Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 11.05.2024, 23:18:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli  (Przeczytany 7682 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
czesc wszystkim.pisze u was pierwszy raz i od razu z klopotem.
zaczne od tego,ze czasami zajmuje sie zolwiami mojej kuzynki (ktora z reszta pomagala mi zapisac sie na to forum) wiec zajmuje sie nimi jak jej nie ma.tak bedzie i tym razem przez kilka ladnych dni.czasami opieralam sie na stronie ktora mi zapisala w kompie-thetortoisetable.jak pewnosci co do jedzenia dla zolwi nie mialam.dzisiaj widze ze cos na tej stronie sie pozmienialo.przy pomaranczowych znaczkach nakleili dodatkowo czerwone (czyli z tego co wnioskuje)nie dobre dla zolwi. przyznam szczeze ze czasami tymi roslinami karmilam jej zolwie,bo zabronione nie bylo,teraz jest.czy te zolwie teraz pozdychaja,skoro nagle podali te rosliny jako trujace.dodam ze nie znam sie prawie zupelnie na zolwiach,ale staram sie pod nieobecnasc ich wlascicielki zapewnic im odpowiedna diete.pozdrawiam.

Offline Iustitia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • Stepowy Gustaw
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #1 dnia: 09.05.2013, 20:18:03 pm »
Te czerwone na pomarańczowym znaczą tyle, że roślina nie zrobi krzywdy gadzinie, jeśli będzie ją jadł rzadko iw małych ilościach.
Na prawdę, nie masz się czym przejmować, żółwikom nic nie będzie od okazjonalnego jedzenia tak oznaczonych roślin :)

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #2 dnia: 09.05.2013, 20:59:13 pm »
kamien spadl mi z serca :) balam sie,ze te rosliny juz nie beda dobre dla zolwi,a nie chcialabym zeby im sie cos stalo.poza tym jak pisalam,nie znam sie na nich i bez pomocy takich stron ciezko mi jest odpowiednio je wyzywic.
a jeszcze mam takie pytanie:czy mlecze mozna podawac zolwia codziennie?
 

Dodano 09.05.2013, 21:00:13 pm
z gory przepraszam ze zawracam glowe takimi drobnostkami :)

Offline Iustitia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • Stepowy Gustaw
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #3 dnia: 09.05.2013, 21:05:13 pm »
Jeśli będzie chciał je jeść codziennie to proszę bardzo. Bo mój Gustaw sie nudzi jak przez kilka dni dostaje to samo ^^

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #4 dnia: 09.05.2013, 21:14:06 pm »
ja widze ze tym zolwia bardzo smakuja mlecze,szczegolnie kwiatki,natomiast ten najmniejsze zolw,kwiatow mlecza wogole nie je,tylko liscie.on jest chyba innej rasy (2 sa stepowe napewno,a trzeci maly nie wiem) widac ze co rasa to upodobania inne. :)
jeszcze sie chcialam zapytac o wybieg.ostatnio jak sie zajmowalam zolwiami,to byly one w domu.teraz sa na wybiegach.podobno maja tam byc juz caly czas.a jak bedzie padalo,to tez je tam zostawic,czy jak?

Offline Iustitia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • Stepowy Gustaw
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #5 dnia: 09.05.2013, 21:17:37 pm »
Jesli mają sie gdzie schować i nie będzie bardzo mocnej burzy lub gradu, ewentualnie tornada,  to mogą zostać na wybiegu. :D
« Ostatnia zmiana: 09.05.2013, 21:21:02 pm wysłana przez Iustitia »

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #6 dnia: 09.05.2013, 21:24:25 pm »
rozumiem :) maja zrobione tam takie kryjowki,wiec schowac sie jest gdzie :)
ogolnie to fajne sa te zolwie,juz nie pierwszy raz sie nimi zajmuje i coraz czesciej sie zastanawiam czy nie sprawic sobie takiego zwierzatka.tylko im wiecej mam z nimi doczynienia tym bardziej upewniam sie w fakcie,ze malo o nich wiem.wiec chyba dluga droga by byla zanim sie czegos o nich dowiem.

Offline Iustitia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • Stepowy Gustaw
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #7 dnia: 09.05.2013, 21:26:11 pm »
Brawo za postawę i prawidłową kolejność. Żółwie to wymagające zwierzęta, ale przy tym jakie kochane ^^

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #8 dnia: 09.05.2013, 21:30:31 pm »
z tego co się orientuje jeszcze kilka lat temu w środowisku za jadalne były uważane takie rośliny które kilka lat później zostały uznane za szkodliwe, nie wiadomo co przyszłość przyniesie, wg mnie jeśli żółwiowi smakuje jakaś roślinka to możesz mu ją podawać, mimo wszystko jednak warto zajrzeć na strony poświęcone karmieniu żółwi albo podpytać rodzimych bywalców i hodowców

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #9 dnia: 09.05.2013, 21:36:34 pm »
mi to sie ich mordki podobaja.nigdy sie nie wglebialam w zycie takich zwierzat,az nie zaczelam sie nimi dorywczo zajmowac,jak mi je pod opieke zostawiaja.(tak jak teraz) przyznam sie ze nie znajac sie na nich boje sie zeby jakis bledow nie popelnic i dlatego dopytuje.
najbardziej to podoba mi sie ten maly zolw.taki ma slodki pyszczek i ladnie jest ubarwiony,chociaz dwa pozostale tez slodziaki.moze jak sie o nich wiecej dowiem i bede miala w domu miejsce na zrobienie tej "zagrody" w ktorej mieszkaja,to pomysle nad zakupem takiego szkraba :)
narazie poczytam sobie to Forum,bo widze ze jest tu wiele informacji ktore moglyby mnie interesowac.
dziekuje za odpowiedzi i mam nadzieje ze w razie niepewnosci z czyms zwiazanych pomozecie :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2013, 22:34:38 pm »
Zostań już z nami i pytaj.Po co masz kupować żółwia jak jest tyle do adopcji.
U mnie mlecze znikają w oka mgnieniu.Nawet juz im sporo zasuszyłam.Ciekawe jest to,że najbardziej lubią to co żółte.Mlecze,bratki :)
Tomason coś co wydaje się być zdrowe,czasami  może okazać się szkodliwe.Lata doświadczeń i obserwacji pomaga wykluczyć to ,co ma skutki uboczne.Mówisz,że jak smakuje żółwiowi to można dać?Chleb namaczany w mleku czy ser biały też dasz,bo smakuje?
sara11 miło czytać Twoje pytania.Widać,że zależy Ci na zdrowiu skorup.Odżywianie, a na dodatek urozmaicone odżywianie jest bardzo ważne dla zdrowia żółwi.Żółw cierpi pomału.Przy złym odżywianiu po jakimś czasie widać wszelkie niedobory,a potem właściciel mówi "no zdechł,ale nie wiem czemu,przecież miał wszystko co najlepsze". Dlatego warto czytać i pogłębiać swoją wiedzę.Ja z tymi moimi skorupami to przysłowiowo popłynęłam :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #11 dnia: 09.05.2013, 22:53:08 pm »
fajnie ze tak duzo tu rad dajecie :) jak tylko bede miala okazje to napewno bede zagladac do was na Forum.przez kolejne dni bede napewno,niestety nie mam wlasnego kompautera,ten z ktorego kozystam jest mojej kuzynki i mi go poprostu pozyczyla kiedy jej nie ma :(
znajde sposob jednak zeby do was zagladac :)
wracajac do zolwi,zdaje sobie sprawe ze popepnianie bledow przy tych zwierzakach moze byc nieodwracalne i chyba wlasnie dlatego troche boje sie ich zajmowaniem,choc nie ukrywam,ze pasjonuja mnie coraz bardziej. :)
Toska a ty duzo masz zolwi?

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2013, 22:57:48 pm »
Mam cztery stepy,w niedziele przyjeżdża piąta samica na DT i mam jeszcze greczynkę,która czeka na mnie u an_ny :)
a możesz wkleic fotki swoich podopiecznych?
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline sara11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #13 dnia: 09.05.2013, 23:09:40 pm »
to bardzo duzo masz tych zolwi :) nie wyobrazam sobie jak mozna sobie radzic z taka gromadka :) pod moja opieka sa trzy i po wysluchaniu za kazdym razem wszystkich przykazan i zakazan z nimi zwiazanych i tak dostaje paranoi jak z nimi sama zostaje.to napewno dlatego ze mam male doswiadczenie i boje sie o nie,zeby powrotu wiascicielki doczekaly :)
zdjecie bardzo chetnie wstawie jesli znajde jakis aparat albo zdjecia na kompie.jesli znajde aparat to jutro zrobie zdjecie zolwi i postaram sie wam wyslac :)
a jak ty dajesz sobie rade z tymi wszystkimi zolwiami,poza tym z tego co piszesz to tez masz rozne zolwie.roznia sie czyms jako rasy,np.jedzeniem?czy wszystko tak samo,bo u mnie ten najmniejszy nie jest stepowy ale je to samo co stepowe :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Tymczasowa opieka nad żółwiami - rośliny, warunki hodowli
« Odpowiedź #14 dnia: 09.05.2013, 23:35:22 pm »
Po pierwsze nie trzymamy żółwi razem różnych gatunków.Maja różną florę bakteryjną .Jedzą wszystko to samo.Żółwie bardzo mnie fascynuja i czerpię przyjemność jak robię przy nich.Dla mnie to wypoczynek.Sianie,sadzenie roślin dla nich.Chodzenie na łąki za pokarmem.Juz nawet nasuszyłam kwiaty mlecza i pokrzywy.Zima śpią i wtedy zostaje mi tęsknić za nimi :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu