Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2025, 10:29:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce  (Przeczytany 9323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« dnia: 28.07.2008, 10:56:49 am »
Witam wszystkich wielbicieli wszystkich żółwi:)
Jestem Ania, wczoraj dostalam od moich przyjaciol w prezencie imieninowym wymarzonego zółwia stepowego- Cyryla:)
Ciesze sie niesamowiecie ze trafilam na ta stronke, okazuje sie ze moja wiedza na temat Cyryla jest nieprzyzwoicie mala... Jako pierwszy pokarm dalam mu...lisc salaty i juz planowalam zakupic mu do terrarium piasek- wstyd;) dziekuje wiec za cale mnostwo cennych wskazowek jakie tu znalazlam, to wspaniale jak dzielicie sie swoja wiedza i doswiadczeniem:)
Zabieram sie dzis za przygotowanie podloza w terrarium i chcialam rozwiazac nekajce mnie jeszcze watpliowsci. Jako podloze moge uzyc ziemii, ktora wykopie ze swojego ogrodka, rozumiem, ze najpierw mam ja oczyscie, przesuszyc i wyprazyc? Na ziemie mam polozyc darn, rowniez z ogrodka? Myslalam zeby urozmaicic to kora, czy trociny tez sie nadaja?? Jak czesto nalezy zmieniac cale podloze, jak je czyscic?? Czy ta ziemie mam podlewac?
Mam jeszcze watpliwosci dotyczace odzywiania zolwia. Pewnie podpadne z nimi niejednemu forumowiczowi... Widze ze jestescie wielkimi przeciwnikami bialka zwierzecego, rozumiem w 100% dlaczego nie nalezy podawac go w nadmiarze, sama studiuje na akademii medycznej, wiec wiem sie jak niewlasciwa dieta mozna zaszkodzic nerkom i innym narzadom wewnetrznym. Wyczytalam jednak, ze zolwie stepowe zywia sie rowniez od czasu do czasu napotkana padlina. Czy nie warto wiec raz na tydzien, dwa, dac mu troche bialka zwierzecego?
Bedzie wdzieczna za odpowiedzi i porady!
Serdecznie wszystkich pozdrawiam, dobrze ze jestescie:)

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #1 dnia: 28.07.2008, 11:14:09 am »
Witaj na forum :)

Białka zwierzęcego żółwiom nie wolno podawać wcale. Jeśli wyczytałaś to w książce to nic dziwnego... Większość książek w Polsce jest do niczego i zawiera niedociągnięcia. Według najnowszych badań zachowań tych żółwi są one w 100% roślinożerne i nie jedzą żadnej padliny.
Najlepsze podłożę to jest darń wykopana z lasu z dala od zanieczyszczeń. Nie uda ci się wybić wszystkich robali. Żółwiowi nie zrobią nic złego ale mogą być denerwujące dla ciebie. Jeśli w ogrodzie nie stosowałaś żadnych nawozów to też może być ale największą różnorodność roślin znajdziesz tylko w lesie.

Zadając pytania nikomu tu nie podpadniesz. Od tego jest to forum żeby odpowiadać ludziom na zadane przez nie pytania. ;)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #2 dnia: 28.07.2008, 12:35:37 pm »
Witamy wśród przyjaciół żółwi  :)

Darń, ziemia, podłoże:

Jak napisał Grzesiek - robaczki żyjące w ziemi są nieszkodliwe dla żółwia ale mogą być przykre dla nas (np. chodzące po mieszkaniu mrówki czy latające muszki) dlatego aby to towarzystwo wytępić dobrze jest ziemię wyprażyć. U mnie poskutkowało też jej doszczętne przesuszenie ale nie wiem czy robactwo nie odżyje po rozpoczęciu jej nawadniania (ale to sprawdzę dopiero jesienią). Wydaje mi się że jaja muszek nie są w stanie tak długo wytrzymać w suszy ale kto wie. Inne robale padły definitywnie i nawet śladu po nich nie ma, żadnych "trupów", nic - tylko tymi muszkami się martwię.
Ale ogólnie ziemia jest fajnym podłożem - łatwo dostępnym, darmowym (chyba że trzeba uwzględnić koszt transportu) i co najważniejsze naturalnym. Trudno wymyślić coś lepszego skoro żółwie żyją właśnie w ziemi i tuż przy ziemi. Jedynie rodzaj gleby może się różnić od tego w naturze, dlatego dla żółwi stepowych zaleca się na wybiegach lekki drenaż i zluźnienie gleby (domieszanie piasku). Nie wiem czy w terrarium ma to jakiekolwiek znaczenie bo tutaj i tak trzeba mocno ograniczyć nawodnienie a więc podsiąkanie podłoża nadmiarem wody i utrzymywaniem się jej na powierzchni jest w zasadzie mało realne. Tym niemniej warto część terrarium tę która znajduje się w okolicach lampy grzewczej pozostawić suchą - podlewać rzadziej albo wcale. Można podłożyć placek gęsto obrośniętej trawą darni i zostawić do wysuszenia. Chodzi o to żeby tam nie zostawiać gołej ziemi bo ta po mocnym wysuszeniu pyli okropnie.

Jak najbardziej nadaje się ziemia i darń z ogródka, byle była nieskażona nawozami chemicznymi czy takimiż środkami ochrony roślin. Zamiast darni można wysiać rośliny bezpośrednio w terrarium. To wymaga pewnej cierpliwości i może się nie udać bo żółw w międzyczasie będzie niszczył młode sadzonki. Obawiam się jednak że aby uniknąć robactwa korzystanie z gotowej darni może być niewskazane bo tam też mogą znajdować się robaki i od razu rozprzestrzenią się na wyczyszczoną ziemię.

Inna możliwość to skorzystanie z wyprażonej ziemi, nawilżanie jej w strefie wilgotnej, w strefie suchej ususzona darń a na części wilgotnej ściółka z suchych liści dębu, lipy, czy brzozy. Będą dobrze utrzymywały wilgotność gleby i umożliwią zakopywanie się. Mój żółw miał dużą frajdę gdy mu zafundowałam kupę takich liści w kryjówce, szeleścił aż miło.  :)

Trocin bym nie polecała. Podobnie jak piasek będą przylepiać się do żółwia i pokarmu, pylić i może on je połykać z pokarmem co może doprowadzić do zaklinowania się jelita. Wszelkie podłoża sypkie nie zapewniają też stabilnego chodzenia. Ziemia jest też sypka ale ma tendencję do tego że tworzy zbite grudy i w efekcie całość podłoża jest ubita, można formować ciekawe pagórki itp.
Tak to u mnie wyglądało swego czasu:






Białko zwierzęce:

To prawda. Niektóre publikacje piszą o tym, iż w naturze żółwiom zdarza się zjeść napotkanego ślimaka, robaka, ew. padlinę. Pytanie brzmi: jakie to publikacje? Jeśli to amatorskie stronki o tematyce żółwiowej to w ogóle nie biorę tego typu rewelacji pod uwagę, bo nie są niczym poparte i jest w nich zwykle mnóstwo błędów merytorycznych. Dałam sobie spokój również z edytowaniem Wikipedii bo co nuż ktoś dopisywał swoje "rewelacje" ale nie o tym mowa.
Nie mam ścisłych danych dotyczących żółwi greckich ale jeśli chodzi o stepowe to w prowadzonych kilka lat temu badaniach stwierdzono, że nie zaobserwowano przypadków zjadania przez te gady jakichkolwiek pokarmów zwierzęcych:
http://www.bio.usyd.edu.au/Shinelab/staff/xavier/ecography2003.pdf

Podobne wnioski zawarte są w anglojęzycznych poradnikach i na stronach Tortoise Trust.

Białko występuje w pewnej mierze w roślinach i z nich żółwie je czerpią i w moim odczuciu całkowicie pokrywają swoje zapotrzebowanie. Ciało żółwia w przeciwieństwie do ssaka składa się z małej ilości mięśni a dużej ilości tkani kostnej, układ pokarmowy i wydalniczy funkcjonuje inaczej, ciało rośnie i rozwija się wolno - może dlatego nam tak trudno zrozumieć zasadniczo inne potrzeby pokarmowe tych gadów.
Nie spotkałam się z przypadkami niedoboru białka u żółwi, za to efekty nadmiaru widać na każdym kroku - deformacje, rozrost części miękkich, choroby narządów wewnętrznych...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #3 dnia: 28.07.2008, 22:00:32 pm »
Dzieki za szybka odpwiedz! Teraz mam juz w glowie plan dzialania, juz wiem jak zrobie to podloze:)
odnosnie bialka: Beata! Zdecydowanie przekonal mnie Twoj argument o malej ilosci miesni ktora posiada zolw i o zupelnie innych proporcjach w jego ciele..jakos nie spojrzalam na to wczesniej z tej wlasnie strony.. Aczkolwiek- bialko bialku nierowne i tylko bialko zwierzece jest pelnowartosciowe, czyli zawiera kompletna game aminokwasow. Najwyrazniej jednak zolwie radza z tym sobie na swoj zolwiowy sposob:)
Cyryl wciaz szuka jakiejs kryjowki, na forum znalazlam mnostwo potwierdzen na to ze to w pelnie naturalne, wiec sie juz nie martwie;) Najbardziej zaskoczyl mnie fakt, ze zolwie te kopia norki w ziemi! Niesamowite...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2008, 09:27:10 am »
Hmm... właśnie nie wiem jak to jest bo w publikacjach na temat żółwi podkreśla się że zapotrzebowanie na białko czerpią z roślin bez rozróżniania względem białka roślinnego a zwierzęcego. Ja się nie orientuję z chemii za bardzo, ale zobacz - szereg zwierząt zjada tylko białko roślinne i żyją i mają się dobrze i mam tu na myśli nie jakieś ślimaki ale duże i silne zwierzęta - krowy, konie... Dlaczego tak jest nie mam pojęcia...

To fakt, żółwie uwielbiają kryjówki.  :)

Co do norek u żółwi stepowych to wszem kopią w porze deszczowej kiedy ziemia jest miękka, niewykluczone też że korzystają z porzuconych nor ssaków lub nawet łącznie z nimi. Bywa i tak że jedną norę zamieszkuje więcej żółwi.
Zajrzyj tutaj:
http://www.zolw.info/informacje-o-gatunku/warunki-srodowiskowe-zagrozenia-tryb-zycia-i-odzywianie-zolwi-step.html
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2008, 11:46:07 am »
Wlasnie w tym artykule przeczytalam o norkach- dzieki!:)
Z bialkiem to jest tak, ze cegielkami budulcowymi kazdego bialka sa aminokwasy, ktorych wyrozniamy 20. Dzieli sie je na endogenne, czyli wytwarzane przez organizm i egzogenne, czyli nie wytwarzane- istnieje wiec potrzeba dostarczania ich z pokarmem. W przypadku czlowieka to 8 aminokwasow (u dziecka jeszcze 2 dodatkowe), ktore mozna znalesc wylacznie w bialku pelnowartosciowycm, czyli w produktach zwierzecych. Prawdopodobnie jednak kazde zwierze ma inny zestaw aminokwasow egzogennych, zwierzeta roslinozerne byc moze nie maja ich wcale, czyli wszystkie aminokwasy potrafia syntetyzowac same:) Pewnie zolwie tez...

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #6 dnia: 20.06.2009, 23:29:27 pm »
Mam pytanie, tak z ciekawości czy w takiej ziemi z worka mogą być robale. Chodzi mi o taką ziemię z worka z jakiegoś sklepu.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #7 dnia: 21.06.2009, 13:29:23 pm »
Mam pytanie, tak z ciekawości czy w takiej ziemi z worka mogą być robale. Chodzi mi o taką ziemię z worka z jakiegoś sklepu.

Moim zdaniem jest to raczej mało prawdopodobne, ponieważ ziemia ta jest oczyszczona i z reguły "nafaszerowana" różnymi, szkodliwymi (nie tylko dla robaków, ale i żółwi) nawozami. Dlatego odradza się stanowczo używać kupczą ziemię, jako podłoże do terrarium!  Zwykła ziemia ogrodowa lub darń nadają się do tego celu najlepiej. Ziemię możesz ewentualnie wyprażyć w piekarniku, czego niestety nie możesz już zrobić z darnią  ;) Ja jednak ziemi nie wyprażam, nawet jeżeli trafi się w niej raz na jakiś czas jakieś małe stworzonko. Nie ma to jak natura  ;D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytanie o podłoże, kryjówki i białko zwierzęce
« Odpowiedź #8 dnia: 21.06.2009, 22:37:28 pm »
W ziemi kupnej też bywają różne stworzonka - od dżdżownic, bo jaja ziemiórek. Nawozy tego nie wybiją.
Ja ziemię wyprażyłam a i tak po ok. tygodniu pojawiły się ziemiórki - nie wiadomo skąd...:(
Poradzono mi ostatnio żeby na te owady latające zawiesić w terra lepy - udało mi się kupić takie naklejane na szybę z motywem kwiatów nie zawierają chemii i nie wydzielają zapachu - i rzeczywiście populacja latających ziemiór się zmiejszyła.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ