Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 22:58:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domownik  (Przeczytany 11291 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amst

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Nowy domownik
« dnia: 11.05.2014, 19:35:43 pm »
Od dwu dni opiekujemy się Kubą. Jak już wiem z innego działu greckim chłopakiem. Z dotychczasowego miejsca zamieszkania usłyszałam że to dziewczynka. Nie znamy źrodła, wieku w zasadzie nic poza tym co tu wyczytałam.

Żółwia porwałam z instytucji (pominę jakiej) z akwarium z wiórami 30x40cm. Bez lampy, bez wyposażenia.
Żółw był w trakcie posiłku - tartej marchwi z wiórami i kapusty pekińskiej.
Moim zdaniem cud że żyje.

Bo: dolna szczeka żółwia była wydłużona do około 1cm dłużej niż górna. Ma ksztalt rynienki i jest skrzywiona w bok.
"Zawiasy" szczęki sa spuchnięte, mooim zdaniem to jakiś stan zapalny ale wizyte u lepszego weterynarza mamy przed sobą.

Dotychczasowa pani wet - osiedlowa, obcięła dziób - tak, że gdyby był prosty to by sie domykał.

Dogrzewam żólwia lampą, póki co domowym byle czym, ale bardzo chętnie siedzi pod nią. Świetlówki UV dopiero przed nami - w zależności od tego czy żółw zostanie u mnie czy wróci na lepsze warunki i odpowiedzialnego opiekuna do miejsca skąd go wzięłam. Poki co - do czasu aż wydobrzeje - jest u mnie.

Z sukcesów - nieźle zniósł przenosiny na dietę mleczowo/koniczynowo/rumiankową. Wykąpałam go w rumianku, odczyściłam skorupę. Podałam trochę wit.c i d (apteka) w kroplach i przypilnowałam, żeby z zieleniną zjadł pokruszonego wapna ( ze sklepu zoo).
Wydaje mi się że jak na warunki żółw i tak ma się nieźle. Martwię się czy szczęka to złamanie czy deformacja z krzywicy? Czy rzecz jest do naprawy bo obecnie musiałam jedzenie ciąć na strzępki, bo żółw nie odgryza sam - dziub jako ostrze nie działa.

Wetka skróciła pazury, wydaje mi się że czeka nas cos co określę jako "peeling" - złuszczenie milionów niestartych warstw tarczek na nogach - bo nie jest to juz brud, raczej jak osad kamienny na tym tarczkach które powinno być widać. chyba że tego nie ruszać i żółw w odpowiednim terrarium sam to zetrze?

To tyle z bieżących spraw, pozdrawiam :)

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #1 dnia: 11.05.2014, 19:45:44 pm »
Może wrzucisz zdjęcia żółwia? Super, że żółw trafił na dobrą osobę:)

Offline amst

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #2 dnia: 11.05.2014, 19:54:24 pm »
Sprzed chwili. Martwią mnie te opuchlizny na żuchwie - maja lekko pomarańczowe podbarwienie?







na ostatnim stary uraz skorupy - chyba nieźle zarośnięty?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #3 dnia: 11.05.2014, 20:01:42 pm »
 cieszę się, że się nim zajęłaś, jest piękny, zapewne odłowiony ze środowiska naturalnego ( np. atrakcyjna pamiątka z wakacji... ). No i zdecydowanie jest samcem, nie samicą.
A lepszy wet to kto? :)
Deformacja dzioba dość mocna, jak będziesz u jakiegoś gadziego weta to możesz zapytać o delikatną korektę tej dolnej szczęki. Najważniejsze że samodzielnie je - nie siekaj mu już jedzenia, tylko podawaj całe liście, albo najlepiej całe rośliny ( mogą być nawet z korzeniami) dzięki temu diobek się naturalnie ściera i nie ma problemów z takimi deformacjami, które są zazwyczaj wynikiem przerośnięcia dzioba.

Offline amst

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #4 dnia: 11.05.2014, 20:08:54 pm »
Mieszkamy w Bytomiu - mamy panią Wetkę specjalistke od gadów w mieście. Lokalny wet osiedlowy to raczej psiarz - sam przyznaje więc tylko porada/wskazówki ale cała reszta juz pojedziemy do dr.Wilk

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #5 dnia: 12.05.2014, 09:58:07 am »
No to super :) a jeśli wolno spytać to kiedy się do Niej wybiercię?

Offline amst

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #6 dnia: 12.05.2014, 14:36:42 pm »
Dziś popołudniu.

Offline GIGA1985

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: 2
Odp: Nowy domownik
« Odpowiedź #7 dnia: 18.08.2014, 19:06:53 pm »
Co u Was słychać? Jak tam gadzinka?:)