, za jakis czas jak podrosnie to pomysle o czyms wiekszym ale mam alternatywe, na kolejne lato moze bede moga u mamy na ogrodzie zrobic mu wybieg :)
Dziekuje bardzo za zainteresowanie i pomoc. Jak terrarium bedzie gotowe wstawie fotki.

Pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #5 dnia: 12.07.2009, 22:46:05 pm »
Żółwik na bank stepowy i samiec.
Musiał mieć dietę wysokobiałkową, bo ostatni przyrost jest za duży i widać piramidy na skorupie.
A widzę, że karmisz go roślinami polnymi, to dobrze. Nie dawaj mu tylko na dywanie, bo tak jak kurz, brud i roztocza. Połóż mu to choć na jakimś podstawku.

Wybieg byłby idealnym rozwiązaniem...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #6 dnia: 13.07.2009, 20:21:41 pm »
Dziękuję za info:)
Już mu na kocyku nie daję jedzenia, ale on zrzuca z talerzyka wszystko, taki troszkę niezdarny jest;) Ale zauważyłam, że jak posiedzial troszke w kartonie z lampką zawieszoną i wygrzał sie troche, to normalnie ożył! Nie wydawało mi się żeby był jakiś apatyczny, ale jak tak się naczytałam tutaj to troszkę go pod lampke wrzuciliśmy. Wygrzewał sie jak na wyspie (chociaż za gorąco to tak nie miał mimo wszystko) a potem nie chcaił juz siedzieć w tym karonie i ganiał po całym domu.
I tu moje kolejne pytanie: czy moge go puszczać trochę po domu jak już będzie miał terrarium? Bo jest do tego przyzwyczajony. Na razie uczy sie dopiero siedzieć w mniejszym pomieszczeniu ale chyba mu się to nie podoba:(

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #7 dnia: 13.07.2009, 20:48:48 pm »
... wygrzał sie troche, to normalnie ożył! Nie wydawało mi się żeby był jakiś apatyczny...

Nie wiem czy wiesz, ale żółwie są zmiennocieplne. Oznacza to, że temperatura ich ciała zależna jest od temperatury otoczenia.  Organizm żółwia jest jak bateria. Żeby mógł on normalnie funkcjonować musi się wpierw dobrze nagrzać / "doładować"  energią cieplną, inaczej żółw jest ospały. Moje żółwie jak wstają rano to pierwsze co robią to idą pod lampę, a dopiero po ok. 20-30 minutach żwawe biorą się za śniadanko  ;) Dlatego bardzo ważne jest, żeby żółw zawsze miał tą lampę (słońce).

czy moge go puszczać trochę po domu jak już będzie miał terrarium? Bo jest do tego przyzwyczajony.

Puszczanie żółwia pod podłodze jest moim zdaniem nie za dobrym pomysłem, dlatego, że po pewnym czasie staje się to rutyną, a podłoga nie jest odpowiednim miejscem dla żółwia. Można go przez nieuwagę nadepnąć, ciągle jest narażony na przeciągi i wdycha opary chemikaliów, jakimi się myje podłogi. Podłoga nie jest również odpowiednim podłożem (jest śliska itp.). Żółwie często po niej chodzące po jakimś czasie nie stawiają kroków tylko wloką za sobą nóżki, przez co nie mogą się sprawnie poruszać!
« Ostatnia zmiana: 13.07.2009, 20:52:35 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #8 dnia: 13.07.2009, 22:30:20 pm »
czy moge go puszczać trochę po domu jak już będzie miał terrarium? Bo jest do tego przyzwyczajony. Na razie uczy sie dopiero siedzieć w mniejszym pomieszczeniu ale chyba mu się to nie podoba:(

Witia powiedział już wszystko co istotne....ja tylko dodam, że jesli bedziesz go czasem puszczac na podłoge to żółw nigdy nie przyzwyczai sie do mieszkania w terrarium na stałe, a ty za kazdym razem gdy bedzie widziala ze chce wyjśc to mimo wszystko bedziesz go wypuszczać.

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #9 dnia: 15.07.2009, 16:11:03 pm »
Od 3 dni żółwik siedzi tylko w kartonie:)ma tylko korę na dnie wyypaną i żarówkę ale do końca tyg musi wytrzymać. Na począku bardzo marudził i drapał bo chyba chaciał wyjśc ale sobie odpuścił:) Terrarium myślę do końca weekendu bedzie skończone, na razie będzie mieszkał ale powoli będę je wyposażać i upiekszać:)

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam wszystkich:)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #10 dnia: 15.07.2009, 16:13:20 pm »
Jak tylko się uporasz z urządzeniem terrarium, to wstaw fotki  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline kukułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #11 dnia: 16.07.2009, 16:31:55 pm »
Hejka !!!!

Ja mam żółwiczkę z tego samego typu co ty i z podobnym był problemem . Narazie mieszka w dośc dużym akwarium ,ale niedługo będzie budowa terra . Powiem ci ze też jest z jakby tu powiedzieć z wychowania podłogowego . Jednak zrobiłam jej wybieg na ogrodzie i zauwazyłam żę odkąd ma wybieg i biega od godziny 16 do 21 to potem jest spokój i smacznie śpi . A tak to siedzi w akwa bo ja pracuje do 15. Jednym słowem nie pcha sie na podłogę i ma juz sowje smakołyki . Poczekaj jeszcze kilka dni a sama zobaczysz zę mu ta podłoga przejdzie . Tylko musisz postanowić żadnej podłogi , ani sałaty ma mieć odpowiednia dietę na twój gatunek .

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #12 dnia: 17.07.2009, 21:53:04 pm »
Kukułka ciesze się że napisałaś. Fajnie że jest nadzieja że się w końcu przyzwyczai. Na razie nie za bardzo mu sie ten karton podoba, ale mam nadzieję że w terra będzie mu lepiej:)

Oczywiście jak juz tam zostanie umieszczony wstawie fotki:)

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Ocena żółwia stepowego - stan zdrowia, wiek (zdjęcia)
« Odpowiedź #13 dnia: 25.07.2009, 11:09:16 am »
W dziale terrarium i wybiegi umieściłam pierwsze zdjęcia domku Gadzia:)
Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia ;D