Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 23:29:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Testudo Marginata, czyli wszystko co niezbędne dla prawidłowego rozwoju Tośki.  (Przeczytany 12769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Płeć poznajemy po ogonku.
W dokumentach do rejestracji zwierza nie musisz podawać płci jeśli nie jesteś jej pewien.
Powiedz córkom że to miała być taka niespodzianka.
Poczują się jak by miały mała siostrę tylko że w pancerzu.  :D

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
No tak, tylko, że to miała być samiczka, a okazuje się, że Tosia to CHŁOP !!!

A przy okazji. Jutro prawdopodobnie zamawiam terrarium i pokrywa będzie przeszklona. Dlatego nie przewiduję tutaj świetlówki (pisałem o tym wcześniej). Rozumiem, że żarówka UVB też będzie ok, tak ?

Póki co wygląda to tak :
« Ostatnia zmiana: 09.07.2015, 22:22:16 pm wysłana przez zieluwid »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
W końcu mam chwilę żeby odpisać :)

Samce i samice poza ogonem różnią się także kształtem płytek odbytowych, ale w tym przypadku nie ma co na to patrzeć bo żółw to maluch.
Wygląd tarczek jak i długość ogona może się niby zmienić, ale ja obstawiam samca. Dlaczego? Ujście kloaki u samic umieszczone jest bardzo blisko nasady ogona, a u Tośki/Tośka otworek jest bardziej przesunięty ku końcowi.

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Zamówiłem terrarium :).

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Witam ponownie !

Postanowiłem pisać w tym samym temacie, choć mam nowe zagadkę.

Postanowiłem kupić drugiego żółwia do pary dla naszego Tośka.
To nie musi być para samiec/samica. Tym bardziej, że wyczytałem tutaj, że ze względów na gody, trzymanie par nie jest bezpieczne w szczególności dla samicy. Trzeba się liczyć z osobnym terrarium.
To akurat wolałbym wyeliminować. Zamówiłem duże terrarium i powinno wystarczyć na pierwsze kilka lat dla dwóch żółwików. Z pewnością będziemy mieli wybieg dla żółwi. Co prawda budowa domu w toku, ale wybieg w ogrodzie będzie na bank. Już mamy to zaplanowane po części, póki co żółwik spędza dość sporo czasu na zewnątrz.

Co do płci przyszłego kolegi naszego żółwia, to mi jest obojętna. Nie zamierzam zająć się hodowlą. Chcemy drugiego żółwia, bo ten podbił serca wszystkich w domu. Jest niesamowity !

Co mnie interesuje :
1. Czy powinienem kupić samicę, skoro mam samca, biorąc pod uwagę trzymanie ich w jednym terrarium/wybiegu ?
2. jeżeli nie, kupię samca. Rozumiem, że dwóch chłopaków w jednym terrarium to nie problem ?
3. Mój to Testudo Marginata, powinienem dokupić Marginatę, czy mogę innego ?
4. Czy żółwie potrafią się zżyć ? To ogólnie dobry pomysł ?

Pozdrawiam Was serdecznie i czekam na info.

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Ja na Twoim miejscu wstrzymałbym się póki co z drugim żółwiem. Żółw obrzeżony to największy europejski żółw lądowy. Dorasta nawet do 50 cm. Jesteś pewny, że wygospodarujesz miejsce w przyszłości dla dwóch takich dużych skorupek? Płeć się określa po kilku latach życia dopiero, możesz kupić teraz kolejnego samca.

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Wiem.
Z tego co czytałem to w hodowlach domowych nie osiągają takich rozmiarów, ale to nie problem. Jak pisałem, będę miał spory ogród i w przyszłości będzie tam miejsce specjalne dla obu gadzin.
Póki co, to mój Tosiek ma ok 7 cm, czy ja dożyję jak będzie miał 40 cm  :laugh: ??? A tak na poważnie to podchodzimy do sprawy poważnie i tutaj to właśnie o dobro żółwia mi chodzi.
Tak czy inaczej, Dziękuję za odpowiedź, ale nic mi to nie wyjaśnia w kwestii pytań które zadałem wcześniej.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11

Co mnie interesuje :
1. Czy powinienem kupić samicę, skoro mam samca, biorąc pod uwagę trzymanie ich w jednym terrarium/wybiegu ?
2. jeżeli nie, kupię samca. Rozumiem, że dwóch chłopaków w jednym terrarium to nie problem ?
3. Mój to Testudo Marginata, powinienem dokupić Marginatę, czy mogę innego ?
4. Czy żółwie potrafią się zżyć ? To ogólnie dobry pomysł ?

Z wyborem płci drugiego żółwia jest ciężko - generalnie wydawałoby się, że samiec z samicą lepiej się dogada, ale niestety może być też tak, że po prostu samczyk będzie za bardzo męczyć samiczkę i będziesz musiał żółwie rozdzielić. No i oczywiście pojawia się kwestia jaj - przy samiczce musisz wziąć pod uwagę też sytuację, w których mogą pojawić się jaja - nawet bez obecności samca.  Z dwoma samcami bywa różnie - nigdy nie wiesz, czy nie będą się atakować, jeśli tak jedynym wyjściem jest rozdzielenie żółwi. Optymalną sytuacją jest chyba trzymanie dwóch samiczek, jeśli żadna z nich nie przejawia agresji, co w Twojej sytuacji odpada, bo masz samca :) Żółwie są samotnikami - nie są zwierzętami stadnymi, więc różnie mogą reagować na obecność drugiego gada i trzeba mieć to na uwadze i nastawić się na ewentualne drugie terrarium i wybieg. Czy mogą się zżyć? Tego jeszcze chyba nikt nie potwierdził :) opinii jest dużo, a jak jest naprawdę chyba się nie dowiemy. Zasadą jest, iż gatunków się nie miesza. Niewątpliwie na wolności żółwie różnych gatunków napotykają na siebie, czego potwierdzeniem są hybrydy, jednak gdybyś decydował się na drugiego żółwia to powinna być to marginatka. Powodów tego jest kilka - głównym możliwość infekcji bowiem żółwie różnych gatunków różnią się między sobą obecnością mikroorganizmów, które dla jednego gatunku są bezpieczne a dla drugiego mogą okazać się zabójcze.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
A to dotyczy wszystkich gatunków ? Że są samotnikami ? Czytałem że żółwie lamparcie są zwierzętami stadnymi ;o to jak to jest z nimi ?

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Dziękuję Ci Bardzo za odpowiedź.

Ostatnie dni spędziłem w sieci szukając odpowiedzi. Cieszę się, że potwierdza się to czego nie byłem do końca pewien.
Jadę po drugą Marginatę !
Terro będzie duże. Zobaczymy jak gady będą się zgrywać, w razie czego będą osobno. Myślę, że na przyszły rok uda mi się zaadoptować im odpowiedni, stały wybieg.
Podrzucę zdjęcia jak będziemy w komplecie :).


Pozdrawiam !

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
A to dotyczy wszystkich gatunków ? Że są samotnikami ? Czytałem że żółwie lamparcie są zwierzętami stadnymi ;o to jak to jest z nimi ?

Wg mnie wszystkich, ale tak jak pisałam opinii jest dużo. Na wolności nie spotyka się stad żółwi zazwyczaj są to pojedyncze osobniki (również lamparcie). Wyjątkiem mogą być młode żółwie, ale tutaj raczej instynkt przetrwania bierze górę. I ewentualnie poszukiwanie zacienionego miejsca np. drzewa, krzewy, pod którym może gromadzić większe ilości osobników. To, że żółwie lamparcie chętnie akceptują obecność drugiego żółwia może wynikać np. z mniejszego stopnia agresji, jaki występuje u tego gatunku.

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Z tego co udało mi się zauważyć, to młode osobniki przebywające razem akceptują swoją obecność. Pytanie tylko czy jest to uwarunkowane naturalnie, bo raczej innego wyboru (tym bardziej z hodowli) nie mają.
Jestem ciekaw jak będzie u mnie. Być może właśnie to że żółwie są jeszcze młode, pozwoli na adaptację na stopniu wzajemnej akceptacji.

Offline franklin43

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo Marginata..
« Odpowiedź #27 dnia: 25.09.2015, 23:06:55 pm »
witam, i jak wygląda sprawa z planami zakupu drugiego przyjaciela?czy to już się udało? czekamy na zdjęcia terra i żółwików, jesteśmy bardzo ciekawi jak to Wam wyszło :)

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Witam Wszystkich.

Pamiętacie moją Tośkę, a raczej Tośka ?
Ma się świetnie i pięknie rośnie. Poniżej zdjęcia mojego drugiego cuda :).


Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Bardzo smutno wygladaja i chyba sie nie lubia. Odwrocone od siebie... Moze lepiej sprzedaj jednego ?