Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 22:37:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Początek hodowli żółwia stepowego (podłoże, karmienie, plamka na pyszczku, tarczki kręgowe)  (Przeczytany 14543 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Mój żółw ma na imię Dajmon mam go zaledwie od kilku dni dokładnie od 19,07 najpierw trzymałem go w akwarium 40x20 na początku myślałem że takie mu wystarczy bo mój żółw ma ok. 5 cm więc nie jest duży ale po paru dniach stwierdziłem że się ciśnie i powiększyłem mu terra do 90x40 więc ma o wiele więcej miejsca ale nie wiem czy jest odpowiednio urządzone ponieważ podłoże to drań na mniejszej połowie a na drugiej mam piasek z ogródka którego przeprażyłem w piekarniku i jest fajny i suchy i się nie pyli bo sprawdziłem. A co do jedzenia to też nie wiem karmie go prawidłowo bo zielenizną ale czytałem że sie daje ją aby raz dziennie a on ma na okrągło ponieważ drań jest z rożnymi gatunkami roślin które może sobie ciągle jeść.
A zauważyłem że on wcale dużo nie je bo ile taki 5 cm. żółw stepowy powinien jeść ? mój zjada gdzieś 2 kwiatki od koniczynki lub lucerny za którymi przepada i do parę kęsów mleczu lub babki pospolitej i to wszystko czy to mu wystarczy ? A co do oświetlenia mam UVB i Zwykłą lustrzankę grzewczą te żarówki polecił mi hodowca ale nie wiem nad którą się żółw wygrzewa i którą nakierować na kamień do wygrzewania a co do UVB byłem w 2 zoologicznych ale nie mieli  :-[ ale znalazłem identyczną pod względem wyglądu w sklepie z żarówkami i nie wiem czy może być taka świeci światłem białym nie żółtym więc chyba wydziela UVB ? zamierzam kupić taką specjalną ale na allegro są z przesyłką za minimum 52zł a na żółwia straciłem 400zł i narazie na taką żarówkę sobie nie mogę pozwolić więc na ten czas mogę używać tej ze zwykłego sklepu ? A co do wielkości to dobra jest jak mój ma 5 cm a hodowca mówił że ma ok 3 lat trochę mało mi się widzi jak na ten wiek co o tym myślicie ?  ( Jutro dodam parę fotek )
Będę wdzięczny za odp. na moje pytania z góry dzięki

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Hej,

fajnie, że do nas trafiłeś... ;) Szkoda tylko, że nie napisałeś do jakiego gatunku należy Twój żółw - jest to stepowy, grecki, czy może jeszcze jakiś inny? To w sumie ważna informacja.

Dobrze, że wymieniłeś żółwiowi terrarium na większe, bo takie 40x20 cm nie nadaje się na hodowlę w ogóle, nawet dla takiego malutkiego żółwia - jest ono stanowczo za małe. Te 90x40 cm jest już o wiele lepsze choć i tak trochę za wąskie, dlatego w niedalekiej przyszłości będziesz musiał i wymienić to...

podłoże to drań na mniejszej połowie a na drugiej mam piasek z ogródka którego przeprażyłem w piekarniku i jest fajny i suchy i się nie pyli bo sprawdziłem.


Darń jest jak najbardziej w porządku - jest podłożem stabilnym, zatrzymującym wilgoć, nie prowadzi do zaczopowań, czego niestety nie można powiedzieć o piasku, dlatego radziłbym Ci go wymienić. Piasku na podłoże nie używamy w ogóle! Zamiast tego wyłóż całe terrarium darnią, bądź daj w to miejsce zwykłą ziemię (nienawożoną). Na to możesz potem dać ewentualnie troszkę żwirku, trochę kory...- tak jak ma to miejsce w naturze -, ale piasek koniecznie usuń.

co do jedzenia to też nie wiem karmie go prawidłowo bo zielenizną ale czytałem że sie daje ją aby raz dziennie a on ma na okrągło ponieważ drań jest z rożnymi gatunkami roślin które może sobie ciągle jeść.
A zauważyłem że on wcale dużo nie je bo ile taki 5 cm. żółw stepowy powinien jeść ? mój zjada gdzieś 2 kwiatki od koniczynki lub lucerny za którymi przepada i do parę kęsów mleczu lub babki pospolitej i to wszystko czy to mu wystarczy ?
 

Ja swoje żółwie karmię średnio 2 razy dziennie - rano więcej, po południu mniej. Jak na mój gust raz dziennie to trochę za mało, a to z tego względu, że żółwie żyjące w naturze spędzają większość swojego czasu na żerowaniu... I ja to z resztą widzę po swoich - im jedna porcyjka dziennie nie wystarcza. Przy tym należy jednak uważać, żeby żółwia nie przekarmić - są to łasuchy i tak na prawdę jadłyby one cały czas. Ja dlatego często karmię swoje suszem - jest on również bardzo pożywny i tak nie tuczy.

A co do oświetlenia mam UVB i Zwykłą lustrzankę grzewczą te żarówki polecił mi hodowca ale nie wiem nad którą się żółw wygrzewa i którą nakierować na kamień do wygrzewania a co do UVB byłem w 2 zoologicznych ale nie mieli  :-[ ale znalazłem identyczną pod względem wyglądu w sklepie z żarówkami i nie wiem czy może być taka świeci światłem białym nie żółtym więc chyba wydziela UVB ?

Żarówki UV wytwarzają (oprócz promieni UV A i B) również duże ilości światła, natomiast prawie wcale ciepła - stąd właśnie kombinacja z lustrzanką. Obie żarówki (lustrzankę i UV) zamontuj obok siebie w jednej części terrarium, tak aby powstały dwie strefy: mocno "nasłoneczniona ciepła", i nieco chłodniejsza, zacieniona. Nie wiem jednak czy ta UV-ka którą masz, to rzeczywiście promiennik UV - jeśli kupiłeś ją w jakimś zwykłym sklepie elektrycznym, to szczerze w to wątpię... Napisz jakiej firmy jest ta żarówka i podaj jej parametry, bo to że wytwarza jasno światło jeszcze nie świadczy o tym, że i zaraz promienie UV. Daj znać co i jak - w innym przypadku coś doradzimy. W każdym razie promienie UV musisz mieć! Masz rację, że żarówki te nie są tanie, ale bez tego Twój żółw nie będzie rozwijał się prawidłowo, no chyba, że ma dostęp do słońca. A propos masz taką możliwość? W sumie jest to bardzo ważne, bo żadna żarówka słońca nie zastąpi, dlatego dobrze byłoby gdyby Twój żółw mógł się na nim wygrzewać.

A co do wielkości to dobra jest jak mój ma 5 cm a hodowca mówił że ma ok 3 lat trochę mało mi się widzi jak na ten wiek co o tym myślicie ?

Tu wracamy na początek... - nie napisałeś jakiego masz żółwia, więc ciężko się w tym zakresie wypowiadać. Napisz jaki to jest i wstaw najlepiej jego fotki ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Oto parę fotek mojego Terra.
 

Dodano 25.07.2010, 13:24:06 pm
Fotki żółwia stepowego Dajmona
Niepokoi mnie plama na jego pyszczku taka jasna widoczna na zdjęciu. Czy to niejest nic groźnego i czy mu to zejdzie ?
« Ostatnia zmiana: 25.07.2010, 13:24:08 pm wysłana przez Marekpro2 »

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Z tego co widzę to masz żółwia stepowego. Plamy na pyszczku za dobrze nie widać, ale podejrzewam, że to nic innego jak plamka, którą często maluje się żółwiom w celu ich rozróżnienia. Co prawda na pyszczku się tego raczej nie robi, lecz na pancerzu, ale ją da się łatwo (delikatnie) zmyć. Dla pewności możesz jednak jeszcze zrobić zbliżenie tej plamki!

Na zdjęciu tego nie widać, ale czy masz w terrarium jakąś miseczkę z wodą? To bardzo ważne.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Plamka to jaśniejsza kropka na pyszczku zaznaczona czerwonym kółkiem nie jest to niczym namalowane to taki kawałek jaśniejszej skóry nie jest to nic groźnego ?
Miseczki jeszcze nie mam ale zamierzam zamówić na allegro ale kompie go co drugi dzień i w czasie kąpieli pije wodę.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
A próbowałeś już tą plamkę zmyć? Może spróbuj delikatnie to zrobić. Jeśli nie zejdzie, to plamka ta może okazać się naturalnym zabarwieniem skóry, taką anomalią, która niekiedy u żółwi występuje (wprawdzie częściej na pancerzu niż skórze, ale jednak).
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
A jak z tą wielkością dobrą ma jak na swój wiek i gatunek z tego co wiem to był dobrze karmiony ale nie zimowany

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Plamka to nic groźmego. Otarcie skóry. Mogła powstać w wyniku urazu w transporcie, upadku na nos z wysokości lub  w ciasnocie.

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Aha dzięki za porady a co do wielkości jeszcze chciał bym wiedzieć co o tym myślicie bo żółw ma 5 cm a hodowca mówi że ma ok. 3 lat a z tego co wiem żółw był dobrze karmiony lecz nie zimowany więc ma dobrą miarę jak na swój wiek czy zaniżaną ??

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Jak na mój gust, 5 cm u trzylatka to tak w sam raz... Dobrze byłoby, gdyby jednak w tej kwestii wypowiedział się jeszcze nulus bo on ma co roku od żółwi stepowych przychów.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Mam pytanie odnośnie aktywności mojego żółwia u niego aktywność jest bardzo niska   :-[ prawie cały dzień śpi noc całą śpi w swoim domku do południa po południu sam go wyciągam bo on by jeszcze spał i daje mu jeść potem szuka jakiegoś miejsca na dżemke najczęściej jest to pod lampką lub sie gdzieś zakopuje. Z czym może być to związane temp. w nie naświetlanym miejscu wynosi 27 stopni a w oświetlonym ok. 34 stopni czy może zwiększyć temperaturę ?? Jak czytam innych opinie to ich żółw sobie chodzi i zwiedza terra mój prawie wcale ma ładną drań na którą również nie chce chodzić. Może to coś z terra nie tak ? Licze na wasze rady.

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Zauważyłem u mojego żółwia że na skorupie dokładnie na środku wyszła mu taka kak by górka tak jak by się płat skorupy zmarszczył i wyszła taka fałdka czy to może oznak rośnięcia i może on zrzuci ten płat czy co ?

Żółw jest prawidłowo odżywiany

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Tak jest zbudowany pancerz żółwia. Ten 'fałd' to zarys, pozostałość po kręgosłupie. Na pewno nie ma powodów do obaw, skorupka jest b. ładna :)

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Aha dzięki za odpowiedz ja już myślałem że może to z mojej winy ale na szczęście się myliłem  ;D

A mam jeszcze jedno pytanie bo mój żółw strasznie lubi kwiaty a najbardziej od kończyny i lucerny a słyszałem że zawierają one dużo białka czy mam go ograniczyć czyli dawać mu co 2 dni czy może całkiem nie dawać ?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Możesz mu podawać, ale nie za często. Żółwie w ogóle uwielbiają kwaiaty, spróbuj z nasturcją, petunią, malwą, nagietkiem, bratkami, różą, hibiskusem, kwiatami mniszka lekarskiego... dużo tego jest, kwiaty są lubiane i mają dużo witamin. Ale koniczyne i lucerne trochę ograniczaj ;) Nawet co drugi dzień to często.