Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 05:37:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przygotowania i wybór  (Przeczytany 6976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AdrianZz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Przygotowania i wybór
« dnia: 25.10.2013, 19:55:16 pm »
Witam. Buduje właśnie terrarium na podstawie informacji znalezionyc​h na tym forum. Jest prawie gotowe i zostaje największy problem. Gdzie, od kogo i jakiego żółwia najlepiej przygarnąć? Ogólnie w planach był żółwik stepowy, ale dopiero w trakcie budowy doczytałem że potrzebuje aż 20cm. głębokości, a moje terrarium ma 28 i boję się że mi "wyskoczy" :). Chyba że młody żółw może mieć trochę mniej ziemii, np. 15cm. to by było ok. No i najważniejsze czy znacie jakieś pewne sklepy, osoby, które zajmują się sprzedażą takich osobników w okolicach woj. pomorskiego?

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #1 dnia: 25.10.2013, 20:00:51 pm »
a jakie wymiary na Twoje terra?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #2 dnia: 25.10.2013, 20:01:08 pm »
czesc i witam na forum  :)
fajnie ze najpierw uzyskujesz informacje a puzniej chcesz przygarnac zolwika.skorupki sa wspaniale ale musisz wiedziec ze bardzo wymagajace.
nie wiem czy dobrze rozumiem ze terra jakie robisz bedzie mialo 28cm wysokosci? jesli tak to stanowczo za malo na jakiegokolwiek zolwia.poniewaz oprucz duzej ilosci ziemi jaka musi miec gad zostaje jeszcze oswietlenie...hmmm a moze mozesz wstawic jakies fotki terra?
z jakiego dokladnie miasta jestes?
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline AdrianZz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #3 dnia: 25.10.2013, 20:06:52 pm »
Jestem z okolic Gdańska. Terrarium będzie miało taką wysokość, ale oświetlenie będzie zawieszone wyżej, ok 30cm. nad powierzchnią, tak jak jest polecane przez wszystkich. Po prostu dla uatrakcyjnienia wyglądu chce upodobnić terra do prawdziwego domu, czyli zrobić ściany i dach, a pod sufitem zawieszone lampy. Wymiary to 120x60cm.
« Ostatnia zmiana: 25.10.2013, 20:09:06 pm wysłana przez AdrianZz »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #4 dnia: 25.10.2013, 20:11:42 pm »
woesz pomysl jesli chodzi o estetyke napewno bedzie dobry,tylko zeby sie w praktyce sprawdzilo,wchodzi w gre dobra wetylacja+dla praktycznie kazdego zolwia duza ilosc ziemi.stepki kopia i sie zakopuja ale i inne potrzebuja dosc duzo podloza ::) a nie daloby sie troche zrobic wzej? bo wydaje mi sie ze jesli to jest twoj pierwszy zolw,mysle  ze wlasnie stepowe sa najmniej wymagajace
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #5 dnia: 25.10.2013, 20:12:56 pm »
Pamiętaj również, że żółw potrzebuje wybiegu zewnętrznego, a w zimie hibernacji np. w lodówce.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline AdrianZz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #6 dnia: 25.10.2013, 20:16:14 pm »
Czy w praktyce się sprawdzi to okaże się już jutro bo mam zamiar wykończyć ściany i zobaczyć jak to wyjdzie. Hmm no ciężka opcja właśnie z tym podwyższeniem ale chyba jednak muszę coś wymyśleć, chociaż 10 cm.

Tak wiem o wybiegu zewnętrznym i zimowaniu, mieszkam na wsi i mam ok 10000m2 działki więc miejsce na wybieg się znajdzie:)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #7 dnia: 25.10.2013, 20:35:46 pm »
swietnie ze masz tak duzo miejsca na wybiegi :) to duzy plus,bo latem sloneczko naprawde potrzebne :)
tak 10cm to minimalnie by sie przydalo.u mnie w najnizszym terra scianki maja po 50cm ale to juz nisko.
jesli uda ci sie zrobic wyzsze terra to mysle ze smialo mozesz stepka sobie wziasc ;) ale licz sie z tym ze bedzie kombinowal jak uciec :D
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #8 dnia: 25.10.2013, 20:39:11 pm »
Stepka albo graka. ;)
Fajnie, ja też mam dużą działkę i wiem, że to genialna sprawa. Czekamy na zdjęcia. :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline AdrianZz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #9 dnia: 25.10.2013, 20:47:55 pm »
Hehe no właśnie zawsze marzyłem o żółwiu i myślałem że mogą sobie po podłodze biegać...Dobrze że wszedłem na to forum i zacząłem czytać. Mam juz pomysł na podwyższenie tarrarium, miałoby ok 45cm. wysokości. Niech kombinuje, w końcu też jakieś rozrywki musi mieć:P. Pozostaje kwestia przygarnięcia zwierzaczka, nie za bardzo chcę wspomagać sklepy zoologiczne a z drugiej strony nie znam nikogo kto zajmuje się hodowlą żółwii. Znalazłem ogłoszenia różne ale ciężko mi z nich wywnioskować czy żółwie są w dobrej kondycji czy nie itp.

Zdjęcia najwcześniej w niedzielę, bo aparat mi padł a narzeczona i siostra na studiach i nie mam skąd wziąć... Jeszcze pytanie, czy sklejka to dobry materiał na ściany? Bo widzę różne rozwiązania...

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #10 dnia: 25.10.2013, 20:55:33 pm »
jak juz zapewne swietnie wiesz,podloga to najgorsze z rozwiazan dla zolwia na jakie czlowiek moze wpasc.wysokosc terra 45cm mozna powiedziec ze juz lepiej brzmi ;)
ze sklepani roznie to bywa.powiem z wlasnego doswiadczenia: dwa zolwie kupilam i obydwa nadawaly sie tylko do niezwlocznej wizyty u weta juz na poczatku :( obydwa zyja i miewaja sie calkiem dobrze ale dopiero po kuracji doszly do siebie.teraz adoptowalam zolwiczke i wole pomoc takiej ktora naprawde domu potrzebuje niz nakrecaj zyski sklepow....a moze pomysl o adopcji? na forum jest kilka gadzin potrzebujacych domek :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline AdrianZz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #11 dnia: 25.10.2013, 21:07:52 pm »
Myslałem o tym i nie wykluczam tej opcji...

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #12 dnia: 25.10.2013, 21:08:53 pm »
Zgadzam się z Margheritą. Adopcja to super rozwiązanie, ja jechałem po moją adoptowaną żółwicę z Krakowa do Warszawy, ale na prawdę warto było. :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline AdrianZz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #13 dnia: 25.10.2013, 21:21:08 pm »
Ok idę przerabiać konstrukcję bo nie da mi to spokoju:)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Przygotowania i wybór
« Odpowiedź #14 dnia: 25.10.2013, 21:31:10 pm »
Zrob koniecznie fotki terrarium i wstaw.Pamietaj o funkcjonalnosci i sprawieniu pupilowi baseniku,strefy cieplejszej i chlodniejszej.Zglos sie do najblizej mieszkajacego pomocnika adopcyjnego i moze uda Ci sie przygarnac jakas gadzinke,ktora czeka na domek.Pozdrawiam
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu