Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:02:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania przyszłego hodowcy (weterynarz, koszty, terrarium)  (Przeczytany 3607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline goofy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Witam!

Miałem kiedyś żółwia, którego znalazłem w lesie. Okazało się, ze był to żółw stepowy. Niestety zwierze nie przeżyło nawet roku. Od początku był bardzo słaby i prawie się nie ruszał. Druga sprawa to moja niewiedza, która z pewnością też skróciła żywot żółwia... :( Miałem wtedy tylko 10 lat...

Teraz po dziewięciu latach chcę się zająć hodowlą żółwia na poważnie. Na Waszej stronie znalazłem mnóstwo materiałów i będę je stopniowo czytał. Ostrzegam, ze jak czegoś nie znajdę na forum to zasypię Was pytaniami, ale chyba wszystkim na tym zależy, żeby mój żółw miał się jak najlepiej ;)

Po pierwsze chce zlokalizować weterynarza, który zna się na rzeczy. Mieszkam w Szczecinku (mieścina blisko Koszalina) w województwie zachodniopomorskie. W tym roku wybieram się na studia i najprawdopodobniej wyląduję we Wrocławiu lub w Gdańsku razem z moim przyszłym gadzim podopiecznym. Jeżeli znacie dobrego weterynarza niedaleko miejsc w których mieszkam (lub będę mieszkał) to dajcie znać.

Kolejna sprawa to finanse. Jaką sumę powinienem przygotować na początek wliczając kupno samego żółwia oraz całego osprzętu. Sprawa jest o tyle istotna, że w poniedziałek zaczynam pracę sezonową i mam zamiar [pracować tylko tyle, by zarobić otwarcie "hodowli", nie lubię się przemęczać ;)

I ostatnia (póki co) sprawa. Czy można kupić gotowe terraria dla żółwi. Jeżeli tak to czy warto inwestować w taki zestaw? Są to godne uwagi terraria czy może lepiej samemu coś zrobić? Jeżeli taki gotowy zestaw bije na głowę to co są, mogę przygotować, to pieniądze nie grają roli.
« Ostatnia zmiana: 07.06.2008, 20:52:31 pm wysłana przez goofy »

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Pytania przyszłego hodowcy (weterynarz, koszty, terrarium)
« Odpowiedź #1 dnia: 08.06.2008, 09:40:19 am »
Napewno możesz zamówić terrarium, koszta są różne, na początku przemyśl ile żółwi i jaki gatunek, następnei poczytaj artykuły i pomyśl, czy uda Ci się wszystko zrealizować.
Pieniądze są potrzebne no i czas, więc nei polecam hodowli w czasie studiów jeśli nei mieszkasz w swoim rodzinnym miejscu zamieszkania.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pytania przyszłego hodowcy (weterynarz, koszty, terrarium)
« Odpowiedź #2 dnia: 15.06.2008, 23:38:35 pm »
Witaj na forum

Cieszę się że masz takie przemyślane rozsądne podejście - najpierw wiedza, pieniądze, rozeznanie a dopiero potem ew. rozpoczęcie hodowli.

Co do wetów - we Wrocławiu jest doktor Piasecki, w spisie znajdziesz namiary.

Ciężko powiedzieć ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na "wyposażenie" dla żółwia bo wszystko (poza samym żółwiem który kosztuje zwykle kilkaset zł) zależy od tego w jakim zakresie pójdziesz na kompromis między kosztami a tym co można by kupić i od tego na ile pewne rzeczy jesteś w stanie zrobić sam i z ew. własnych materiałów (mam na myśli terrarium i ogrodzenie wybiegu).
Z tymi kompromisami to może trochę przesadziłam ale nie da się ukryć że aby zadowolić żółwia można nawet kupić kawałek ziemi   :) i choć wydaje się to szaleństwem w kontekście samego tylko żółwia to jednak w wypadku poważnego podejścia do hodowli zawsze namawiam każdego kto nie jest w stanie zapewnić wybiegu by przemyślał to raz jeszcze.

Warto zastanowić się nad przygarnięciem żółwika, często różne osoby chcą oddać swoje żółwie w dobre ręce.
Ale jeśli chodzi o koszty - na pewno terrarium to koszt ok kilkuset zł, zależnie od rodzaju materiałów, konstrukcji i tego kto i za ile je wykona. Lampy i świetlówki, urządzenia pomiarowe to też kilkadziesiąt zł za każdą rzecz. Sporym wydatkiem jest zakup osobnej lodówki do zimowania (chyba że masz alternatywę, ja nie miałam), wizyty weterynaryjne (często z dojazdami bo daleko). Podłoże i pokarm można mieć darmowo ale trzeba zadać sobie nieco trudu by ziemię i darń przygotować, wykopać i pielęgnować, a rośliny zbierać i częściowo suszyć. Suszki można kupować ale wychodzi koszmarnie drogo...
Moim zdaniem żółw to zwierzę kosztowne lub problematyczne a najczęściej jedno i drugie  ;)

Gotowe terraria...hmm ogólnie nikt tego nie "produkuje", chyba że jakieś mini plastikowe boxy które sie nie nadają dla żółwi, chyba że do inkubacji jaj albo kwarantanny młodych. Często natomiast hodowcy sprzedają swoje nieużywane terraria i niekiedy możliwe że warto się im przyjrzeć, ale problem jest taki że nie zawsze dostajesz to czego chcesz a dwa - transport.
Zrobić terra na własną rękę nie jest wcale jakoś trudno bo można poprosić w markecie budowlanym to przytną płytę na wymiar, trzeba ją tylko dobrze zwymiarować a potem w ruch wkrętarka. Jest parę artykułów i wątków na forum o budowie terrarium, warto przejrzeć  :)
 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU