Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:48:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy  (Przeczytany 12895 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sikor

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
  • Leosia Grek
Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« dnia: 29.11.2023, 21:48:19 pm »
Witam wszystkich :)
Rozpoczynając wpis - nie jestem ignorantem więc przeczytałem sporo wątków dotyczących tego co mnie interesuje, ale nie znalazłem jednoznacznych informacji odpowiadających naszym warunkom dla żółwika ;)

Dane: osobnik to mały (7cm) żółwik grecki; terrarium szklane 60x50x50 zamknięte pokrywą plastikową z żarówkami od spodu.

Pytanie 1: najlepsze podłoże? wymieszać gotowy torf kokosowy z ziemią bio i posypać korą sosny (tak doradzili mi w sklepie zoologicznym)
Pytanie 2: czy organizować 2 strefy - mokrą i suchą? Jeżeli tak to proszę podpowiedzcie jakie mają być odpowiednie warunki oraz przeznaczenie każdej z nich? (mokra, chłodniejsza do ciekania i kopania, a ta bardziej sucha do spania?) podpowiedzcie proszę idealne warunki dla nich jeśli chodzi o wilgotność oraz temperaturę.
Pytanie 3: odpowiednie żarówki do stworzenie idealnych warunków? obecnie pod pokrywą mam miejsce na dwie żarówki - po jednej na każdą stronę terrarium. Czy stosować wspominane często tutaj metahalogeny w połączeniu ze statecznikiem i to wystarczy, czy mają być dwie osobne - jedna do naświetlenia, druga uvb?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i poświęcony czas :) Pozdrawiam

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Odpowiedź #1 dnia: 30.11.2023, 20:36:14 pm »
Witaj na forum  :)
Terrarium jest za małe nawet jako lokum tymczasowe. Na wiosnę postaraj się o coś co ma co najmniej 100x50x50.
A co do pytań
1. Najlepsze podłoże to w strefie wilgotnej ziemia ekologiczna(bez nawozów) zmieszana z gliną wędkarską wiążącą w stosunku 2:1 a w strefie suchej płaskie kamienie np. łupki bazaltowe(ja swoje kupiłem w sklepie z kamieniami do ogrodu). Żadnej kory sosny, czy torfu kokosowego.

2. Odpowiedziałem w sumie na to pytanie wyżej. W strefie suchej ok 32-34 stopnie i 60-65% wilgotności. W tej strefie żółw się wygrzewa. Warto też dać basenik w strefie suchej go to będzie motywowało żółwia do kąpieli.
W strefie wilgotnej 20-24 stopnie i 70-75% wilgotności. Tutaj mamy kryjówki i inne urozmaicenia typu kłody, korzenie itp. Możemy też posadzić roślinki albo umieścić je w doniczkach. Miska z jedzeniem powinna się znajdować mniej więcej pomiędzy strefami.

3. Opcje są dwie. Albo żarówka grzewcza i żarówka UVB(taka najmocniejsza 15.00 z dopiskiem Extra Strong itp).Żarówka UVB musi być co 1,5 roku wymieniana. Z tym że obie żarówki muszą być w strefie suchej obok siebie( z tego co piszesz są 2 miejsca ale po obu stronach terrarium co jest bez sensu totalnie.)
Drugą opcją jest metahalogen ze statecznikiem i wtedy potrzeba tylko 1 żarówki w strefie suchej. Metahalogen to żarówka grzewcza i UV w jednym.

Albo

Offline sikor

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
  • Leosia Grek
Odp: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Odpowiedź #2 dnia: 11.12.2023, 13:01:13 pm »
Dziękuję za podpowiedzi :)