Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 13:23:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?  (Przeczytany 8653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« dnia: 03.06.2008, 12:12:57 pm »
Mam kilka pytań ponieważ chciałabym kupić żółwia lądowego ale nigdy nie miałam bliższego kontaktu z takim zwierzątkiem więc mam blade pojecie o jego hodowli. Poczytałam już na jego tema i wiem ze musi mieć lampę grzewczą i UVB ale nie wiem ile one powinny się palić żeby nie było mu za mało. Jaka ma być temperatura w terrarium i wilgotność a jeżeli chodzi o wybieg to czy mogę go swobodnie puścić na działce ewentualnie zrobić małą zagrodę aby nie uciekł matrwie się żeby nie zjadł czegoś trującego czy muszę go pilnować co je .

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #1 dnia: 03.06.2008, 13:54:41 pm »
Jesli chodzi o wybieg to tu wszystko jest:

http://www.zolw.info/terrarium-i-wybieg/index.php

klikasz w artykułi czytasz, są 2 o wybiegu i kilka o terrarium

Co do palenia się lamp to tak, aby odzwierciedlały rytm dobowy, czyli np od 8, 9 do 17, 18 w zależności też od aktywności żółwia

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #2 dnia: 03.06.2008, 14:26:03 pm »
dziękuję za Poradę ale  artykuły o terariach i wybiegach już czytała i nic nie pisze ile stopni powinno być w akwarium i jaka wilgotność   :(

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #3 dnia: 03.06.2008, 15:38:15 pm »
A jaki to dokładnie ma być żółw? Chodzi o gatunek.

Wybieg zrób jak najbardziej ale dobrze zabezpiecz, bo żółwie się potrafią uparcie i wytrwale wspinać, przeciskać i podkopywać gdzie się da. Ogrodzenie musi być zatem dośc wysokie, stabilne i bezpieczne. Mogą być to mocno zbite deski, paliki czy kamienne murki, zaleznie od dostępności materiałów. Ja użyłam starych kamiennych, szerokich parapetów.
Dobrze też użyć siatki dla ochrony przed drapieżnikami. Jest obowiązkowa jak żółwik jest młody.
Rośliny polne są zasadniczo bezpieczne, uważaj natomiast na ozdobne, cebulowe itp. Najlepiej zapoznać się z listami roślin na stronie głównej.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #4 dnia: 03.06.2008, 16:28:10 pm »
ktos usunął mojego posta?
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #5 dnia: 03.06.2008, 17:05:04 pm »
Nie, nic mi o tym nie wiadomo. Być może chodzi o post w tym wątku:
http://forum.zolw.info/index.php/topic,728.msg8190/topicseen.html#msg8190
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #6 dnia: 04.06.2008, 08:25:18 am »
o wilgotności w terrarium już było wiele razy na forum

zależy jaki żółw greki to tak [jak mówię źle niech ktoś meni poprawi]   70-80 %
stepowiec tak 60 - 70%

a co do temperatury to tu masz cytat z poradnika zamieszczonego an stronie gównej

Cytuj
Wszystkie żółwie lądowe kochają ciepło. Zapewnienie jej jest kluczowym elementem hodowli. Odpowiednia temperatura zapewnia prawidłową przemianę materii. Tylko w terrarium uda się nam ogrzać żółwia żarówką. Ważne jest zapewnienie strefy ciepła oraz chłodniejszej, gdzie żółw będzie mógł zrobić, np. norkę. Temperatura pod promiennikiem ciepła ma wynosić około 30 – 33 stopni. A w najchłodniejszej części terrarium około 25 stopni jednak nie mniej niż 20.

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #7 dnia: 04.06.2008, 11:02:12 am »
Strasznie dziękuję za wszytki rady i powiem szczerze ze cały czas się zastanawiam bo wbrew pozorom to zwierzątko wcale nie jest proste w utrzymaniu i chociaż lubię takie wyzwania to nie jestem jeszcze pewna czy podołam i dam sobie z nim radę, tak żeby mu nie zrobić krzywdy. Jeszcze troszkę informacji muszę poczytać jakby co to będę jeszcze pytać. Jeszcze raz wszystkim dziękuję :-[ Acha chciałabym kupić żółwia lądowego ale nie wiem jaki będzie w sklepie greckiego lub stepowy bo takie chyba można najczęściej kupić.
« Ostatnia zmiana: 04.06.2008, 11:04:43 am wysłana przez mama_krzysia »

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #8 dnia: 04.06.2008, 12:45:22 pm »
Tak najczęsciej są stepy i greckie. Pamiętaj o legalnym pochodzeniu i o papierach cites.

Ja osobiście polecam często czytać forum, najlepiej przeglądnij wszystkie posty z forum  i zrób własne notatki ja tak robię, no i także przymierzam się do kupna żółwia.

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #9 dnia: 09.06.2008, 14:28:20 pm »
Witajcie od piątku jest właścicielką malutkiego żółwika obrzeżonego (testudo marginata) na razie się poznajemy. W sklepie dała mi na podłoże torf kokosowy, witaminki i pokarm takie granulki nie pamiętam nazw gdyż teraz jestem w pracy które mam skrapiać wodą żeby zmiękły i podawać to dla żółwia. Ale nie bardzo wierzę tej sprzedawczyni bo powiedziała ze taki żółw żyje ok 25 lat a lampa nagrzewająca mu wystarczy a z tego co wiem to jeszcze muszę kupić lampę UVB. Dałam mu te granulki raz a teraz daję mu mlecze, koniczynę i liście nagietka. Acha postawiłam również wodę chociaż mówiła ze nie trzeba tylko wykąpać go 2 razy w tygodniu i starczy.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #10 dnia: 09.06.2008, 15:26:52 pm »
Jak najszybciej odstaw te granulki i najlepiej odrazu wywal do śmieci, to nie nadaje sie dla żółwi!!! Poczytaj o tym na forum. Podawaj tylko zieleninę.
TUPTUŚ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #11 dnia: 09.06.2008, 18:43:17 pm »
Podłoże z kokosa też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
may you always hear the whisper of wings

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #12 dnia: 10.06.2008, 07:11:15 am »
Musisz poczytać forum i artykuły ze strony głównej.
Na pewno wiele się dowiesz.
Podawaj tylko zieleninę, żadnych pokarmów z puszek, a zimą suszki, a jakie było to już poruszane na forum.
Nie dawaj witaminek, ewentualnie można podać sepię.

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Jakie warunki dla żółwia, żeby czuł się dobrze?
« Odpowiedź #13 dnia: 10.06.2008, 08:26:46 am »
No własnie tak myślałam o tym pokarmie, bo czytałam o tym juz wcześniej ale wzięłam w sklepie jak juz mi dała ale dałam mu tylko raz i daje teraz cały czas mlecze, koniczynki i liście nagietka, postawiłam basenik z wodą a witamin nie dawałam ani razu. A jeżeli chodzi o to podłoże to tez myślałam zmienic mu na korę bo sie brudzi tym kokosem, teraz troche przesechł ale na poczatku jak był mokry to mu się lepiły łapki a jak sie zakopał w tym to wyszedł cały brudny. Muszę mu jeszcze kupić lampę UVB i termohigrometr a na początek byłoby na tyle.Boje sie o niego cały czas go dotykam czy się rusza bo jak zasnie to zaraz myśle czy aby nie zdechł.
« Ostatnia zmiana: 10.06.2008, 08:37:11 am wysłana przez mama_krzysia »