Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 09:24:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój żółw ma łuszczącą się skorupę i ciągle śpi... Czy to źle?  (Przeczytany 2050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maurycy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Witam. Mam żółwia stepowego od 17 marca. Ma około 6 lat. Jest świeżo po hibernacji. Zauważyłem u niego łuszczącą się skorupę i to, że ciągle śpi.  Czy to coś złego?  Dodam jeszcze, że żółw ma lampkę z żarówką 25W. Czy powinien mieć większą moc żarówki?  Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić. Z góry dziękuję!
 

Dodano 24.03.2014, 21:34:18 pm
Je 1 lub 2 razy dziennie (sałata, jabłko, marchew lub ogórek) i mieszka w dużym wiklinowym koszyku (1,5 m), w którym są trociny i siano, w którym się potrafi chować kilka godzin. :)
 

Dodano 24.03.2014, 21:42:07 pm
Mogę wstawić jutro fotki? Żółw już śpi i nie chcę go budzić. Zrobiłem mu zdjęcie, ale pokazuje mi, że ma za dużą wartość. Jak się obudzi to zrobię inne. :)
« Ostatnia zmiana: 24.03.2014, 21:42:07 pm wysłana przez Małrycy2014 »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Witaj. Dopóki nie wstawisz fotek, to niewiele możemy pomóc w sprawie łuszczenia skorupy, ale póki co możemy Ci doradzić w kwestii zmiany opisanych warunków.

Po pierwsze, wiklinowy koszyk powinien być tylko przejściowym rozwiązaniem na dom dla żółwia - a to dlatego, że najlepszym podłożem dla stepówek jest zwykła gliniasta gleba (pozbądź się w te pędy pylących trocin i siana) - od której taki koszyczek, choć przestronny może i ładny, zdąży w mig zapleśnieć. Terrarium najlepiej zrobić samemu lub zamówić, zbite z desek lub OSB, nadają się też kastry budowlane, poręczne są też szafki, szuflady i skrzynki. Z tym że żółw stepowy mało powinien siedzieć w terrarium, jak najwięcej na wybiegu (dobrze zabezpieczonym przed podkopaniem się czy ucieczką górą) w ogródku lub na balkonie.

Po drugie, żółwiom stepowym nie podajemy sałaty ani owoców, to samo dotyczy większości warzyw. Sałata zawiera szkodliwe szczawiany, które uniemożliwiają gadzinom przyswajanie wapnia (który jest przecież budulcem skorupy), natomiast owoce i warzywa zaburzają działanie układu pokarmowego, osłabiając przez to całego żółwia. Najmniejszym złem ze składników, które wymieniłeś, jest marchew i ogórek - ale one również nie powinny stanowić stałego składnika diety. Żółwie powinny jeść bogate w błonnik rośliny, spis znajdziesz tu --> http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi oraz na forum.

To, czy zmienić żarówkę, zależy od tego, jaka jest pod nią temperatura. Optymalna to ok. 33 stopnie na wysokości skorupy. Czy żółw ma do dyspozycji basenik, czy jest kąpany? Po hibernacji to szczególnie istotne.

I właśnie, piszesz, że żółw jest świeżo po hibernacji, a u Ciebie przebywa od tygodnia - w jakich warunkach odbywała się ta hibernacja i ile trwała?
« Ostatnia zmiana: 24.03.2014, 23:10:13 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM