Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:25:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Doczekaliśmy się Henia:-) (wiek a rozmiar, porcje, suszona koniczyna, podłoże, zimowanie maluszka)  (Przeczytany 16469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Mój Tusiek nigdy w życiu nie widział osobnika swojego gatunku.  :P (chociaż dziewczyna na jeden dzień by mu sie przydała)
TUPTUŚ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Co do podłoża - to ja też bym kory nie dawała - bo własnie to ona pleśnieje. A sosnowa w dotaku zmoczona wydziela toksycznme fenole, sucha natomiast pyli. Lepiej daj na część wilgotną: darń, ziemię, ziemię z włóknem kokosowym, a na suchą kostkę bukową, czy przesuszoną darń.

Też znalazłam (w spisach roslin dla lamparcich), że sucha koniczyna biała jest toksyczna - na wszelki wypadek daję tylko świeżą i nie suszę. Być może dotyczy to kwiatów, a nie liści, ale wolę nie ryzkować, choć z drugiej strony koniczynę suchą wcinają zimą krowy czy króliki i żyją.

A maluszki myślę, że można wząść od razu 2. Może coś się uda utargować u hodowcy...:) Potem jak się dokupuje po czasie drugiego to jest kłopot z kwarantanną, drugim terra i lampami na ok. 3 miesiące i zawsze jest jakaś doza niepewności, że ten nowy coś przywlecze.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
dzieki wszystkim za informacje!
hehe no to chyba decyzja podjęta... bierzemy maluszka :)

a terra przebuduje, na połowę dam darń a na druga częśc kostkę bukową :)

maluszek przybedzie do nas po 21szym :) jak tylko dotrze na pewno foty wkleje i sie pochwale naszym nowym członkiem rodzinki :)

oczywiscie dalej prosze o wszelkie rady!

aaa i powiedzcie mi bo zimowanie w tym roku sobie odpuszcze...maluszek jeszcze będzie mały noo i chce jakos na poczatku sie oswoić z obywatelem żółwiem i poznac go bliżej :)
no wlasnie powiedzcie mi czy takie roczniaki juz sie zimuje? czy moge sobie podarować bez wyrzutów sumienia sen zimowy w tym roku?


Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
no wlasnie powiedzcie mi czy takie roczniaki juz sie zimuje? czy moge sobie podarować bez wyrzutów sumienia sen zimowy w tym roku?

Tutaj zdania są podzielone, ale wiele ludzi szuka "pretekstu", żeby maluszka nie zazimować, kierując się jego małym wzrostem, brakiem siły itp. ... Moim zdaniem za tym wszystkim kryje się raczej strach, obawa, że się temu zadaniu po prostu nie podoła....

Ja uważam, że powinno zimować się wszystkie żółwie niezależnie od wieku, pod warunkiem, że są one zdrowe! Przecież w naturze zima nie pyta się żółwia o wiek i maluszki oszczędza - one tak samo chodzą spać, jak i starsze osobniki!

Jeśli dostałabyś żółwia pod koniec miesiąca, to macie jeszcze przed sobą spokojnie parę tygodni, żeby się bliżej zapoznać... ;) Uważam, że wystarczy również czasu, żeby żółwia ewentualnie do tego snu zimowego przygotować, bo on będzie tego na prawdę potrzebował.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Agut, to Twoj maluch bedzie pewnie rowiesnikiem mojego :)
Ja tez sie boje pierwszego zimowania, a tak jak pisal Witia niektorzy nie zimuja maluchow do 3 lat ale to wlasnie chyba z obawy przed samym procesem bo przeciez w srodowisku naturalnym i takie malce ida spac na zime. Jesli nie bedzie zadnych przeciwskazan ze wzgledu na zdrowie naszej malej to ja przezimujemy tak ze dwa miesiece (styczen, luty), poprzedzone glodowka w grudniu i odrobaczeniem na pocztku listopada :) Jak widzisz zaczynam juz o tym myslec :)

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Dzieki chłopaki!

Kurcze Garbson jak widzisz ja jeszcze nie mam żółwia a juz mi to sen z powiek spędza :)
No zobaczymy jak to bedzie..... najpierw pokic co niechaj Henio u nas zamieszka , pózniej sie bede martwić czy damy rade w tym roku zimowac czy nie :)
Ale fakt ta obawa zimowania maluszka to bardziej wynika z mojego stresu i nie wiedzy... nie chcialabym od razu maluszka stracić... No nic zobaczymy jak to bedzie :)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Jesli nie bedzie zadnych przeciwskazan ze wzgledu na zdrowie naszej malej to ja przezimujemy tak ze dwa miesiece (styczen, luty), poprzedzone glodowka w grudniu i odrobaczeniem na pocztku listopada :)

Odrobaczanie - jeśli będzie ono oczywiście konieczne - trzeba przeprowadzić dużo wcześniej, tj. we wrześniu lub październkiu, kiedy metabolizm żółwia jeszcze w miarę "normalnie" funkcjonuje. W listopadzie, przy stosunkowo niskich temperaturach leki mogą już efektywnie nie zadziałać... Poza tym po podaniu leku należy odczekać jeszcze kilka tygodni zanim żółwia się zazimuje, stąd listopad nie jest najlepszym miesiącem na odrobaczanie ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Jesli nie bedzie zadnych przeciwskazan ze wzgledu na zdrowie naszej malej to ja przezimujemy tak ze dwa miesiece (styczen, luty), poprzedzone glodowka w grudniu i odrobaczeniem na pocztku listopada :)

Odrobaczanie - jeśli będzie ono oczywiście konieczne - trzeba przeprowadzić dużo wcześniej, tj. we wrześniu lub październkiu, kiedy metabolizm żółwia jeszcze w miarę "normalnie" funkcjonuje. W listopadzie, przy stosunkowo niskich temperaturach leki mogą już efektywnie nie zadziałać... Poza tym po podaniu leku należy odczekać jeszcze kilka tygodni zanim żółwia się zazimuje, stąd listopad nie jest najlepszym miesiącem na odrobaczanie ;)

Zgoda :) w takim razie odrobaczenie na poczatku pazdziernika, bedzie mial te 2-3 miesiace na regeneracje. A skad mam wiedziec ze jest ono konieczne? Myslalem ze odrobaczenie wykonuje sie raz do roku zawsze przed zimowaniem.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
w takim razie odrobaczenie na poczatku pazdziernika, bedzie mial te 2-3 miesiace na regeneracje. A skad mam wiedziec ze jest ono konieczne? Myslalem ze odrobaczenie wykonuje sie raz do roku zawsze przed zimowaniem.

Przed zimowaniem nie oznacza "za pięć dwunasta", a listopad to właśnie taka pora - w tym miesiącu niektóre żółwie już śpią. Poza tym - tak jak sam zauważyłeś - zwierzę musi mieć jeszcze czas na regenerację, bo jednak większość leków niszczy przyjazną florę bakteryjną...

Samo odrobaczanie wykonuje się z reguły raz do roku, no chyba, że zachodzi potrzeba częstszego powtarzania zabiegu... To z kolei powinien stwierdzić weterynarz na podstawie badania kału. Takie badanie nie tylko pozwala stwierdzić stopień zarobaczenia, ale i też zidentyfikować pasożyty, a to jest z kolei ważne przy doborze leku.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Chcialam tylko donieść, ze terra juz stoi na miejscu!!!!!
Aaaaaaaaaaa jutro przyjeżdża Henio! Jak sie juz wprowadzi to foty oczywiscie zamieszcze :)

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
jest , jest mamy już Heńka! ale cuuudny! Jest bardzo żywotny i ciekawski na maxa. Od godziny zwiedza terra. Wciągnał mleczyka i koniczynki i nawet rukolą nie pogardził :) a teraz hmmmmmmmmmm dopadł sie do sepi! ale ją gryzie! kurcze czy żółwik moze przedawkować sepie? czy trzeba mu ją jakos dawkowac? czy skoro ją skubie to znaczy ze potrzebuje i nie ograniczać mu jej?
zdjecia wkleje wieczorkiem :)

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Sepii nie przedawkuje, skoro sam się do niej dobrał znaczy, że jej potrzebuje.... Wstaw fotki żółwika chętnie go zobacze :)

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
No to wklajam obiecane foteczki naszego Henia! dobrze ze mu od razu fory zorbilam.... po godzinie zwiedzania Henio poszedł spac.Schowal sie do norki i tyle go widzielismy.... mam nadzieje,ze chlopak (oczywscie nie wiem czy to chlopak czy babka, ale uznajmy ze chlop) jeszcze wyjdzie. Az sie trozke denerwuje.... ile moze trwac taka adaptacja?
Mam jeszcze pytanie o żarówki. Mamy rapti glo 10, 26w i grzewczą. Grzewczej nawet nie właczam bo mamy w domu 30 stopni. A co z UVką? ona też troszke grzeje :( jak po 3h otworzylam szybki do terra to aż buchneło ciepłem... kurcze nie mam jeszcze tremometra ale szybciorem go kupie no i bede kontrolować temp. wewnątrz. Ale wracam do pytanie czy przy tych upałam palić uvkę tez 12h? czy można jakoś mniej? Jak mlody siedzi ciagle w kryjówce to żarówka powinna sie palic? czy mozna wyłączyć?

No dobra to teraz nasz Henio
Pierwszy posiłek w nowym domku



zwiedzanie terra



i nasze terra w calej okazałosci

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
W moim przypadku adaptacja trwała na szczęście 2 dni ale jak sie pytałem hodowcy od którego mam żółwia to może nawet trwać miesiąc ale najlepiej zachęcać go do wychodzenia ja np. daje swojemu kwiaty kończyny za którymi przepada i gdy sie obudzi czeka aż mu je dam  ;D
A co do terra moim zdaniem najlepiej by było sie pozbyć górnej części jest to świetna wentylacja i wtedy żółwik nie będzie miał za duszno w terra.

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
NIestety nie mogę sie pozbyc górnej części i świadomie takie terra zamówilismy. Mamy w domu dwa koty no i male dziecko , nie chciała bym zeby koty wskakiwaly do terra a maly zeby wrzucal np. zabawki żółwikowi, albo np. wyciagał go sam bez naszej wiedzy. Myślę, że mimo tego ze terra ma zamknięte Henio bedzie mial u nas dobrze.