Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 04.06.2024, 15:43:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia  (Przeczytany 13986 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« dnia: 02.02.2014, 12:12:27 pm »
Czesc Mam Naimie Karolina, Jestem tutaj nowa. Od pol roku jestem szczesliwa posiadaczka zolwia. W Sklepie zoologicznym Pani powiedziala ze zolw jak najbardziej powinien jesc salate i suchy pokarm. Od dluzszego czasu szperam po internecie i 80% Osob odradza podawanie salaty.Dlatego tez zaczelam miec juz watpliwosci poniewaz kazdy ma inne zdanie na ten temat. A kolejnym moim Problemem jest to ze moj zolw mial podawane jedzenie CALY CZAS przez caly dzien mial dostep do jedzenia... Pani w Zoologicznym powiedziala ze wszystko jest w porzadku i ze jak dostaje caly czas to dobrze i ze nic mu sie nie stanie ale jednak sie mylila...Moj zolw strasznie przytyl jest bardzo malo aktywny i ciagle by tylko jadl a skorupa zaczela mu pekac.Ja tego zolwia bardzo mocno kocham doslownie to jest moje male dziecko . Dreczy Caly czas mnie pewna kwestia CZY ZOŁW MOZE JESC SALATE? DLACZEGO MU PEKA SKORUPA I JAK TEMU ZAPOBIEC? Zapewne wiele osob mi powie ze mam poszukac na forum lecz co nie ktorzy straszne bzdury wypisuja ze np. zolw powinien jesc twarog ( ale gdzie na pustyni na wolnosci by twarog znalazl) dlatego tez prosze was o pomoc.Zolw jest w Terrarium ma 2 lampy Uv jedna Grzewcza ruga chlodzaca i ma na stale przymocowana mate grzewcza, A na Podlozu ma bardzo gruba warstwe drewienka zakupionego w Zoologicznym. Dlatego tez jeszcze jedno pytanie CZY ZOLW POWINIEN MIEC ZIEMIE CZY MOZE MEIC TAKIE DREWIENKO ? Gdy mu zabiore jedzenie by zbyt wiele nie jadl zaczyna mi jesc to drewno czy od tego moze mu sie cos stac ? Prosze was pomozcie mi poniewaz ja juz nie wie kogo mam sluchac poniewaz kazdy ma odmienne zdanie na ten temat a ja juz mam teudne chwile w ktorych jedyne co przychodzi mi na mysl to sprzedac zolwia lecz wiem ze zbyt bardzo bym za nim tesknila...Mam nadzieje ze moge na was liczyc.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 02.02.2014, 12:32:53 pm »
Witaj.
Bardzo dobrze, że trafiłaś na to forum. Jaki to gatunek żółwia?Wstaw proszę zdjęcia żółwia bo jeszcze nie słyszałem aby żółwiowi sama z siebie pękała skorupa.
Radzę Ci nigdy nie słuchaj ludzi ze sklepów zoologicznych, bo tam  nie mają żadnego pojęcia o żółwiach. Mata grzewcza do wywalenia, podobnie jak drewienka. Najlepszym podłożem jest ziemia ponieważ trzyma wilgoć. Lampy potrzebne to UVB 10.0 i lampa grzewcza (zwykła lustrzanka 40-60W). Żółw absolutnie nie powinien dostawać owoców, ani warzyw. Dieta to rośliny i chwasty. Poczytaj sobie dział "Żywienie"
Więcej Ci nie powiem, bo nie wiem jaki to gatunek.........
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 02.02.2014, 17:26:39 pm »
Witaj na forum! Pewnie, że możesz na nas liczyć, i świetnie że wreszcie do nas trafiłaś. Jan BZ już Ci udzielił dobrych rad "w pigułce", ale tak jak sam dodał, będziemy mogli w pełni dobrze doradzić dopiero gdy pokażesz nam zdjęcia żółwia, i sprawdzimy jaki to gatunek. Tak że czekamy. :)

Aha, zjadanie podłoża może być spowodowane niedoborami wapnia i witamin - które żółw może mieć, jeśli był na diecie poleconej w sklepie.
« Ostatnia zmiana: 02.02.2014, 17:28:27 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 02.02.2014, 23:12:30 pm »
W Zoologicznym Pani powiedziala ze To Rasa Hosterfield i nic wiecej na ten temat nie wiem... Pani powiedziala ze jest wszystko w Porzadku i ze on jest jeszcze dziecko dlatego tak szybko rosnie - Ktos na forum napisal ze gdy zolw rosnie prawidlowo nie powinno byc to prawie wogole widoczne. On w 5 miesiecy z dwa razy taki jest jak chodzi o wielkosc... Dolanczam Zdjecia :) Na Zdjeciu tak nie widac lecz pod spodem (rowniez doloczylam zdjecie) Powstaly bardzo szerokie biale linie i ma male pekniecia i nie wiem od czego  :'(...
 

Dodano 02.02.2014, 23:16:23 pm
A oto zdjecia jak byl malutki czyli 5 miesiecy temu - Jak go kupilam
 

Dodano 02.02.2014, 23:22:36 pm
Powiem szczerze ... Nie mialam nigdy zolwia...Mieszkam w Anglii Ludzie tutaj maja odmienne zdanie na temat zywienia i warunkow. Jedni mowia ze powinien miec glebe (ziemie) drudzy mowia ze moze miec drewienko i ze nic mu sie nie stanie i dlatego ja juz sama nie wiem co dla niego bylo by najlepsze...Ma pod dostatkiem wapna w kawalkach ma rowniez posypywane jedzenie dwa razy w tyg witaminami w proszku i raz na jakis czas dostaje sucha karme...
« Ostatnia zmiana: 02.02.2014, 23:22:36 pm wysłana przez PiksiDiksi »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 03.02.2014, 10:12:32 am »
To Testudo horsfieldii - żółw stepowy. Trochę jeszcze za mały żeby pewnie płeć określić, ale póki co bardziej na samczyka mi wygląda.

Młode rosną rzeczywiście szybciej, niż podrostki, ale też nie wielkość x2 w ciągu 4 m-cy.

Żółw stepowy uwielbia kopać - wię najlepszym dla niego podłożem jest ziemia z dodatkiem gliny i to gruba warstwa - tak z 20-25 cm, żeby się mógł cały zakopać. Ziemię tą należy zraszać wodą i podlewać do jakiś czas, żeby stale była wilgotna i nie pyliła.

To co widać na Twoim żółwiu to nie pęknięcia tylko przyrosty (te jasne paski). W dodatku żółw ma już piramidy (te krzywizny na skorupie - jakby wystające tarczki), a przyrosty są bardzo jasne. Gadzina też ma nieładne, jasne obwódki wokół oczu.
Przyczyn takie stanu rzeczy może być wiele - i zapewne w Twoim przypadku wygląd żółwia jest wypadkową tych składników:
- zbyt dużo wysokokalorycznego jedzenia (stepówką podajemy rośliny polne, jadalne doniczkowe, zioła itp. a nie jabłko, sałatę i karmę ze sklepu);
- brak snu zimowego i rośnięcie w czasie zimy kiedy żółw powinien spać,
- brak świetlówki UVB,
- za suche podłoże i powietrze w terro (to przez te drewienka, które na pewno wilgoci nie trzymają). Żółwia należy też z 1x w tygodniu wykąpać w letniej wodzie i na stałe powinien mieć w terro basen z wodą.
- nadmiar witamin - trzeba bardzo z nimi uważać, bo można przedawkować - szczególnie A i D3. Lepiej dawać czyste preparaty wapienne - typu ReptiCalcium ZooMedu czy Microcalcium JBL (oba bez wit. D3), lub zwykłą sepię dla ptaków (niebarwioną). Z preparatów witaminowych dostępnych w Anglii to b. dobry jest Nutrobal ale trzeba uważać z dawkowaniem i 1 x w tygodniu szczypta jest wystarczająca.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 03.02.2014, 14:48:22 pm »
Żółwik śliczny, trochę mu się rzeczywiście nierówno urosło, ale wszystko jest jeszcze do naprawienia. Przeanalizuj to, co w punktach pięknie Ci wypisała ankan i postaraj się wdrożyć konieczne zmiany, a kondycja gadzinki na pewno się poprawi. Ja od siebie dodam jeszcze, że powinnaś dążyć do tego, by w sezonie żółw przebywał 24h/7 na wybiegu zewnętrznym (dużo pomysłów, jak go wykonać w ogrodzie lub na balkonie znajdziesz w dziale Wybieg).  

Jakie masz teraz dokładnie lampy, jak rozmieszczone? Pomocne byłoby zdjęcie terrarium jako całości, podpowiemy co ewentualnie zmienić.
« Ostatnia zmiana: 03.02.2014, 14:51:12 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 04.02.2014, 07:39:28 am »
Powiem tak Kupywalam go z Sklepu zoologicznego Kobieta ma swoj zoologiczny plus ma zolwie w domu juz takie po kilkadziesiat lat gdy zobaczyla zolwia mowia ze jest wszystko jak najbardziej w porzadku ...  :( Gdy zolwiowi nie daje jesc tyle co zawsze poniewaz od tygodnia mu ograniczam to on zjada drewno ktore ma jako podloze  :o ... I to tez mnie martwi... Bede musiala poszukac w sklepie ziemi poniewaz w Anglii to wszedzie chodniki sa i nie ma prawie nigdzie piasku  :P . Boje sie ze jak dam mu glebe okey bede ja podlewac by byla wolgotna ale od tego przeciez zgnije mi podloze terrarium  :-X . W terrarium mam dwie lampy jedna grzewcza druga chlodzaca... Zalanczam zdjecia drewna tego co ma (bylo w zestawie startowym gdy kupywałam żółwia), zdjecia Terrarium i dzisiejsze zdjecie zolwia... ;)

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 04.02.2014, 17:00:53 pm »
Mierzyłaś wilgotność w terrarium? Wygląda jakby było tam strasznie sucho, a to na pewno dobrze na żółwia nie działa. Takie drewienka na całości nie są dobrym podłożem. Jak dasz ziemię i będziesz ją podlewać to Ci terrarium nie zgnije o ile je jakoś zabezbieczysz. Ja mam wyłożone grubymi workami na śmieci i po bokach poprzyklejane taśmą klejącą i u mnie nic nie gnije. Tylko jak zmieniam podłoże raz do roku to sprawdzam czy się nigdzie nie porwały i ewentualnie zmieniam lub zaklejam.
Stefanka

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2014, 20:14:29 pm »
Jak dla mnie to nie musisz się tłumaczyć, chciałaś dla żółwia jak najlepiej. A co do babki w zoologu, to nie wszyscy posiadacze żółwi automatycznie muszą wiedzieć, jak się nimi zajmować.. nawet jeśli prowadzą sklep z tej branży. Nawet nie wszyscy weterynarze orientują się w prawidłowej hodowli gadów niestety.

Wracając do problemu zjadania podłoża, może to również wskazywać na pasożyty - zanieś świeżą próbkę kału do zwykłego weta (do stwierdzenia robali nie musi być to gadzi specjalista, dopiero do ewentualnego dobrania specyfiku odrobaczającego i wyliczenia jego dawki).
Tak się obawiasz zjadania gleby, ale żółw prędzej się zaczopuje twardym drewienkiem niż sypką ziemią. Staraj się kupić ziemię z jak najmniejszą domieszką nawozów (idealna by była ekologiczna, pozbawiona nawozów w ogóle, ale w handlu raczej nie do dostania).

Dno terrarium można zabezpieczyć tak jak radzi anna-daria grubymi workami, lub też folią ogrodniczą albo np. przyciętym linoleum.

W terrarium mam dwie lampy jedna grzewcza druga chlodzaca...
Nie ma chłodzących lamp. :) To jest kompaktowa świetlówka UVB, ciekawi mnie o jakich parametrach?

Co tam masz za roślinkę w środku, to jakiś iglak? Czy przy nim jest kryjówka? Jeśli nie, w terrarium brakuje miejsca do schowania się przed światłem.
Pod żarówką grzewczą możesz wyłożyć żółwiowi płaskie kamienie do opalania, to dobry patent na niepylące podłoże pod samą lampą.
Jakie masz temperatury w obu strefach?
Żółwik śliczny, ale marchewkę lepiej porzuć na rzecz zieleniny.. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 06.02.2014, 07:33:25 am »
Roslinka w srodku to tylko jest ozdoba - taka mialw  swoim terrarium w sklepie  :P Terrarium jest naprawde bardzo duze zdjecia sa z przyblizenia dlategow ydaje sie ze nie ma miejsca by sie schowac przed swiatlem  8)  Jedzionko zmienilam teraz zolw Otrzymuje: Liscie rzodkiewki, Rzezucha, Pokrzywa zwyczajna, ,Liscie Pietruszki, liscie selera...  :-* Narazie Tylko te rzeczy udalo mi sie kupic :) W Weekend postaram sie kupić gdzies glebe i skontaktowac sie z Typowym Weterynarzem zajmujacym sie ŻÓŁAMI i nie tylko. Bardzo mi pomogliscie dziekuje ze moglam na was liczyc  :-*  :-*  :-*  ;D Od jakiegos miesiaca moze nawet nie mam dwa zolwie - ten drugi to dziewczynka nawet nie wiem co to za odmiana poneiwaz w zoologicznym powiedzieli ze ona jest taka sama jak moj zolw tylko tyle ze ma inny kolor, i nawet nie mam pewnosci czy to dziewczynka  :-X ( dodam zdjecia moze wam uda sie rozpoznac)... Od kiedy jest ona (terrarium zawsze rano sprzatam-zawsze staram sie wszystkie odchody posprzatac,  myje miski, Zmieniam wode i jedzenie z dnia poprzedniego wyrzucam jesli cos pozostalo i wymieniam na czyste) Lecz z Terrarium zaczelo strasznie smierdziec... Co moze byc przyczyna ?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 06.02.2014, 09:51:23 am »
Dziewczynka. Dieta do korekty. Pewnie któryś żółw się zesikał i śmierdzi spod drewienek, miałem tak parę razy jak tego używałem na podłoże.

PS:
Z Twoją wiedzą nie zajmowałbym się kupnem drugiego żółwia tylko zmianą warunków pierwszego. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 06.02.2014, 11:32:17 am »
Zauwaz ze tak jak psialam wczesniej CODZIENNIE RANI SPRZATAM (mam na mysli rowniez osikane drewienka)... Pierwszego zolwia mam okolo juz prawie 6 miesiecy a ona jest od ponad mies ... Gdy on byl sam to jakos nie smierdzialo... A po za tym dzieki porada innych osob udalo mi sie zmienic warunki na odpowiednie :) Zauwaz ze Postapilam tak jak doradzila mi "DOSWIADCZONA" kobieta ktora ma zolwie i wlasny zoologiczny...

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 06.02.2014, 15:20:33 pm »
Widzę..... drewienka, sałata, pomidor, siano.... Ok, fajna babka. Tylko zdecyduj kogo chcesz słuchać bo to nie ma sensu..... ;)
Jakby wszystko było posprzątane to by nie śmierdziało. Żółwie mają pewnie robaki i to też może być powód.
« Ostatnia zmiana: 06.02.2014, 15:22:54 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 06.02.2014, 16:55:44 pm »
sprawdź czy nie śmierdzi sam żółw bo to mogłoby wskazywać na problemy z nerkami. wtedy do weta na biochemie.
Żółw to też stepowy, ale z ładnymi przyrostami, ładnie wybarwiony, wygląda jak z odłowu. Masz na niego papiery?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 06.02.2014, 17:28:23 pm »
O nie wiedziałem, że od nerek też. :) A wydalają takiego białego gluta? Mi też wydaje się, że gad z odłowu, bo ma idealną skorupę.
Pozdrawiam ןคภ ๒z