Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 12.05.2024, 03:04:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący  (Przeczytany 23557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« dnia: 21.07.2009, 09:59:31 am »
na wiosne chciałbym kupic żółwia tylko niewiem jakiego wybrać. Chciałbym takiego który niemusi zimować bo jak powiedziałem tacie że przez 3 miesiące musi być w lodówce lub w jakims chłodnym pomieczszeniu to powiedział że oszalałem

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #1 dnia: 21.07.2009, 11:04:03 am »
Wiosna... to prawie za rok, do tego czasu poczytaj wiecej o zolwiach bo nie wydaje  mi sie ze zolw jest najodpowiedniejszym zwierzatkiem dla ciebie , skoro tato juz kreci nosem. Co bedzie jak mu powierz ze potrzebujez duze tero wybudowac i wybieg , do tego lampy, termometry, rachunki za weta...? Sam zolw w granicach 500zl...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #2 dnia: 21.07.2009, 12:00:18 pm »
No właśnie a jak tacie się wydaje, że pójdzie do miejscowego weta to raczej kiszka.
Żółwie są trudne w hodowli a w Polsce jest tylko kilku weterynarzy, którzy naprawdę mogą coś powiedzieć o żółwiach.

No i oczywiście koszty, często nie małe. Sam żółw jest drogi jeśli ma być legalny, bo za nielegalnego są ogromne kary łącznie z więzieniem.

Dalej dochodzą koszty terrarium, jego wyposażenia, koszty wybiegu no i rachunki. Lampy są mocne i trochę ciągną a chodzą dość długo.

Musisz się zastanowić, np piesek czy rybki na pewno będą mniej kosztowne i mniej czasu CI pochłoną bo żółw potrzebuje uwagi w brew pozorom.

pozdrawiam.


Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #3 dnia: 21.07.2009, 12:16:49 pm »
Żółw to nie jest kot, któremu dasz jeść, a potem wygonisz na dwór. Wbrew pozorom ciężko jest zadbać w sposób prawidłowy o żółwia, tym bardziej, że informacji o tych zwierzątkach na Polskim rynku jest bardzo mało.
Tak jak już inni pisali: z żółwiem łączą się duże pieniądze, szczególnie na początku. Postaram Ci to w miarę zobrazować:
* sam żółw to już duży wydatek. Najtańsze są żółwie stepowe, kupisz je już od 250zł u hodowców, w sklepach zoologicznych powyżej 300zł
* terrarium również nie jest sprawą tanią. Jeśli masz materiały i czas to możesz samemu sobie zbić skrzynkę z OSB. W przeciwnym wypadku pozostaje Ci kupno akwarium. Ceny są różne, zależne od pojemności. Możesz na allegro.pl poszukać.
* wyposażenie. Żarówka "lustrzanka" i podłoże jest sprawą najtańszą. Jednak odpowiednia świetlówka UVB kosztuje w granicach 70zł i trzeba ją wymieniać co pół roku/rok. Poza tym dobrze mieć dla pewności hygrometr i termometr. Najlepiej takie sprzęty kupić z firmy ExoTerra, jednak trzeba się liczyć z dużymi kosztami za ich produkty.
* jedzenie. Jeśli masz dostęp do roślin, które rosną na podwórku to nie musisz się niczym martwić. Na zimę zasuszysz roślinki i będzie ok.

Wielu ludzi nie zimuje swoich żółwi. Również i ja nigdy tego nie robiłem. Gdybyś myślał o rozmnażaniu żółwi to owszem, konieczna jest hibernacja.

O ile zimowanie żółwi można w miarę przeskoczyć, to dostarczanie promieni żółwiowi i godziwych warunków bytu już nie. Przemyśl dobrze sprawę i zastanów się kilka razy, bo kupno żółwia nie może być przypływem emocji a dojrzałą decyzją.
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #4 dnia: 21.07.2009, 12:28:51 pm »
więc mówie na wiosne żeby troche kasy zebrać terarium to tata sam zrobi a mieszkam na wsi to o roslinki mi nietrudno

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #5 dnia: 21.07.2009, 12:34:24 pm »
To terrarium i pożywienie mas z głowy ;) Pamiętaj tylko, żeby wybrać takie rośliny, które nie zabiją Twojego podopiecznego!
Ok, na żółwia uzbierasz pieniądze, ale czy rodzice się nie zdenerwują, jak zobaczą rachunek za prąd po pierwszym miesiącu żółwia w domu? Warto z nimi wszystko obgadać i ustalić.
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #6 dnia: 21.07.2009, 12:51:29 pm »
no więc teraz co mam kasy to by mi na terrarium i żółwia starczyło tylko rodzice powiedzieli że bende się do prądu dokładać

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #7 dnia: 21.07.2009, 13:32:21 pm »
ale to wszystko już ustaliłem poczytałem to forum więc tak jak w temacie chciałbym sie dowiedziec jakiego najlepiej żólwia

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #8 dnia: 21.07.2009, 13:34:20 pm »
Jeśli chcesz tańszego to kup stepowego, jeśli nie to polecam greckiego.
www.szrek.pl <- pooglądaj sobie żółwie i sam zdecyduj ;-)
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #9 dnia: 21.07.2009, 13:40:47 pm »
a czy żółw mauretańśki zimuje?

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #10 dnia: 21.07.2009, 13:46:03 pm »
Tylko że stepowego i greckiego powinno sie zimować....a ztego co wyczytałam to bartekej nie chce zimować....chociaż wg mnie jeśli sie uprzesz to rodzice zmiękną i jakoś przeboleją żółwia w lodówce....W końcu masz jeszcze troche czasu żeby ich urobić....Mnie co chwila gadają że mam fioła odnośnie żółwi....a ja z uporem maniaka robie zawsze tak jak ja chce i w ostateczności są po mojej stronie i mi pomagają....
A co do prądu wspomniałes że mieszkasz na wsi więc możesz żółwia na całe lato na dwór dawać i wtedy rachunków za prąd nie odczujesz

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #11 dnia: 21.07.2009, 14:27:30 pm »
myśle nad wybiegiem na bakonie bo jest dosc spory a u mnie dużo  lisów i gronostajów jest więc na podwórku to raczej niemoge

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #12 dnia: 21.07.2009, 14:43:17 pm »
Z mauretańskich zależy - zimujemy generalnie podgatunki europejski-azjatycjie, a afrykańskich nie.
Poczytaj sobie np. tutaj:
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-graeca-zolw-mauretanski-172.html

Jak chcesz niezimujący gat. to możesz kupić np. zółwia lamparciego albo sulkatke. Ale dorastają do większych rozmiarów niż stepki i greki. I wymagają wysokich temp. więc często trzeba je nawet w lato dogrzewać na zewnętrzych wybiegach.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline bartekej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #13 dnia: 21.07.2009, 15:28:08 pm »
a czy zimowanie żółwi stepowych jest konieczne?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki gatunek żółwia wybrać? Najlepiej niezimujący
« Odpowiedź #14 dnia: 21.07.2009, 15:39:39 pm »
Owszem - jest konieczne. Ten gatunek jest tak naprawdę aktywny tylko ok. 3 miesiące w roku. Niezimowany żółw po jakimś czasie zaczyna mieć problemy zdrowotne i wysiadają mu narządy wewnętrzne. Nie mozna go non-stop trzymać w wysokiej temperaturze - kiedy jego organizm potrzebuje odpoczynku. Półśrodki w postaci wyłączania/skrócenia czasu oświetlenia, obniżenia temp., rzadszego karmienia można stosować tylko w przypadku osobników oslabionych lub chorych dopóki się ich nie doleczy. Zdrowe - zimujemy..:)
Pomysl zatem dobrze - jesli nie chcesz zimowac i wiesz, że się na to nie zdecydujesz kup inny gatunek.
Jeśli chcesz stepowego albo greckiego to poczytaj o zimowaniu. Na forum wiele osób zimowało swoje gadzinki i na pewno chętnie Ci pomogą.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ