Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:37:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw wciąż nic nie je [scalony]  (Przeczytany 25049 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Żółw wciąż nic nie je [scalony]
« dnia: 17.03.2010, 18:27:33 pm »
Dzień Dobry.
Mam pytanie żółw stepowy jest w nowym otoczeniu. Wcześniej przebywał w sklepie teraz w domu.
Ma inne terrarium inną dietę (tzn. lepszą niż sałata w zoologicznym). Żółw jest praktycznie nieruchliwy, nic nie je.
Jak  już chodzi to wejdzie do domku i nie wychodzi. Myślę, że to normalne jak zwierzę drugi czy pierwszy dzień jest w nowym środowisku mimo iż w sklepie był bardzo ruchliwy.
Moje drugie pytanie dotyczy oświetlenia mam żarówkę UVB Repti Glo 5.O 26W i żarówkę grzewczą Heat Glo 50W czy są odpowiednie?

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Pierwszy dzień w nowym otoczeniu i pytanie o lampy
« Odpowiedź #1 dnia: 17.03.2010, 18:48:46 pm »
żółwik musi się przyzwyczaić do nowych warunków i innego jedzenia. Bardzo możliwe że dopiero po kilku dniach się nieco ożywi i zacznie jeść. Żarówka grzewcza powinna być zawieszona na takiej wysokości, żeby punktowo pod nią temperatura wynosiła ok 30-32 stopnie. UVB 5.0 z tego co pamiętam dla stepowego może być.
Fajnie by było jakbyś umieścił (a) zdjęcia żółwika i jego terrarium
Stefanka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Pierwszy dzień w nowym otoczeniu i pytanie o lampy
« Odpowiedź #2 dnia: 17.03.2010, 19:35:39 pm »
żółwik musi się przyzwyczaić do nowego otoczenia a żarówkę grzewczą dopasowuje się do wielkości terrarium a 5.0 dla stepka może być
Pozdrawiam Jakub

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pierwszy dzień w nowym otoczeniu i pytanie o lampy
« Odpowiedź #3 dnia: 17.03.2010, 20:02:00 pm »
Witaj

Żółwik może być zestresowany nowym otoczeniem, daj mu kilka dni i uważnie obserwuj. Daj mu wody do kąpieli aby sobie przeczyścił i nawodnił organizm. W sklepach żółwie często nie mają wody, może być odwodniony. Wypłucze też szybciej jakieś złogi niedobrego jedzenia.

Co do świetlówki to w zasadzie Repti Glo są stosunkowo słabe, 5.0 ma o połowę mniej emisji UVB niż 10.0 choć zdaniem producenta jest polecana dla stepowego w kombinacji z 2.0 (dla lepszego widma).
Ja zwykle używałam 10.0 ale żółw większość czasu spędzał na Słońcu.

Dane na ten temat są szczątkowe i niejednoznaczne. Postaram sie w miarę możliwości je uzupełnić. Może przydadzą Ci się arykuły na ten temat, gdzie udało mi się pozbierać do kupy różne informacje i własne przemyślenia:

http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-i-swietlowki-uvb-firmy-hagen-exoterra-repti-glo-sun-glo-solar-glo
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-i-swietlowki-uvb-firmy-zoomed-reptisun-powersun-repti-basking-spot-lamp
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-grzewcze
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-reptisun-minimalna-odleglosc

 

Dodano 17.03.2010, 20:05:37 pm
Heat Glo jest żarówką grzewczą, ale wstaw linka jaką dokładnie masz, z tego co kojarze są bardziej promiennikami, a żółwie identyfikują światło z ciepłem i w naturze tak je pobierają wygrzewając się w promieniach Słońca.
« Ostatnia zmiana: 17.03.2010, 20:05:37 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Pierwszy dzień w nowym otoczeniu i pytanie o lampy
« Odpowiedź #4 dnia: 17.03.2010, 20:07:12 pm »
Hej, UVka może być, natomiast Heat Glo nie za bardzo, chyba, że na jakieś dogrzewanie w nocy. Żarówka ta nie jest najlepszym rozwiązaniem, a to z tego względu, że wytwarza ona czerowne światło - coś czego Twój żółw kompletnie nie potrzebuje. To czerwone światło i białe z UVki mogą go trochę dezorientować... Zamiast Heat Glo lepsza byłaby np. taka żarówka  http://www.aw-terraristik.de/catalog/images/ExoTerra%20-%20Sun%20Glo%20-%20Tight%20Beam%2075W.jpg lub z firmy ZooMed http://www.rainforestsupplies.co.uk/lrf/images/baskingspot.jpg

Jeśli chodzi o zachowanie Twojego żółwia, to dołączam się do tego, co powiedzieli już moi poprzednicy ;)
« Ostatnia zmiana: 17.03.2010, 20:09:28 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pierwszy dzień w nowym otoczeniu i pytanie o lampy
« Odpowiedź #5 dnia: 17.03.2010, 20:19:46 pm »
O widzisz :) Dziękuję Wojtek :)

Z żarówek grzewczych typowo dla żółwi jest:
- Repti Spot ZooMedu albo
- Hagena Sun Glo Tight Beam,
- ew. tańsza alternatywa zwykły Osram ze sklepu oświetleniowego ze spotem.

Artykuł o grzewczych już zresztą podlinkowałam.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Żółw nie je
« Odpowiedź #6 dnia: 29.03.2010, 19:25:58 pm »
Dzień dobry.
Mam pytanie. Posiadam żółwia stepowego od dwóch tygodni. Wiem ,że ten temat był poruszony, ale mój zwierzak nadal nie chce jeść.
Wyjaśniono mi, że może nie jeść tydzień czasu i jest to normalna przyczyna związana ze stresem żółwia i z nowym miejscem.
Żółw nie je i nie pije już dwa tygodnie, nie interesuje go lampka UVB ani promiennik ciepła i kamień pod nią.
Na początku chował się do kryjówki, wychodził z niej spacerował po terrarium a na noc w niej spał. A od kilku dni lubi zakopywać się w podłożu.
Moje pytanie jest takie czy nadal jest normalne, że zwierzę nie je. Chodź ma zapewnioną temperaturę, światło, świeże roślinki jak rukola czy roszponka. Czy taki proces jest normalny po dwóch tygodniach i jak długo tak może trwać przy założeniu, że żółw jest zdrowy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #7 dnia: 29.03.2010, 20:24:19 pm »
Szczerze - to trochę niepokojąca sytuacja. Po zakupie żółw może nie jeść parę dni, albo chować się w kryjówce i niechętnie wychodzić, ale 2 tygodnie to już niezbyt normalne. Powinien być w ciągu dnia aktywny, wygrzewać się - tym bardziej, że to juz wiosna, wiec to nie chęć pójścia spać. Pić to akurat nie musi - stepki często tego nie robią.
Na poczatek pokombinuj z jedzeniem - moze jest wybredny - kup coś innego - np. cykorię, skróbuj dać plasterek ogórka świeżego, w ostateczności pokaż mu jabłko albo pomidora. Poszukaj jakiegoś kawałka zieleni, gdzie psy się nie załatwiają jak mieszkasz w mieście, albo idź na łąkę i poszukaj świeżych roslinek - mlecza, babki, gwiazdnicy, poziomek - już się pojawiają. Nie wiadomo czym był wcześniej karmiony, może akurat mu rukola i roszponka (choć to dziwne) nie leżą. Jak nie chce jeść z miski połóż go pod lampę i spróbuj dać coś z ręki.
Na wszelki wypadek - obejrzałeś dobrze żółwia - nie ma miękkiej skorupy, jakiś problemów z oddychaniem, wydzieliny z oczu czy nosa, zapuchniętych oczu? Kupy rozumiem nie zrobił - żeby do weta zanieść na badnie? Może ma pasożyty.
I wstaw jak możesz fotki gadzinki.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #8 dnia: 29.03.2010, 23:25:56 pm »
Ja dodam tylko żeby terarium nie stało w kącie na czas tej obserwacji, tylko przy słonecznym oknie ,i wtedy popatrz czy on kojarzy kiedy jest dzień a kiedy noc.
I sprawdź co jadl w sklepie, i to mu daj.

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #9 dnia: 31.03.2010, 19:19:11 pm »
Witam.
Dałem żółwiowi cykorię, sałatę rzymską, ogórek, jabłko i to wszystko dawałem z ręki wprost do pyska.
I nic. Nie chce jeść. Jedyne co robi to zakopuje się w podłożu.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #10 dnia: 31.03.2010, 19:26:33 pm »
Coś jest definitywnie nie tak, przy czym brak apetytu jest objawem typowym dla wiekszości chorób u żółwi więc bardzo trudno tylko na tej podstawie coś wskazać.

Czy mógłbyś wstawić fotki żółwika? W jakim jest wieku? Czy jeszcze prezentuje jakieś inne nietypowe objawy?
Jakie są temperatury w terrarium (w obu częściach tj. pod promiennikiem i w okolicach kryjówki) i jakie w nocy?
Czy żółw ma dostęp do wody i czy z niej korzysta, czy sie wypróżnia?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #11 dnia: 31.03.2010, 19:40:29 pm »
Pod promiennikiem ciepła jest 32 stopnie, a w okolicach kryjówki 20 stopni, wilgotność 50%.
Zwierzę  w sklepie było bardzo aktywne. Skorupę ma twardą, nie ma wydzielin z nosa i pyska.
Teraz to nie wchodzi do kryjówki tylko zakopuje się w ziemi i nie jest bardzo ruchliwy. Cały czas szuka miejsca by się zakopać.
Fotki dodam w inny dzień bo aparat mam pożyczony.
 

Dodano 31.03.2010, 20:00:10 pm
Pod promiennikiem ciepła jest 32 stopnie, a w okolicach kryjówki 20 stopni, wilgotność 50%. Ma dostęp do wody, ale pojemnik go nie interesuje.
Zwierzę  w sklepie było bardzo aktywne. Skorupę ma twardą, nie ma wydzielin z nosa i pyska. Oczy ma normalne.
Teraz to nie wchodzi do kryjówki tylko zakopuje się w ziemi i nie jest bardzo ruchliwy. Cały czas szuka miejsca by się zakopać.
Fotki dodam w inny dzień bo aparat mam pożyczony.
« Ostatnia zmiana: 31.03.2010, 20:00:10 pm wysłana przez jasiek2583 »

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #12 dnia: 31.03.2010, 20:01:01 pm »
To zdecydowanie coś nie tak. Dobrze, że się starasz, czy przebadałeś może żółwia tzn czy go odrobaczałeś? Zrobiłeś badania kału? Wiem, że to niezbyt miły temat, ale takie badania mogą dać jakieś przydatne wskazówki. Jeśli był aktywny a teraz nie jest to znaczy że coś mu dolega. Postaram się czegoś poszukać, porównać objawy z jakąś chorobą, ale objawy te spotykane przy większości chorób. 
pozdrawiają hela i parys

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #13 dnia: 31.03.2010, 20:25:17 pm »
Jasiek, trzeba zajrzeć mu do pyska i dokładnie obejrzeć pyskowe wnętrze.

zabieg taki jest trudny, sam nie rób, idź do mądrego weterynarza.

jak w psysku jest dobrze, to znaczy, że musisz iść z nim w słoneczny czas na łąkę, a jak tam on będzie przez godzinę się izolował to znaczy, że jest lepiej niż ja (teraz) myślę. :) I obserwuj dalej=wszelkie wydaliny i wydzieliny.

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw nie je
« Odpowiedź #14 dnia: 31.03.2010, 20:29:03 pm »
Rozumiem. Dziękuję, tak zrobię. Później dam znać. Do zobaczenia.
 

Dodano 02.04.2010, 15:26:47 pm
Witam Serdecznie.
Byłem z żółwiem półtorej godziny na łące w słonecznej pogodzie przy niewielkim wietrze.
Przez 20 minut prawie w ogóle się nie ruszał. Później zaczął biegać jak szalony.
Nie interesowały go żadne rośliny by zjeść. Nawet koniczyna.
Jak znalazł dużą kępę roślin to próbował się zakopywać. Tylną część skorupy podnosił do góry.
W miejscu gdzie łąka miała skąpą roślinność szybko się poruszał i pokonywał przeszkody. Próbował skubać, gryźć białe kamyczki i  białe muszle ślimaków (nie wiem dlaczego). Roślinami natomiast się nie interesował. W kartonie, w którym go przeniosłem  zrobił kupę pierwszą po dwóch tygodniach. Myślę jednak, że to ze stresu i zdenerwowania. W terrarium zaczął biegać i szukać miejsca, z którego może się wydostać. Nie chciał jeść koniczyny, którą przyniosłem ani cykorii czy nawet jabłka.
Weterynarza jak na razie szukam gdyż mieszkam w Hiszpanii i żadnego nie znam.
Proszę o poradę i pomoc.
« Ostatnia zmiana: 02.04.2010, 15:26:47 pm wysłana przez jasiek2583 »