Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:22:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania  (Przeczytany 5993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Podłoże, lampy, hibernacja - pytania
« dnia: 02.05.2008, 21:31:50 pm »
Cześ jestem na tym forum nowa. I interesuje się żółwiami. Słyszałam wiele sprzecznych bądź niedopowiedzianych informacji na temat pewnych rzeczy i zanim kupie żółwia chciała bym je wyjaśni.
1-Co ma służyc jako podłoże jedni mówią, że kora drudzy, ze ziemia, trzeci ze piasek a jeszcze inni, że kamienie. Co jest najlepsze.

2-Lampa nie rozumiem zbytnio tej kwestii słyszałam tezę, że żółwiom hodowlanym jest to niepotrzebne bo latem wychodzą na spacery a zimom śpią więc nie potrzebują w tym czasie lamp UV, A propo lampy jaka jest najlepsze.

3-Hibernacja mam do niej jedno pytanie czy to prawda, że zimuje się w tym czasie żółwia w lodówce?? A i czy żółwia hodowane w domu zapadają w sen letni??

Mam pytanie który żółw jest hmm bardziej kontaktowy i mniej śpi grecki czy stepowy??

ŻłÓwInKa ;)

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.05.2008, 22:32:45 pm »
Witaj.
 
Tez jestem tu od niedawna ale postaram Ci wyjaśnić to o co pytasz.

1. Jeżeli chodzi o podłoże to musi ono spełniać kilka warunków. Nie może być ono zbyt drobne, gdyż żółw mógłby połknąć kawałki podłoża i zapchać sobie jelita. Musi ono także stawiać odpowiednie oparcia dla łap żółwia. Powinno ono tez dość dobrze chłonąć wilgoć. Na pewno odpowiednim podłożem nie jest piasek!!! Dobrze jako podłoże spełnia sie kora, lecz powinna być w na tyle dużych kawałkach by żółw nie mógł ich połknąć. Najlepszym podłożem wydaje się być darń. Dobrze jeśli w terrarium znajdą się także ze dwa dość spore płaskie kamienie.

2. Jeśli chodzi o oświetlenie to nawet jeśli żółw latem przebywa na wybiegu, a zima hibernuje, to w terrarium oświetlenie jest niezbędne. Zawsze mogą zdarzyć się chłodniejsze dni w lato, bo trudno uwierzyć ze przez całe lato temperatura będzie utrzymywać się powyżej 20 stopni i żółw będzie musiał przebywać w terrarium. Na pewno w terrarium jest potrzebna lampa grzewcza, by żółw mógł się pod nią wygrzewać oraz świetlówka emitująca promieniowanie UVB (najlepiej 10%). Za lampkę grzewczą może posłużyć zwykła żarówka - lustrzanka, którą kupisz za kilka złotych. Natomiast jeśli chodzi o świetlówkę to możesz wybrać pomiędzy świetlówką liniową, a kompaktową.

3. W przypadku hibernacji to zbyt dużo ci nie pomogeę, ale myślę że powinnaś przeczytać trochę o tym na forum i w artykułach na stronie www.zolw.info (np w tym: http://www.zolw.info/sposoby-zimowania/zimowanie-zolwi-ladowych-z-uzyciem-lodowki.html).
Sen letni?? Chyba chodzi o to że żółw w bardzo upalne dni jest bardziej ospały.

Jeśli chodzi o kontakt z żółwiem to zbyt wiele nie oczekuj.
Który więcej śpi?? Chyba nie ma na to reguły.
Pozdrawiam Paweł

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.05.2008, 22:56:28 pm »
Paweł wiele już wyjaśnił.

do punktu pierwszego dodam
- podłoże powinno być niepylące więc wszelkie trociny odpadają, powinno dobrze otrzymywać wilgoć, jeśli decydujesz się na korę czy drewienka to duże kawałki

na forum było sporo tematów o podłożu więc możesz poczytać.

punkt 2 tu Paweł wszystko wyjaśnił, głównie chodzi o to, że nie zawsze jest ciepło i w gruncie rzeczy żółw nawet wiosna, lato więcej siedzi w terrarium niż na zewnątrz na wybiegu.

punkt 3 - o śnie letnim nie słyszałem.
Co do hibernacji to trzeba nabrać doświadczenia bo jest ona potrzebna żółwiowi, ale nie jest łatwa.
Hibernacja z pomocą lodówki to patent Nulusa i jest na stronie głównej artykuł. No i oczywiście sam autor w czasie hibernacji, przed i po pomaga, radzi, więc szybko się można nauczyć.

Żółw - który bardziej kontaktowy. Tak się tego nie da określić.
Żółw jest zwierzęciem dzikim. Owszem w terrarium z czasem przyzwyczai się do naszej obecności, ale zawsze będzie dziki. Po za tym żółwie są delikatne, nie będziesz go nosić jak psa czy kota, głaskać, itd.
Żółwie potrzebują dużo uwagi, ale w sensie obserwacji co wielu osobom wydaje się nudne.
W kwestii hodowania żółwi ważne są wydatki, a też jest ich trochę.

Przed zakupem żółwia warto się kilka razy zastanowić.

Pozdrawiam.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #3 dnia: 03.05.2008, 01:09:54 am »
W moim przypadku, odnoszę wrażenie ,że dużo bardziej aktywny i ruchliwy jest żółw grecki, zobaczymy jak będzie na wybiegu zewnętrznym.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #4 dnia: 03.05.2008, 19:26:23 pm »
Dzięki za pmoc. I wiem o hibernacji co nieco, ale chciałam mzapytac czy ktoś z was prubował już mtego z lodówką bo nie chce żółwiowi zrobic krzywdy. A i wiem, że zólwia sie nie nosi na rękach zresztą moj pies też sie nie daje  ;)
ŻłÓwInKa ;)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #5 dnia: 03.05.2008, 19:34:33 pm »
Nulus zimował w lodówce, ja tez 9choć bardzo krótko więc się nie liczy ;)) ale zanim zaczniesz zimowac musisz mieć o tym dużą wiedzę.
TUPTUŚ

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #6 dnia: 03.05.2008, 19:46:03 pm »
Cóż z hibernacją to chyba tak jest, że lepiej jej nie przeprowadzać w ogóle niż miało by się zrobić krzywdę żółwiowi, lecz na dłuższą metę lepiej nabrać wiedzy i odwagi ;D i przełamać się.
Pozdrawiam Paweł

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #7 dnia: 03.05.2008, 20:43:24 pm »
witaj

sen letni hmm chyba wiem o co chodzi. w swoim naturalnym środowisku żółwie stepowe maja naprawdę trudne warunki tak więc poza hibernacją w zimie także w najsuchszej części lata wpadają w pewien letarg

"Żółwie stepowe pozostają w ukryciu, zakopane w jednym miejscu przez ponad 9 miesięcy, co pozwala im poradzić sobie z trudnymi warunkami środowiskowymi w porze letniej, jesiennej i zimowej, w szczególności z wysokimi wahaniami temperatur i wydłużonymi okresami niedoboru wody i żywności. Są to okresy letniej estywacji i zimowej hibernacji. Żółwie stepowe są natomiast aktywne jedynie przez pozostałe, 3 miesiące w roku (wczesny marzec do późnego maja – samce oraz połowa marca do połowy czerwca – samice)."

to jest w naszym serwisie napisane :)
http://www.zolw.info/informacje-o-gatunku/warunki-srodowiskowe-zagrozenia-tryb-zycia-i-odzywianie-zolwi-step.html

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże, lampy, hibernacja - pytania?
« Odpowiedź #8 dnia: 04.05.2008, 00:52:27 am »
A ja napiszę tak że jeżeli żółw przebywa od wiosny do jesieni na wybiegu zewnętrznym a okres zimy i początek wiosny hibernuje to świetlówka uvb jest niepotrzebna. Większość z Was wie o tym że np. żółw stepowy lubi a nawet potrzebuje wahań temperatur pomiedzy dniem a nocą i pomiędzy wiosną a jesienią, a trzymacie żółwie niemal non stop w terrariach z ogrzeaniem 30st C i więcej :o A gdzie tu spadki? Oczywiście nie neguję zdrowotnego wpływu świetlówek uvb na żółwia. Nie ma co przesadzać z pisaniem o tym że 20 st C latem to zimno. Taka temperatura jest wystarczająca, jeżeli nie jest niebo zachmurzone. Wtedy aktywność żółwia jest na normalnym kilku godzinnym poziomie.
Hibernacja w lodówce jest ponoć tak samo skuteczna jak np. zimowanie w piwnicy, choć ja narazie moge się wypowiadać tylko w kwesti tej pierwszej metody.
Pytania do Pawła. Co masz na mysli pisząc "na dłuższą metę"? Powiem Tobie tak, że jak będziesz to odkładał z roku na rok mysląc że to jeszcze nie pora i za mało wiesz, to wkońcu wpadniesz w takie błędne koło o nazwie "następnej zimy".
Nalezy zaznaczyć, że nie każdy ma możliwość zrobienia wybiegu dla żółwi, a szkoda  :(
Żółwia do hibernacji można przygotować m.in. przez trzymanie go non stop aż do jesieni na wybiegu zewnętrznym. Później głodówka i do lodówki (tak w mega streszczeniu).
Co do snu letniego to musiałoby być bardzo gorące lato takie z temp. do 40stC żeby żółw zapadłw estywację.
To jest poprostu sposób na przetrwanie okresu zarazem gorącego i ubogiego w pokarm.

Trzymajcie się :D
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html