Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 14:36:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam :)  (Przeczytany 741 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cstk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Witam :)
« dnia: 25.12.2022, 09:14:32 am »
Witam, jestem Szymon 34 lata. Uwielbiam składać lego i modele. Zawsze chciałem mieć żółwia, jako wielki fan wojowniczych żółwi ninja :P w każdym razie nigdy nie było zgody rodziców za młodzieńczych lat, a potem to wiadomo, życie. W każdym razie od paru tygodni wróciła moja chęć posiadania żółwia. Więc czytam o nich i kupuje co potrzebuje, czytam rad itp. Zanim żółw do mnie trafi chce mieć wszystko przygotowane, dlatego teraz zajmuje się testowaniem(wysokość lampy grzewczej i UVB/A, jaka wilgotność/temperatura w terrarium w poszczególnych miejscach itp) gdzie włożyć trzykrotkę itp :)

I właściwie mam pytanie do was, bo szukając informacji co mogę dać żółwiowi, i czytałem, że mogę dawać opuncję i niektóre sukulenty. I tutaj moje pytanie, jak podawać taką opuncję/sukulenty? jaka część jest jadalna? mam to kroić? takich informacji nie umiałem znaleźć. I jeszcze pytanie ostatnie bo tego też nie mogłem się doszukać, jak podaję np bratka, czy mlecza, to daje sam kwiat, czy łodygi też można? i jak się sprawa ma z korzeniami takowych kwiatów? Też zje? No i w sumie boję się, że go przegłodzę, albo za dużo mu dam, ale czytając informację jakie tu znalazłem, wiem, że to jest sprawa którą trzeba będzie obserwować, bo każdy żółw jest inny i ma różne apetyty.

W każdym razie, wesołych świąt życzę wszystkim :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Witam :)
« Odpowiedź #1 dnia: 30.12.2022, 00:11:15 am »
Witaj na forum  :)
W przypadku sukulentów unikaj po prostu kolców i innych niejadalnych części. Lepiej nie kroić a podawać w całości, dzięki temu dzìob ścięta się w sposób naturalny. Możesz pokroić jeżeli pokarm jest już serio za duży i żółw nie daje rady.
W większości roślin jadalne są wszystkie nadziemne części czyli liście, kwiaty i łodyga. Oczywiście są wyjątki jak np. w przypadku brzozy gdzie może jeść tylko liście lub cykorii podróżnik(same kwiaty). Tych wyjątków pewnie znajdzie się więcej ale to wymaga zastanowienia i przypomnienia.
Korzeni żółw nie zjada.
Pamiętaj że zawsze łatwiej jest żółwia przekarmić niż przegłodzić. Jego organizm jest naturalnie przystosowany do głodówek i taki zdrowy w miarę wyrośnięty żółw może bez szkody na zdrowiu mieć kilkudniowe głodówki co miesiąc. Właściwie jest to nawet wskazane i korzystne dla zdrowia.
Ps. Dziękuję za życzenia Świąteczne :)